با وجود #C چرا ++C ؟

 

شاید این سوال براتون پیش اومده باشه که با وجود زبانهای خیلی سطح بالا و ویژال مثل C# چرا همچنان در دانشگاههای ما زبان C++ به عنوان زبان پایه برنامه نویسی تدریس میشه؟

در پاسخ باید گفت آموزش زبانهای سطح بالایی همچون C# زبان آموزان را بیشتر با مفاهیم شی گرائی و ویژال این زبان ها درگیر می نماید و امکان درک مفاهیم اصولی و پایه ای برنامه نویسی مانند تجزیه و تحلیل مسئله را صلب می نماید

و اصولا افرادی که مفاهیم پایه ای برنامه نویسی را با زبانهایی مانند C++ یاد گرفته اند در یادگیری زبان های ویژال مانند  C# بسیار موفق تر عمل می کنند

 


QR Code چیست ؟

 

بنا بر نوشته ویکی‌پدیا به این مربع‌ها که رمز کیو آر یا QR Code  گفته می شود یک رمزمیله‌ی ماتریسی (یا بارکد دودورا [دوبُعدی]) است. می‌توان آن را با پوينده‌ها‌ی QR، تلفن همراه دوربین دار و تلفن هوشمند خواند.

این بارکُد دربردارنده‌ی چیدمانی از چهارگوش‌ها‌ی سیاه بر روی زمینه‌ی سپید است. داده‌ی نهفته می‌تواند نوشته، نشانی وب، شماره تلفن، یا داده‌ی دیگری باشد.

این روزها این کدها در اروپا خیلی مد شده و در روزنامه ها خیلی کاربرد پیدا کرده و بجای تبلیغات شرکت ها کد کیو آر (QR Code ) خود را در روزنامه بچاپ میرسانند که حاوی اطلاعات خودشان است. هم چنین در بعضی از شهرهای اروپایی برای دادن اطلاعات مختلف به گردش گران از این کدها استفاده می شود

اما این کیو آر یا QR Code را چطور رمز گشایی می توان کرد؟

دارندگان آیفون و آی پد می توانند از اپلیکیشن‌ها رایگانی که ویژه اسکن این کدها نوشته شده استفاده کنند. بزودی اپلیکیشن‌هایی برای آندروید و بلک بری هم در دسترس خواهد بود.

برای دسترسی به اطلاعات رمز کیو آر یا QR Code باید از طریق این برنامه ها یا اپلیکیشن‌ها یک عکس از کد مورد نظر گرفت تا اطلاعات شکل فوق از طریق اینترنت دریافت شود و برای شما به نمایش در آید.

برای درست کردن این اشکال QR Code می توان از سایت  qrcode.kaywa.com کمک گرفت و بر حسب کار و چیزی که مد نظر دارید گزینه های را انتخاب کنید.

 

 


مودمGSM/GPRS چیست ؟

 

بدون شک بیشتر ما با مودم تلفنی آشنایی داریم که به وسیله آن می توانیم از طریق خطوط تلفن کامپیوتر خود را به اینترنت متصل کنیم. اما تعریف علمی مودم به صورت زیر است:
مودم (مودولاتور- دمودولاتور) : وسیله ای است که به کمک آن می توان اطلاعات دیجیتال را از یک ماشین دیجیتال دریافت و به صورت (معمولا) موج فرکانسی تبدیل و از طریق یک بستر (MEDIA) این اطلاعات را انتقال داد. و همچنین اطلاعات دریافتی به صورت فرکانسی از همان بستر را دریافت و به صورت اطلاعات دیجیتالی قابل فهم برای ماشین تبدیل کرد.
مودم GSM را هم می توان به صورت خلاصه مانند یک مودم معمولی تصور کرد. که می توان برای اتصال دو و یا چند ماشین دیجیتال اعم از کامپیوتر و یا وسایل دیگر از آن استفاده نمود.
مودم GSM از طریق سیم کارت خود را بعنوان یک پایانه به شبکه موبایل معرفی می کند و می تواند به عنوان یک مودم بیسیم براحتی کامپیوتر شما را به اینتر نت وصل کندو در جاهایی که خط تلفن وجود ندارد. براحتی می توان از آن استفاده نمود. با گسترش شبکه موبایل (GSM/GPRS) در کشورمان به راحتی می توان از بستر این شبکه ها برای ارتباط بیسیم بین چند پایانه استفاده کرد . از انجا که از نظر کامپیوتراین مودمها استاندارد می باشند ، کاربرها نیازی به دانستن جزییات راه اندازی سیستمها در شبکه GSM/GPRS ندارند. بطور کلی می توان از این مودمها درکابردهای زیر استفاده کرد:
• ارتباط کامپیوتر به اینترنت از طریق سرویس دیتا شبکه GSM
• ارتباط کامپیوتر به اینترنت از طریق سرویس GPRS
• ارتباط دو کامپیوتر به هم از راه دور از طریق سرویس دیتا شبکه GSM
• ارسال و دریافت SMS از طریق کامپیوتر برای هدفهای تجاری و تبلیغاتی و یا کنترل وسایل دیگر از راه دور
سه روش نخست در جاهایی که خط تلفن در دسترس نمی باشند بسیار کارایی دارند. همچنین بعلت ارزانی روش دوم در جاهایی که کاربرها نمی خواهند یک خط تلفن ثابت را دایما به اینترنت مشغول کنند، نیز مناسب می باشد. . جدول زیر روشهای متعدد برای اتصال به اینترنت را در ایران کشورمان را مقایسه می کند:(درجه های مقایسه از کم ، میانه ، بالا و بسیار بالاتردر نظر گرفته شده است)

GPRS سرویس دیتا GSM خط تلفن ثابت روش اتصال
بالاتر کم بسیار بالا کم مقایسه هزینه
بالاتر بالا کم کم مقایسه سرعت
کم بالا بالا کم مقایسه قا بلیت خط انتفال داده در مکانهای مختلف
- - بالا تر بالا قا بلیت اتصال دو نقطه خارج از شبکه به هم (Point to Point Connection)

 


چین و اینترنت

 

تصویری که در بالا می بینید نشان از رشد زبان چینی در اینترنت دارد و همانطور که مشاهده می کنید؛ زبان چینی هم اکنون دومین زبان اصلی اینترنت است. بر حسب همین نمودار پیش بینی می شود که در پنج سال آینده؛ چینی زبان اصلی اینترنت خواهد شد. البته بدیهی است که رشد فرهنگی چین هم در این امر بی تاثیر نبوده است. اما به هر حال با نگاه به نمودار بالا در می یابیم که این زبان بعد از ده سال توانسته است به رشد قابل ملاحظه ای در اینترنت برسد. ‏

زبان انگلیسی هم اکنون در این لیست رتبه اول را داراست. در حالی که شمار افرادی که زبان مادری آن ها انگلیسی است تنها 380 میلیون نفر است. اما چینی که در رتبه دوم قرار دارد، 1 میلیارد و 330 میلیون نفر گویش ور (به زبان مادری) دارد و اسپانیا به عنوان رتبه سوم حدود 400 میلیون نفر گویش ور به زبان مادری دارد. پس می بینیم که با توجه به جمعیت نقش چین چندان هم فوق العاده نیست. استثنای دیگر زبان روسی است که شمار کسانی که به این زبان صحبت می کنند روی هم رفته به 255 میلیون نفر می رسد اما در رتبه نهم جدول قرار دارد و بر عکس؛ زبان ژاپنی که فقط توسط 130 میلیون نفر استفاده می شود؛ در رتبه چهارم قرار گرفته است. با توجه با استثنا هایی که مشاهده شد، می بینیم که این عامل مهم ترین تاثیر را ندارد. ضمن اینکه رتبه هفتم زبان عربی هم در دنیای وب جالب توجه است. ‏


به نظر شما چه عواملی می تواند بر سرعت رشد زبان های مختلف روی اینترنت تاثیر بگذارد و این که اگر چینی زبان غالب وب شود، برای یاد گرفتن 10000 کاراکتر آن اقدام می کنید؟

 


میزان Uptime سرور سایت

 

یکی از مسائل مهم برای وبلاگ نویسان و صاحبان سایتها درصد آپ بودن (Uptime) آنها است. ممکن است وقتی شما در خواب ناز به سر می برید مشکلی برای هاست سایت شما پیش بیاید و برای ساعاتی سایتتان از دسترس خارج شود. یا به هر دلیل دیگری دسترسی به سایت شما مقدور نباشد. اما وقتی از خواب بر می خیزید و دوباره نوشتن را از سر می گیرید همه چیز درست شده و شما هم متوجه موضوع نشده اید. خوب برای اطلاع از این نوع مشکلات راه حل بسیار جامع و کاملی وجود دارد و آن ثبت نام در سایت Pingdom است. با ثبت نام در این سایت و وارد کردن آدرس سایتتان (یا سایت دیگری) Pingdom از این پس سایت شما را تحت نظر خواهد گرفت و از دسترس بودن آن گزارشات مفصلی را تهیه می کند. البته در نسخه رایگان تنها می توانید آمار یک سایت را داشته باشید.
Pingdom اطلاعات زمان پاسخگویی سایت (Response time) را هم در اختیار شما می گذارد.
با این اطلاعات هم می توانید تصویری از سرعت بارگذاری سایتتان داشته باشید.

 


addon domain در plesk

 

cpanel یک امکانی داره به نام addon domain که این امکان رو به شما میده که با یک اکانت هاستینگ چند تا هاست جداگانه راه بیاندازید. اخیرا به دلیل تحریم cpanel خیلی از هاست های ایرانی (از جمله ما) سوئیچ کردند به plesk که این امکان رو نداره. و باعث شده مشتری ها شاکی بشن.

برای رفع این معضل یک راه سرخ پوستی پیدا کردم با استفاده از htaccess و ماژول mod_rewrite :

 1. دامنه مورد نظر (مثلا addon.com) رو پارک می کنید روی هاست (توی plesk به جای پارک میگن domain alias)
 2. یک شاخه با نام addon.com توی فولدر httpdocs می سازید.
 3. یک فایل .htaccess در شاخه httpdocs با محتوای زیر ایجاد میکنید:
# addon.com addon domain.
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^addon\.com [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.addon\.com
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/addon\.com/
RewriteRule ^(.*) /addon.com/$1 [L]

 


سرویس سایت Open DNS

 

هنگامی که شما آدرسی مانند www.yahoo.com را در مرورگر خود تایپ می کنید، کامپیوتر شما مفهوم درستی از موقعیت آن ندارد و به همین منظور این آدرس را از DNS Server طلب می‌کند. کار اصلی DNS Server (یا Data Name Server) ها، ترجمه آدرس های وب (مانند Yahoo.com) به زبانی عددی و قابل درک برای کامپیوتر هاست که اصولا به این اعداد، IP گفته می‌شود (۲۰۹.۱۳۱.۳۶.۱۵۸). کامپیتور شما برای دسترسی به یک آدرس وب تنها کافی است که آی پی آن را در اختیار داشته باشد تا بتواند آن را در مرورگر شما نمایش دهد.

Open DNS

تقریبا در همه موارد، سرویس دهنده های اینترنتی (ISP) آدرس DNS ها را از تنظیمات موجود در کامپیوتر ما مشخص می کنند که به صورت پیش فرض بر اساس سرور ISP ما تنظیم شده است. اما متاسفانه در صورتی که DNS Server سرویس دهنده ما (به هر دلیلی) از سرعت پایینی برخوردار باشد، متقابلا سرعت دسترسی ما نیز برای مشاهده صفحات وب پایین می آید و لود صفحات بیشتر از معمول طول خواهد کشید. برای حل این مشکل اشاره ای خواهم داشت به سرویس ساده و قابل اطمینانی به نام Open DNS که علاوه بر سرعت بخشیدن به اتصال اینترنتی شما، مزایای دیگری را نیز برایتان به ارمغان می آورد! این نه یک برنامه است که نیازی به نصب داشته باشد و نه انجام کار سختی است که از عهده هر کسی بر نیاید. علاوه بر آن، کاملا رایگان است!

برای استفاده از این سرویس تمام کاری که باید انجام بدهید این است که  اتصالات شبکه خود را باز کرده و حالت DNS پیش فرض خود را به این IP ها ۲۰۸.۶۷.۲۲۲.۲۲۲ و ۲۰۸.۶۷.۲۲۰.۲۲۰ تغییر نام دهید! با انجام این کار که چند ثانیه بیشتر طول نمی کشد، علاوه بر افزایش کلی سرعت اینترنت خود، جستجویی امن تر را نیز تجربه خواهد کرد. اما این کارها بی دلیل نمی‌شود!

OpenDNS IP Address

بر خلاف DNS Server کم اطمینان سرویس دهنده شما، سرور های Open DNS آدرس IP میلیون ها وب سایت را به صورت ذخیره در حافظه خود نگهداری می کنند تا کم ترین زمان را برای جواب گویی به درخواست شما صرف کنند. بنابر این اگر از طرف شما آدرس IP وب سایتی درخواست شود که قبلا توسط کاربر دیگری در تقاضا شده، درخواست شما فورا پاسخ داده می‌شود. (تصویر زیر کاملا گویای این مورد است)

Open DNS

مزیت دیگر استفاده از Open DNS، بلوکه کردن وب سایت های تقلبی است. برای این کار نیز از مجموعه اطلاعات سایت Phishtank (که یاهو میل نیز برای تشخیص صفحات ساختگی از آن بهره می برد) استفاده می‌شود. همچنین Open DNS شما را در تایپ آدرس سایت های مطرح کمک می‌کند و در صورت وجود اشتباه در آدرس، شما را به مقصد اصلی هدایت می نماید! حتی اگر دوست ندارید فرزندتان سایت های خاصی را مشاهده کند می‌توانید از این طریق راه را بر او ببندید!

Website Typo

و اما یک قابلیت دیگر که از این طریق می‌توانید داشته باشید، ایجاد کلمات میانبر برای دسترسی به آدرس وب سایت ها است. بطور مثال می‌توانید تنظیم کنید که با تایپ کلمه mail آدرس http://mail.google.com نمایش داده شود! البته امکاناتی از قبیل این، نیاز به ثبت نام و ساخت نام کاربری در سایت Open DNS را دارد. با این تفاسیر وب گردی خوبی را با Open DNS برایتان آرزو مندم! نظر شما چیست؟

 


سیستم عامل های تحت وب

 

آیا تا بحال در مورد سیستم های عامل اینترنتی فکر کرده اید؟! مجموعه ای از نرم افزارهایی که که به صورت آنلاین تنها با استفاده از یک مرورگر و خط اینترنت به صورت رابط تک کاربری قابلیت استفاده را دارند. در هر جای دنیا که باشید تنها از طریق همین دو گزینه ساده می‌توانید به دسکتاپ آنلاین خود متصل شوید. ایده ای که از مدت ها قبل ذهن ها را به خود مشغول کرده بود و حالا رنگ واقعیت را به خود گرفته است. جان پولزر، به سلیقه خود چند مورد از معروف ترین ها را انتخاب کرده تا به تشریح آن ها بپردازد. در ادامه، اشاره ای به این مقاله از زبان او خواهم داشت.

EyeOS

EyeOS

قبلا هم در مورد این سیسم عامل آنلاین صحبت کرده بودم و بحث های زیادی هم در مورد آن شد. توسعه دهندگان EyeOS در ابتدا آن را جهت مدارس و شرکت ها برای ارتباط کارکنان و دانش آموزان در یک محیط کاری مشترک با یک سری از برنامه های کاربردی مورد نیاز ایجاد کرده بودند. این سیستم عامل از FCKeditor به عنوان ویرایشگر اصلی متن خود استفاده می نماید. همچنین از طریق آن قادر خواهید بود تا با کاربران دیگر گفتگو کنید که این یک ویژگی ایده آل برای سیستم های عامل تحت وب است. اطلاعات بیشتر در مورد این سیستم عامل را می‌توانید در این پست بخوانید.

ghost

G.ho.st

اگر دوست دارید سیستم عامل دیگری را تجربه کنید، G.ho.st را به شما پیشنهاد می کنم. احتمالا استفاده از این سیستم عامل با دارا بودن برنامه های کاربردی جذاب برای شما آسان تر خواهد بود. پس از ورود به صفحه اصلی، با کلیک بر روی دکمه سبز رنگ، صفحه جدیدی را مشاهده خواهید کرد که از طریق آن می‌توانید ثبت نام کنید و یا وارد حساب کاربری خود شوید. همانند EyeOS این سیستم عامل نیز از زبان های مختلفی پشتیبانی می نماید. میز کار مجازی G.ho.st برنامه های مختلفی نظیر ویرایشگر متن، مدیریت فایل، پخش کننده MP۳، مدیریت ایمیل و سایر برنامه های رایجی که اغلب روی میزکار واقعی خود آن را دارید، در اختیارتان می گذارد. همچنین G.ho.st به شما این اجازه را می دهد که تا مرز ۵ گیگابایت از اطلاعات خود را آپلود نمایید ضمن اینکه این حجم با دعوت هر یک دوست به میزان ۱ گیگابایت افزایش می یابد. این موارد سوای ۳ گیگابایت فضای ایمیلی است که به شما اختصاص داده می‌شود!

FanBox Desktop

بدون شک FanBox یکی از جذاب ترین سیستم های عامل تحت وب است که تا کنون ایجاد شده است! (البته فعلا برای غیر ایرانی ها است!) پس از ثبت نام و ورورد به محیط کاربری خود می‌توانید برنامه های پیام رسان، ویرایشگر متن، مدیریت فایل و دکمه Start را مشاهده کنید. اما این وسط قابلیتی وجود دارد که FanBox را با دیگر رقیبان متمایز می سازد و آن چیزی نیست جز شبکه اجتماعی ای که به طور خودکار به این سیستم عامل متصل می‌شود.

fanbox

به محض اولین ورود به محیط کاربری خود به سمت ایجاد ایمیل و صفحه پروفایل شخصی ارجاع داده می شوید. این صفحه آدرسی نظیر http://www.fanbox.com/weblogina را خواهد داشت. ضمن اینکه از طریق این سیستم عامل می‌توانید اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید، گالری های مختلف ایجاد کنید، با ایمیل های خود کار کنید و در شبکه اجتماعی آن به جستجو دوستان خود بپردازید. علاوه بر آن از ابزار وبلاگ آن نیز می‌توانید برای ساخت یک وبلاگ کامل استفاده نمایید. برنامه مسنحر FanBox اجازه استفاده از شبکه های مختلف ارائه این خدمات را به شما می دهد. از طریق پردازشگر متن آن نیز می توایند با فایل های DOC کار کنید. از امکانات قابل توجه دیگر آن نیز می‌توان به فضای ۲ گیگابایتی برای آپلود فایل و لیست ۱۰۰۰۰ تایی برای انتخاب نرم افزار های مختلف برای نصب روی دسکتاپ خود اشاره کرد.

Cloudo

cloudo

این پروژه هنوز به مرحله عرضه عمومی نرسیده و در حال حاظر مراحل تست خود را سپری می‌کند. مطمئنا اگر این سیستم عامل برای استفاده آماده شود از محیط دلچسپ و رنگبندی جذاب آن لذت خواهید برد. یکی از قابلیت هایی که برای Cloudo در نظر گرفته شده، استفاده و سازگاری با نسخه های مختلف موبایل به ویژه آیفون می باشد. برای آشنایی بیشتر با Cloudo می‌توانید تور آن را تماشا کنید

 


آزمایش سازگاری سایت با مرورگرها

 

مشکل سازگاری طرح های وب با ورود مرورگر های جدید و متفاوت به عرصه دنیای وب شروع شد. هر مرورگر از استاندارد خاص خودش استفاده می کرد و شرکت های سازنده نیز نه تنها تلاشی به پیروی از یک سری ساختار واحد نکردند ، بلکه هر کدام خواستند به نحوی استاندارد های مورد نظر خود را به رقیبانشان تحمیل کنند.

broswerpic.jpg

امروزه سازگاری یک طرح با مرورگر های مختلف یکی از مهمترین مسائل مورد نظر هر طراح وبی است که تلاش می‌کند طرح هایش استاندارد باشند و در اکثر مرورگرهای وب یکسان نمایش داده شوند. وبلاگ نویسان نیز توجه زیادی به این مسئله پیدا کرده اند و اکثر وبلاگ های که محتوای درستی دارند ، طرح های سالم و استانداردی نیز برای خود بر می گزینند.

برای آنکه بفهمیم یک طرح در مرورگر های مختلف چگونه نمایش داده می‌شود ، راه های مختلفی وجود دارد ، معمولا بر روی کامپیوتر یک طراح وب چند مرورگر وب را می‌توانید پیدا کنید ، فایرفاکس ، اپرا ، کروم ، اینترنت اکسپلورر ۶ و یا ۷ و نمونه های دیگر. اما مسئله تنها این چند مرورگر معروف نیست ، کاربران مختلف با سیستم عامل های مختلف از مرورگر های مختلف استفاده می کنند و شاید شما هیچ وقت به صورت مستقیم نتوانید بفهمید کاربری که از سیستم عامل لینوکس استفاده می‌کند ، صفحه وبلاگ شما را چگونه مشاهده می‌کند.

برای آزمایش Cross Browser بودن طرح وبلاگ و یا سایت خود می‌توانید از ابزار آنلاینی که در ادامه معرفی می شوند استفاده کنید:

browsershots.org

browsershots.org.gif

browsrcamp.com این سایت کاملا رایگان نیست و در حالت پیشفرض مرورگرهای سیستم عامل Mac OS X را پشتیبانی می‌کند.

browsrcamp.com.gif

xenocode.com

xenocode.com.gif

crossbrowsertesting.com

crossbrowsertesting.com.gif

NetRenderer

netrenderer.gif

Litmus

litmusapp.com.gif

IETester

IETester.gif

شما هم اگر سایت های مشابهی را می شناسید می‌توانید در بخش نظرات آن را معرفی کنید تا دیگران هم از آن استفاده کنند.

 


طراحان در برابر برنامه‌نویسان

 

در نگاه اول ممکن است بتوانید تشابهات زیادی را بین ۲ قشر تاثیرگذار وب، یعنی طراحان و برنامه‌نویسان بیابید اما در عمل این دو تفاوت‌های زیادی را باهم دارند! می‌توان این تفاوت‌ها را در موارد مختلفی، از میزان سطح درآمد گرفته تا چیزهای دیگر مشاهد کرد. برای کاربرانی که چندان با این مقوله آشنا نیستند باید بگوییم که طراحی یک وب‌سایت علاوه بر داشتن یک ظاهر زیبا (که به عهده طراح وب است)، باید پیکربندی مناسبی را نیز در پس ماجرا داشته باشد. کاری که تنها از عهده یک برنامه‌نویس وب برمی‌آید.

web-designers-versus-web-developers-little.jpg

البته این نکته را نیز باید در نظر گرفت که در ایران، این دو قشر چندان با یکدیگر تفاوتی ندارند و کسی که کار طراحی وب‌سایت می‌کند عملا یک آچار فرانسه است اما اگر بخواهیم از منظر جهانی به این قضیه نگاه کنیم همه‌چیز فرق می‌کند. اینفوگرافیک ها، معمولا در به‌نمایش در آوردن جزئیات یک مسئله به همراه شکل و تصویر بسیار کاربردی هستند. شما می‌توانید در یک عکس، درک بهتری از توضیحات مربوط به موضوع‌تان داشته باشید. این اینفوگرافیکی را هم که در ادامه می‌بینید، تفاوت و شباهت‌های موجود بین برنامه‌نویسان و طراحان وب را به‌زبانی بسیار ساده و عامیانه به نمایش می‌کشد.

web-designers-versus-web-developers-weblogina-infographic-low.jpg

 


چرا آنتی ویروس Avira ؟

 


1- نرخ تشخیص عالی

در دوسال اخیر، به دلیل در اختیار داشتن تیم زیده امنیتی، آنتی ویروس آویرا از بالاترین نرخ تشخیص ویروس برخوردار بوده است. همچنین ویروسهای ژنریک نیز به خوبی توسط آویرا قابل شناسایی بوده و علاوه بر شناسایی ویروسها، امکان حذف و پاک کردن ویروس از فایلهای الوده نیز تعبیه شده تا علاوه بر جلوگیری از انتشار ویروسها، کامپیوترهای آلوده را به وضعیت عادی برگرداند.

2- heuristic قابل اعتماد

برای مقابله با تهدیدهای بالقوه ناشی از ویروسهای ناشناخته، آویرا از تکنولوژی ابداعی خود موسوم به AHeAD استفاده می‌کند. در این خصوص، آویرا بالاترین رتبه را در مقایسه با سایر آنتی ویروسها دارد.

3- کمترین میزان استفاده از حافظه

هر چقدر تعداد الگوی ویروسها افزایش می یابد، همانقدر توانایی تشخیص بیشتر شده اما عیب آن این است که میزان استفاده از منابع کامپیوتر نیز افزایش یافته و کارایی کامپیوتر کاهش می‌یابد. آویرا با استفاده از الگوریتمهای پیشرفته، به هر دو هدف فوق (یعنی بالاترین نرخ تشخیص از یک سو و سبک ترین موتور ضد ویروس با کمترین استفاده از حافظه از سوی دیگر) تواما دست یافته است.

4- امنیت حداکثر

با اینکه الگوی ویروسهای آویرا در هر روز حدود 50 بار به روز می‌شود و از این نظر از تمامی رقبا پیشی گرفته است، با اینحال، حتی بدون آپدیت کردن نیز، آویرا قادر به تشخیص تهدیدهای بالقوه با استفاده از تکنولوژی AHeAD می باشد.

5- رنج کامل محصولات

آویرا تنها شرکتی است که دارای رنج کامل محصولات امنیتی می‌باشد. این شرکت دارای آنتی ویروس برای ایستگاههای کاری لینوکس و ویندوز، سرور های لینوکس و ویندوز، آنتی ویروس و آنتی اسپم ایمیل سرور exchange و سایر ایمیل سرورها، آنتی ویروس برای ISA و SQUID می باشد.

6- واقعیتهایی درباره آویرا

• آویرا طی چهار سال گذشته با میانگین حدود 90درصد شناسایی، بالاترین درصد را بین تمامی ضدویروس‌های دنیا کسب کرده است.
• آویرا طی دو سال اخیر، با کسب امتیاز بالای 95% ، در رتبه اول تا دوم قرار گرفته است.
• سرعت بالای اسکن و تاثیر بسیار ناچیز آویرا بر کارایی سیستم (در اثر سربار)، این ضدویروس را بعنوان سبک‌ترین و سریع‌ترین نرم‌افزارامنیتی جهان معرفی نموده است.
• در دو سال اخیر، آویرا بالاترین امتیاز را از نظر قدرت تشخیص ویروس به خود اختصاص داده است.

 


Backbone چیست؟

 

Backbone به معنی ستون فقرات است. Internet Backbone را می توانیم شاکله یا بستر اینترنت ترجمه کنیم. گرچه این عبارت معمولا بصورت ترجمه نشده به کار می رود و در هرحال مقصود از آن٬ شاهراه های ارتباطی اینترنت است. امروزه شرکتهای گوناگون در سطح جهان با خطوط و کابلهایی که حتی از زیر اقیانوس آرام هم عبور کرده اند٬ و نیز با ارتباطات بیسیم٬ همه کره زمین را تحت پوشش قرار داده اند و امکان مبادله پرسرعت حجم عظیمی از اطلاعات را فراهم آورده اند.
 
شاید این تنها جایی باشد که دوباره کاری٬ به سود بشر تمام می شود. فقط در ایالات متحده آمریکا٬ بیش از ۲۰ شرکت بزرگ٬ شرق و غرب آن کشور را به هم دوخته اند. نگاهی به نقشه بستر اینترنت فراهم شده توسط این شرکتها٬ هم عظمت کار انجام شده را نشان می دهد و هم آسیب ناپذیری اینترنت و عدم وابستگی آن به یک شرکت یا یک کشور را بازگو می کند. شهرهای مختلف از نیویورک و بوستون و واشنگتن دی سی تا سانفرانسیسکو و لوس آنجلس ٬ و از سیاتل و مینیاپولیس تا هوستون و میامی توسط شاهراههای این شرکتها به هم زنجیر شده اند.

همچنین دهها شهر مختلف آمریکا٬ توسط شرکتهای مختلف به دهها پایتخت جهان مستقیما پیوند خورده اند. فرضا نیویورک شاید از طریق تمام این شرکتها به صورت مستقیم به اکثر شهرهای بزرگ ایالات متحده متصل شده است و مستقیما با چندین پایتخت جهان ارتباط دارد. یا فرضا لندن٬ مستقیما و از طریق چندین شرکت با چند شهر آمریکا مرتبط شده است.
 
به عبارت دیگر حتی با قطع یک یا چند ارتباط در شرایط پیش بینی نشده٬ باز هم اتصال از طریق شرکتهای دیگری با کابلهای دیگر٬ برقرار خواهد بود. اگر گذشته از ارتباط مستقیم و چندگانه شهر الف با ج٬ بتوانیم ارتباط غیر مستقیم از شهر الف به ب و سپس از ب به ج را هم ترسیم کنیم٬ با خطوط حاصل از شبکه پیچیده و ناگسستنی اینترنت تمام نقشه کره زمین رنگ خواهد خورد.

سرعت انتقال اطلاعات در این بستر نیز قابل توجه است. تقریبا اکثر ارتباطات داخلی و همه ارتباطات خارجی ایالات متحده در این شاهراهها با ATM Backbone و خطوط T3 DS-3 با 45Mbps مشخص می شوند. البته ظرفیت بعضی از خطوط منجمله ارتباط با سنگاپور و هنگ کنگ٬ یک و نیم تا دو مگابیت بر ثانیه است که از نوع خطوط T1/E1 هستند.
برخی از شاهراههای داخلی و نیز ارتباط با توکیو٬‌ لندن٬ پاریس٬ آمستردام و فرانکفورت OC3c/STM1 با ظرفیت 155Mbps هستند. بسیاری از خطوط داخلی از نوع OC12c با پهنای ۶۲۰ مگابیت برثانیه هستند و بسیاری از خطوط داخلی دیگر و نیز یک خط ارتباطی با لندن٬  OC48c/STM16 با پهنای باند دو و نیم گیگابیت در ثانیه هستند. خط واشنگتن دی سی به نیویورک و شیکاگو OC192c/STM64 است که پهنای باند آن ده گیگابیت بر ثانیه است.

اما بزرگترین نقطه تبادل اینترنت در جهان٬ ایالات متحده نیست. آمریکا از این لحاظ در حال حاضر در ردیف یازدهم و پس از هلند٬ انگلستان٬ آلمان٬ ژاپن٬ سوئد٬ اسپانیا٬ شرکت دیگری از ژاپن٬ هنگ کنگ٬‌ مجارستان و کره قرار دارد. بزرگترین نقطه تبادل اینترنت در جهان٬ در آمستردام هلند است و به Amsterdam Internet Exchange یا AMS-IX معروف است. توان عملیاتی این مرکز در نقطه اوج آن ۲۳۰ گیگابیت در ثانیه بوده است! متوسط ترافیک روزانه این مرکز٬ هم از نظر دریافت و هم از نظر ارسال٬ طبق محاسبات اخیر٬ حدود ۱۵۵ گیگابیت در ثانیه می باشد

 


وایمکس چیست؟

 

 سیستم ارتباطی و دیجیتالی بی سیم می باشد. همچنین به عنوان پروتکل 802.16 ( توسط IEEE ) شناخته شده است که جایگزینی برای شبکه های بی سیم نواحی شهری تعیین شده است. WiMAX می تواند دستیابی بی سیم پهن باند فراهم سازد ( BWA ) که تا 30 مایل ( 50 کیلومتر ) برای ایستگاه های ثابت و 3 تا 10 مایل ( 5 تا 15 کیلومتر ) برای ایستگاه های سیار را پوشش می دهد. برعکس، استاندارد های شبکه های بی سیم محلی برای سیستم Wi-Fi در پروتکل 802.11 در اکثر حالت ها به تنها 100 تا 300 فوت ( 30 تا 100 متر ) محدود شده است.

 

با WiMAX، سرعت داده ها در شبکه هایی مانند Wi-Fi به سادگی پشتیبانی می شود. اما موضوع تداخل امواج کاهش می یابد. WiMAX بر روی هر دو فرکانس های مجاز و غیر مجاز قابل اجراست که بدین وسیله محیطی تحت کنترل فراهم ساخته و الگوی اقتصادی قابل رشدی را برای امواج قابل حمل بی سیم ایجاد می سازد.

 

WiMAX می تواند برای شبکه های بی سیم دقیقا به طور مشابه ای با پروتکل های رایج Wi-Fi مورد استفاده قرار گیرد. WiMAX نسل دوم پروتکلی است که استفاده موثرتری از پهنای باند و جلوگیری از تداخل امواج را امکان پذیر ساخته و امکان سرعت های داده ی بالاتری بر روی مسافت های طولانی تر ممکن می سازد.

 

استاندارد 802.16 از IEEE ویژگی های تکنیکی از پروتکل های ارتباطی را تعیین می سازد. گروه orum در WiMAX وسیله ای برای تست تجهیزات تولید کنندگان برای سازگاری بیشتر پیشنهاد می کند که همان طور که برای یک گروه صنعتی چنین محیطی را فراهم می سازد که مختص پرورش تجاری سازی و توسعه ی تکنولوژی می باشد.

 

WiMAX می تواند یک نقطه مرکزی را برای مشتریان فراهم سازد. علاوه بر آنکه چنین امکاناتی برای فراهم کنندگان خدمات، تولید کنندگان، تحلیل گران و محققانی که به تکنولوژی WiMAX، خدمات و محصولات آن علاقه مندند نیز امکان پذیر است. به زودی، WiMAX اصطلاحی به خوبی شناخته شده ای برای توصیف دستیابی اینترنت بی سیم در سرتاسر دنیا خواهد شد

 


wifi چیست؟

 

wifi مخفف كلمات Wireless Fidelity مي باشد و در حقيقت يك شبكه بي سيم است كه مانند امواج راديو و تلويزيون و سيستم هاي تلفن همراه از امواج راديويي استفاده مي كند. برقراري ارتباط با شبكه بي سيم شباهت زيادي به يك ارتباط راديويي دو طرفه (مانند بي سيم پليس) دارد.

آنچه رخ مي دهد به اين شكل است:

 1. يك مبدل بي سيم اطلاعات را به سيگنالهاي راديويي ترجمه ميكند و آنها را ارسال مي كند.

 2. يك روتر (router) بي سيم سيگنالها را دريافت و رمز گشايي مي كند و تبديل به اطلاعات مي كند. حال اين اطلاعات با استفاده از يك اتصال سيمي اترنت به اينترنت فرستاده مي شود.

اين فرآيند در جهت معكوس هم كار مي كند (آنچه بيشتر كاربران معمولي آنرا احساس ميكنند) يعني روتر اطلاعات را از اينترنت دريافت مي كند. تبديل به سيگنال هاي راديويي كرده و براي كامپيوتر هايي كه مجهز به سيستم بي سيم هستند ارسال مي كند.

امواج راديويي كه براي شبكه هاي بي سيم استفاده مي شوند با امواج راديويي به كار رفته در تلفن هاي همراه و واكي تاكي ها و مانند آنها تفاوت هايي دارد. آنها مي توانند امواج راديويي را ارسال و دريافت كنند و 0 و 1 ها (اطلاعات ديجيتال) را به امواج راديويي و بالعكس تبديل كنند. اما امواج راديوي wifi چند تفاوت قابل توجه با اين امواج راديويي دارند:

ــ انتقال اطلاعات با استفاده از امواج فركانس بالاي 2.4 گيگاهرتز يا 5 گيگاهرتز صورت مي گيرد. كه فركانس آن از فركانس امواج راديويي واكي تاكي تلفن هاي همراه و تلويزيون به مراتب بالاتر است. البته فركانس بالاتر اجازه حمل اطلاعات بيشتري را مي دهد.

ــ آنها از استاندارد 802.11 استفاده مي كنند كه با چند چاشني مختلف عرضه مي شوند و عبارتند از:

802.11a: اطلاعات را با فركانس 5 گيگاهرتز انتقال مي دهند و مي تواند اطلاعات را حداكثر تا سرعت 54 مگابايت در ثانيه ارسال كند. و اثر اعواجاج و تداخل امواج در آن بسيار كم است.

802.11b: ارزان ترين و كندترين استاندارد است و قيمت پايين سبب عمومي شدن آن شده است. اما امروزه با كاهش قيمت استانداردهاي سرعت بالا كمتر استفاده مي شود. و از فركانس 2.4 گيگاهرتز استفاده مي كند كه مي تواند با سرعت حداكثر تا 11 مگابايت در ثانيه به انتقال اطلاعات بپردازد.

802.11g: اين استاندارد هم از فركانس 2.4 گيگاهرتز استفاده مي كند اما سرعت انتقال اطلاعات آن به مراتب از 802.11b بيشتر است و تا 54 مگابايت بر ثانيه مي رسد.

802.11b: جديدترين استاندارد است كه به طور گسترده اي در حال رشد است و از نظر تئوري تا 54 مگابايت در ثانيه مي تواند اطلاعات را انتقال دهد اما در دنياي واقعي تا سرعت 24 مگابايت در ثانيه اندازه گيري شده است اما گزارشهايي هم از سرعت هاي 140 مگابايت در ثانيه وجود داشته است.

ــ امواج راديويي wifi مي توانند در سه باند فركانسي منتقل شوند به عبارت ديگر مي توانند به سرعت بين باندهاي مختلف «پرش فركانسي» انجام دهند. پرش فركانسي سبب كاهش تداخل مي شود و به شما اجازه مي دهد به طور همزمان با چند دستگاه ارتباط بي سيم برقرار كنيد.

همه دستگاهها و كامپيوترهايي كه مجهز به آداپتور بي سيم wifi هستند مي توانند از يك روتر استفاده كنند و به اينترنت متصل شوند اين اتصال راحت و نامرئي است و نسبتاً ارتباط امني است. اگر چه در صورت خرابي روتر يا استفاده همزمان افراد زيادي از حداكثر پهناي باند ممكن است قطع ارتباط رخ دهد.

در حاشيه: استانداردهاي ديگر wifi هم وجود دارند مانند 802.15 كه براي WPAN ها (يا شبكه هاي محلي خصوصي بي سيم) استفاده مي شوند و Wimax يا 802.16  كه مزاياي سيستم هاي بي سيم و سيستم هاي ارتباطي سرعت بالا را همزمان داراست. Wimax امكان دسترسي به اينترنت سرعت بالا به صورت بي سيم در فواصل دور را مهيا مي سازد.

 


سویس دهنده ایمیل گوگل

 

بی شک همه کسانی که با سرویس های رایگان ایمیل کار کرده اند در مورد اینکه گوگل، یکی از بهترین سرویس دهنده های ایمیل دنیا است، توافق نظر دارند. سرویسی که گوگل در احتیار کاربرانش قرار می دهد، در عین سادگی، بیشترین امکانات مورد نیاز برای ارسال و دریافت ایمیل های مختلف را دارا می باشد. خوب برای داشتن یک اکانت ایمیل در گوگل تنها کافی است تا به این آدرس رفته و برای خود یک یوزر بسازید. در این صورت ایمیل شما به زیر مجموعه پسوند دامنه گوگل (google.com@ یا googlemail.com@) اضافه خواهد شد. حالا فرض کنید شما قادر باشید با در اختیار داشتن سرویس گوگل، ایمیل های مختلفی را بر روی نام دامنه خود بسازید!

Google Email Service

کسانی که دارای سایت و یا وبلاگ شخصی هستند، اصولا ایمیل خود را از طریق برنامه های مختلف کنترل ایمیل (مانند اوتلوک) مدیریت می کنند. اما شما تا چند لحظه دیگر قادر خواهد بود تا ایمیل شخصی خود را از طریق سرویس ایمیل گوگل مدیریت کنید و علاوه بر آن، یک سرویس دهنده کوچک ایمیل را نیز برای خود در اختیار داشته باشید که نه تنها قادر به مدیریت کردن ایمیل های شما (و ذخیره سازی آن تا مرز بیش از ۶ گیگابایت) توسط گوگل است، بلکه کلیه امکانات سرویس های گوگل (مانند چت و یا ساخت وب سایت) را نیز در اختیارتان قرار می دهد! عالی نیست؟!

گام اول: دقت داشته باشید که انجام این کار، بسیار ساده است و تنها به کمی توجه نیاز دارد. اول از همه به این آدرس رفته و اطلاعات مورد نیاز را وارد نمایید تا ثبت نام تان در گوگل تکمیل شود.

Google Email Service Sign

گام دوم: پس از انجام این کار، وارد کنترل پنل هاست خود شده و گزینه MX Entry در بخش ایمیل را انتخاب کنید. در این قسمت می بایست رکورد موجود را تغییر دهید. پس بعد از انتخاب دامنه خود و حذف رکورد های موجود، رکورد های پایین را جایگزین کنید. (می‌توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید.)

Priority: ۱ Mail Server: ASPMX.L.GOOGLE.COM.
Priority: ۵ Mail Server: ALT۱.ASPMX.L.GOOGLE.COM.
Priority: ۱۰ Mail Server: ASPMX۲.GOOGLEMAIL.COM.

گام سوم: تغییر رکورد های MX Entry ممکن است تا ۴۸ ساعت به طول بیانجامد. بعد از این تغییر، همه چیز محیا است تا از تمام امکانات گوگل تحت دامنه خود استفاده کنید! آدرس شما برای ورود به اکانت ایمیل تان به صورت زیر ساخته خواهد شد:

http://mail.google.com/a/yourdomain.com

من بعد از انجام این کار، از این پس می‌توانم با تایپ این آدرس، به اکانت شخصی خود در گوگل وارد شوم ضمن اینکه برای دوستانم نیز تحت دامنه خود ایمیل بسازم تا آن ها نیز بتوانند از این امکانات شخصی استفاده کنند!

چند نکته: ۱. توجه داشته باشید که بعد از ثبت نام اولیه، باید سایت شما توسط گوگل تایید شود لذا برای انجام این کار تنها کافی است فایل HTMLی که راهنما آن توسط گوگل ارائه می‌شود را در سایت خود آپلود کنید. ۲. شما می‌توانید حتی آدرس های گوگل را با آدرسی از روی دامنه خود تغییر دهید که برای انجام این کار نیاز به تغییر CNAME دارید.Read more: http://weblogina.com/post/email-service-with-google.php#ixzz15YabXVm0

 


RoHS چیست ؟

 

مقدمه
اگرهنگام خريد به جعبه محصولات سخت افزاري دقت كنيد حتما لوگويي با عنوانRoHS Compliant بر روي  آن مشاهده خواهيد كرد. تقريبا اكثر قطعات سختافزاري و حتي الكترونيكي از اين استاندارد استفاده مي‌كنند. اما واقعاRoHS چيست و به چه منظور بكار مي‌رود ؟

RoHS چيست ؟
RoHSسرنام عبارت Restriction of Certain Hazardous Substances مي‌باشد. درواقع اين عبارت معرف قانوني است كه در اروپا وضع شده و بر اساس توافقاتوجود 6 ماده خطرناك براي سلامتي انسان و طبيعت را در محصولات الكترونيكي وخصوصا قطعات كامپيوتري منع كرده است. اين 6 عنصر عبارتند از: كادميوم ،جيوه ، كروميوم ، PBB ، PBDE و سرب.

RoHSCompliant را با نام Lead-Free نيز مي‌شناسند . البته عبارت اول مفهومكاملتري را مورد توجه قرار مي‌دهد. اين قانون از تاريخ اول جولاي 2006 بهمرحله اجرا در آمد و از آن تاريخ تمامي ‌محصولاتي كه فاقد گواهينامه RoHSCompliant بودند بازار فروش خود را در اروپا مسدود شده يافتند. به هميندليل سازندگان تجهيزات الكترونيكي موظف شدند عناصر فوق الذكر را ازمحصولات خود حذف كنند تا بدين ترتيب بتوانند اجازه فروش در اروپا را كسبكنند.


امامشكل اصلي اينجا بود كه لحيم ( كه قطعات الكترونيكي را به PCB متصل مي‌كند) از تركيب 60 درصدي قلع و 40 درصدي سرب ايجاد مي‌شد. لذا سازندگانتجهيزات الكترونيكي به سرعت بدنبال جايگزيني براي اين ماده مهم اقدامكردند. عناصري چون نقره ، مس و يا بيسموت جزو اولين گزينه‌هاي مورداستفاده معرفي شدند.
عناصر مشخصي كه به جاي لحيم مورد استفاده قرار گرفتند، خود مشكلاتي را بوجود مي‌آوردند :
l دماي ذوب بالاتر از لحيم.
lمشكلات تعمير : دقت تعميركار به اين که كدام عنصر در هنگام ساخت برد مورداستفاده قرار گرفته است و همانطور استفاده مجدد از ماده‌اي كه حاوي سربنباشد.
l تفاوت‌هاي ظاهري لحيم با عناصر جديد كه ممكن بود كاربران را دچار اشتباه كند و تصور خراب بودن برد را به آنها القا كند.
lدر كنار اين مشكلات علاوه بر پاك بودن عنصر براي اتصال قطعات روي بردبايستي ساير قطعات نيز بطور كلي از وجود 6 عنصر مورد تذكر پاك باشند كهاين نيز كاري دشوار به نظر مي‌رسيد.


اما چرا سرب ؟
آنچه كه همه ما مي‌دانيم دشواري بازيافت محصولات الكترونيكي است.
اكثراين تجهيزات الكترونيكي پس از مدتي به پايان عمر مفيد خود مي‌رسند و مواردزايد آنها سراسر زمين را فراخواهد گرفت. آنگاه آب موجود در باران اسيدي  ،سرب بكاررفته در قطعات را در خود حل كرده و سپس اين آب جاري شده و مستقيمابه منابع زير زميني راه مي‌يابد. به عبارتي بهتر مي‌توان گفت به منابع آبآشاميدني مردم روي زمين راه يافته است!


عنصرسرب تاثيرات بسيار خطرناكي بر سيستم ارگانيك بدن بخصوص سيستم عصبي مركزيخواهد داشت و به راحتي مي‌تواند هر ارگاني از بدن را تحت تاثير مخرب خودقرار دهد. همچنين سيستم توليدمثل و" كليه" نيز از جمله اعضايي هستند كه ازآسيب جدي سرب به دور نخواهند بود.
نكته مهم اينجاست كه تفاوتي بينخوردن سرب و يا بوييدن آن وجود ندارد و در هر دوحالت تاثير مشابهي خواهدداشت. گاهي نيز در درجات بالاتر سرب ممكن است زمان عكس‌العمل در بدن راافزايش دهد ، ضعف در انگشتان را ايجاد كند و يا ضعف در مچ دست و قوزك پارا سبب گردد.
تاثير مخرب آن بر روي حافظه نيز محتمل خواهد بود. كم خوني نيز از نتايج خطرناك سرب بر روي بدن انسان است.
اماجالب اينجاست كه با وجود اين همه خطر و نيز وجود قانون Lead Free و RoHSCompliant در صنعت الكترونيك ، مقدار كمي ‌سرب در ساخت محصولات و توليداتالكتريكي و الكترونيكي بكار مي‌رود. تنها چهل ‌و نه صدم درصد از تمام سربتوليدي در قلع و تنها 2 % از تمام سرب توليدي در صنعت الكتروالكترونيكبكار گرفته مي‌شود. اما جالب تر اينكه توليد كنندگام باتري 80 % درصد سربتوليدي را مورد استفاده قرار مي‌دهند!

 


Windows PowerShell چیست ؟

 

ویندوز پاورشل آی.اس.ئی برنامه میزبان پاورشل است. به کمک آن، سرپرست سیستم قادر خواهد بود تا دستورات را اجرا کند و اسکریپت های اشکال زدایی را در یک رابط کاربر گرافیکی تست و ایرادیابی کند.

چرا به آن نیاز داریم: با انجام اعمالی بر اساس اسکریپت، این ابزار به ما این امکان را میدهد تا کنترل و انعطاف بیشتری در کار با زیرساخت ویندوز خود نسبت به حالت گرافیکی در کاربردهایی مانند Server Manager داشته باشیم.

چگونه کار میکند: پاورشل آی.اس.ئی دقیقاً مانند پاورشل کار میکند. این ابزار راهکاری ساده تر برای ویرایش و ایرادیابی متنی است. قابلیت های آن شامل ویرایش چند خطی، زبانه دار بودن، رنگ بندی، راهنمای حساس به محتویات و … است

مایکروسافت تلاش کرده با powershell یک سطر فرمان قدرتمند را در اختیار کاربران خود بگذارد. قرار است powershell بطور استاندارد به نگارش های بعدی ویندوز اضافه گردد. اصلی ترین ویژگی های powershell عبارتند از اینکه این رابط یک شئ (objects) است و نه محیطی برپایه متن. همه آن چیزی که بر روی صفحه تصویر دیده میشود درون این برنامه بر قالب شئ هستند که دارای ها (properties) روش (methods) هایی دارند. دسترسی به این شی ها و ویرایش کردن آنها در مقایسه با حالت متنی بسیار ساده تر است.

An A-Z Index of Windows PowerShell commands

a
Get-Acl Get permission settings for a file or registry key
Set-Acl Set permissions
Get-Alias gal Return alias names for Cmdlets
Import-Alias ipal Import an alias list from a file
New-Alias nal Create a new alias.
Set-Alias sal Create or change an alias
Get-AuthenticodeSignature Get the signature object associated with a file
Set-AuthenticodeSignature Place a signature in a .ps1 script or other file
c
Set-Location cd/chdir/sl Set the current working location
Get-ChildItem dir/ls/gci Get child items (contents of a folder or registry key)
Get-Command gcm Retrieve basic information about a command
Measure-Command Measure running time
Trace-Command Trace an expression or command
Add-Content ac Add to the content of the item
Get-Content cat/type/gc Get content from item (specific location)
Set-Content sc Set content in the item (specific location)
Clear-Content clc Remove content from a file/item
ConvertTo-Html Convert the input into an HTML table
ConvertFrom-SecureString Convert a secure string into an encrypted standard string
ConvertTo-SecureString Convert an encrypted standard string into a secure string
Clear-Host clear/cls Clear the screen
Clear-Item cli Remove content from a variable or an alias
Copy-Item copy/cp/cpi Copy an item from a namespace location
Get-Credential Get a security credential (username/password)
Get-Culture Get region information (language and keyboard layout)
d
Get-ChildItem dir/ls/gci Get child items (contents of a folder or registry key)
Get-Date Get current date and time
Set-Date Set system time on the host system
Remove-Item del/erase/rd/rm/rmdir Remove an item
Do Loop while a condition is True
Get-PSDrive gdr Get drive information (DriveInfo)
New-PSDrive mount/ndr Install a new drive on the machine
Remove-PSDrive rdr Remove a provider/drive from its location
e
Get-Eventlog Get eventlog data
Get-ExecutionPolicy Get the execution policy for the shell
Set-ExecutionPolicy Change the execution policy (user preference)
Export-Alias epal Export an alias list to a file
Export-Clixml Produce a clixml representation of powershell objects
Export-Console Export console configuration to a file
Export-Csv epcsv Export to Comma Separated Values (spreadsheet)
Invoke-Expression Run a PowerShell expression
Exit Exit Powershell (or exit a script)
f
ForEach-Object foreach Loop for each object in the pipeline ( % )
ForEach Loop through values in the pipeline
For Loop through items that match a condition
Format-Custom fc Format output using a customized view
Format-List fl Format output as a list of properties, each on a new line
Format-Table ft Format output as a table
Format-Wide fw Format output as a table listing one property only
g
Get-Item gi Get a file/registry object (or any other namespace object)
Get-ChildItem dir/ls/gci Get child items (contents of a folder or registry key)
h
Get-Help help Open the help file
Add-History Add entries to the session history
Get-History history/h/ghy Get a listing of the session history
Invoke-History r/ihy Invoke a previously executed Cmdlet
Get-Host Get host information (PowerShell Version and Region)
Clear-Host clear/cls Clear the screen
Read-Host Read a line of input from the host console
Write-Host Display message on screen
i
if Conditionally perform a command
Import-Clixml Import a clixml file and rebuild the PS object
Import-Csv ipcsv Take values from a CSV list and send objects down the pipeline.
Get-Item gi Get a file object or get a registry (or other namespace) object
Invoke-Item ii Invoke an executable or open a file (START)
New-Item ni Create a new item in a namespace
Remove-Item rm/del/erase/rd/ri/rmdir Remove an item
Set-Item si Change the value of an item
Clear-ItemProperty Delete the value of a property
Copy-ItemProperty Copy a property along with its value
Get-ItemProperty Retrieve the properties of an object
Move-ItemProperty Move a property from one location to another
New-ItemProperty Set a new property of an item at a location
Remove-ItemProperty Delete the property and its value from an item
Rename-ItemProperty Rename a property of an item
Set-ItemProperty Set the value of a property
k
Stop-Process kill/spps Stop a running process
l
Get-Location pwd / gl Get and display the current location
Pop-Location popd Set the current working location from the stack
Push-Location pushd Push a location to the stack
Set-Location cd/chdir/sl Set the current working location
m
Add-Member Add a member to an instance of a PowerShell object
Get-Member gm Enumerate the properties of an object
Move-Item move/mv/mi Move an item from one location to another
o
Compare-Object Compare the properties of objects
Group-Object group Group the objects that contain the same value for a common property
Measure-Object Measure the properties of an object
New-Object Create a new .Net object
Select-Object select Select properties of objects
Sort-Object sort Sort objects by property value
Where-Object Filter the objects passed along the command pipeline.
Out-Default Send output to default
Out-File Send command output to a file
Out-Host oh Send the pipelined output to the host
Out-Null Send output to null
Out-Printer lp Send the output to a printer
Out-String Send objects to the host as strings
p
Powershell Launch a powershell session
Convert-Path cvpa Convert a ps path to a provider path
Join-Path Combine a path and child-path
Resolve-Path rvpa Resolves the wildcards in a path
Split-Path Return part of a path
Test-Path Return true if the path exists, otherwise return false
Get-Pfxcertificate Get pfx certificate information
Pop-Location popd Set the current working location from the stack
Push-Location pushd Push a location to the stack
Get-Process ps/gps Get a list of processes on a machine
Stop-Process kill/spps Stop a running process
Clear-ItemProperty clp Remove the property value from a property
Copy-ItemProperty cpp Copy a property along with it's value
Get-ItemProperty gp Retrieve the properties of an object
Move-ItemProperty mp Move a property from one location to another
New-ItemProperty Set a new property
Remove-ItemProperty rp Remove a property and its value
Rename-ItemProperty rnp Renames a property at its location
Set-ItemProperty sp Set a property at the specified location to a specified value
Get-PsProvider Get information for the specified provider
Set-PSdebug Turn script debugging on or off
Add-PsSnapIn Add snap-ins to the console
Get-PsSnapin List PowerShell snap-ins on this computer
Remove-PSSnapin Remove PowerShell snap-ins from the console
q
Quest AD cmdlets Read and write to Active Directory
r
Read-Host Read a line of input from the host console
Remove-Item rm/del/erase/rd/ri/rmdir Remove an item
Rename-Item ren/rni Change the name of an existing item
Rename-ItemProperty Rename a property of an item
Run/Call & Run a command (call operator)
s
Select-Object select Select properties of objects
Get-Service gsv Get a list of services
New-Service Create a new service
Restart-Service Stop and then restart a service
Resume-Service Resume a suspended service
Set-Service Change the start mode/properties of a service
Sort-Object sort Sort objects by property value
Start-Service sasv Start a stopped service
Stop-Service spsv Stop a running service
Suspend-Service Suspend a running service
Start-Sleep sleep Suspend shell, script, or runspace activity
Switch Multiple if statements
Select-String Search through strings or files for patterns
t
Tee-Object Send input objects to two places
New-Timespan Create a timespan object
Trace-Command Trace an expression or command
Get-Tracesource Get components that are instrumented for tracing.
Set-Tracesource Trace a PowerShell component
Start-Transcript Start a transcript of a command shell session
Stop-Transcript Stop the transcription process
u
Get-Uiculture Get the ui culture information
Get-Unique gu Get the unique items in a collection
Update-Formatdata Update and append format data files
Update-Typedata Update the current extended type configuration
v
Clear-Variable clv Remove the value from a variable
Get-Variable gv Get a powershell variable
New-Variable nv Create a new variable
Remove-Variable rv Remove a variable and its value
Set-Variable set/sv Set a variable and a value
w
Where-Object where Filter input from the pipeline ( ? )
Where Filter objects from the pipeline
While Loop while a condition is True
Get-WMIobject gwmi Get WMI class information
Write-Debug Write a debug message to the host display
Write-Error Write an object to the error pipeline.
Write-Output echo Write an object to the pipeline
Write-Progress Display a progress bar
Write-Verbose Write a string to the host's verbose display
Write-Warning Write a warning message
# Comment / Remark
$variable = "value" Define a variable also: ${vari!ab#le} = "value"
@(...) Force an expression to be evaluated as a List
In addition to the above, Powershell can also run all the standard XP commands (apart from internal commands), plus VBScript and Resource kit utilities.
Microsoft Powershell Help
Discussion forum
Links to other websites, books etc...

 


رمزگشایی لوگوی بارکد گوگل

 

همانطور که حتما تا لحظه ی ارسال این پست مشاهده کردید امروز گوگل لوگوی خود را به مناسبت شصتمین سالگرد اختراع بارکد تغییر داد و به جای تصویر اصلی لوگوی گوگل تصویر بارکد بالا قرار گرفته است. اما واقعا معنی مفهوم این بار کد چیست؟

کافی است است فقط تصویر بالا را در حافظه جانبی کامپیوتر خود ذخیره کنید و آن را در سایت onlinebarcodereader آپلود کنید. نتیجه چه خواهد بود؟ خودتان امتحان کنید

 


ردیابی اینترنتی

 

گاهی اوقات نیاز پیدا می کنین که آی پی یه سایت خاص رو داشته باشین.
این کار به شما کمک می کنه که با داشتن آی پی بتونین موقعیت مکانی اون سایت رو پیدا کنین. برای انجام این کار روش های زیادی وجود داره که من چند تا از اون ها رو که می دونستم برای شما این جا می نویسم:
با مراجعه به سایت DomainToIP و وارد کردن نام هر سایت در کادر Doamin می تونین آی پی اون رو به دست بیارین و یا با داشتن آی پی اون سایت می تونین موقعیت مکانی اون رو داشته باشین. برای این کار کافیه یه سری به سایت IP2Location بزنین و آی پی مورد نظر رو در کادر ستون سمت راست وارد کنین. حالا با کلیک روی Find Location مشخصات جغرافیایی مربوط به اون آی پی به شما نمایش داده میشه.
اگر از مرورگر فایر فاکس استفاده می کنین با استفاده از افزونه WorldIP مشخصات هر سایتی که در حال بازدید هستین در نوار پایین مرورگر نمایش داده میشه.
می تونین یکی دیگر از سایت هایی که سرویس مشابهی ارائه می کنه رو در آدرس www.hcidata.info/host2ip.cgi پیدا کنین. این سایت هم با گرفتن آیپی مشخصات هاست رو به شما نمایش می ده. امکان گرفتن سرویس معکوس هم وجود داره به این صورت که شما مشخصات هاست رو وارد کنین و آی پی اون رو دریافت کنین.
یکی دیگه از سایت هایی که سرویس مشابه ارائه می کنن Find IP Address هست که می تونین با وارد کردن آی پی سایت مورد نظر در این سایت جزئیات مربوط به اون رو مشاهده کنین. پس از ورود به این سایت در کادر پایین صفحه قسمتی با عنوان IP Address Lookup Location مشخص شده که باید آی پی مورد نظر رو در اون وارد کرده و گزینه TrackIP رو کلیک کنین. این سایت علاوه بر نمایش مشخصات نقشه جغرافیایی مربوط به آی پی رو هم نمایش می ده.

 


اوبونتو اسلامی

 

اوبونتومی (UbuntuME) مخفف عبارت Ubuntu Muslim Edition به معنای نسخهٔ اسلامی اوبونتوست. اوبونتوی اسلامی یک سیستم عامل آزاد و کدباز است که بر مبنای اوبونتو گنو-لینوکس ساخته شده است.
گنو-لینوکس چیست؟
گنو-لینوکس یک سیستم عامل آزاد، کارآمد و ایمن است. برخلاف ویندوز مایکروسافت و سیستم عامل‌های اختصاصی دیگر، کدهای گنو-لینوکس برای عموم در دسترس است و به ‌وسیله مشارکت‌کنندگان توسعه می‌یابد.
اوبونتو چیست؟
اوبونتو یک سیستم عامل کاملاً‌ آزاد، کدباز و رایگان بر اساس گنو-لینوکس٬ همراه با پشتیبانی در سطح جامعه کاربران و خدمات تجاری و حرفه‌ای است. اوبونتو توسط اجتماع بزرگی از کاربران و توسعه دهندگان در سراسر دنیا توسعه داده میشود. اوبونتو کاملاً از اجزای کدباز تشکیل شده، و تغییرات زیادی روی آن صورت گرفته تا کاربری‌ای آسان داشته باشد و امکان مهاجرت کاربرانی که با ویندوز مایکروسافت آشنا هستند را به گنو-لینوکس فراهم آورد. اوبونتو یک واژه قدیمی آفریقایی، به معنای “انسانیت با دیگران” است.
نسخه اسلامی اوبونتو چیست؟
ابونتوی اسلامی یه مجموعه از بسته‌های نرم‌افزایست که اوبونتو رو با نصب نرم‌افزارهای اسلامی و تغییراتی که در طراحی اون می‌ده شخصی‌سازی می‌کنه. (اوقات نماز، ابزار آموزش قرآن، نرم‌افزار کنترل محتوای وب و غیره…)
چرا یک نسخهٔ اسلامی؟
اوبونتو یک توزیع عالی از گنو-لینوکس است، آسان برای کاربران تازه‌کار. به همراه ابزارهای متداول اداری، اینترنت، گرافیک و چندرسانه‌ای که بر روی آن نصب هستند. اما ما فکر می‌کنیم که که برای کاربران مسلمان خیلی عالی خواهد بود اگر نرم‌افزارها و ابزارهای اسلامی هم بر روی سیستم عاملی که نصب می‌کنند در اختیار داشته باشند.
ابونتوی اسلامی را چگونه نصب کنیم؟
به سادگی. فقط باید به این سایت مراجعه کنین.

 


درباره سایت الکسا

 

حتما برای شما پیش آمده است که از رسانه ها شنیده باشید، که میزان خرید کاربران یاهو در روز عید پاک سه درصد افزایش داشته است ، یا اینکه سایتی در تعطیلات مراجعه کنندگان خود را از دست داده است، این طور که به نظر می رسد خود صاحبان سایت علاقه ای به انتشار اطلاعات و بازخورد های متفاوت سایت خود (به جز بهبود ها) را ندارند. ولی این رسانه های معتبر ، چگونه به این اطلاعات دسترسی پیدا کرده اند؟ گاهی افشای یکی از این اخبار می تواند سبب رکود یا صعود سهام یک وب سایت گردد. برای بسیاری از سرمایه گذاران نیز دسترسی به اطلاعات جهت برنامه ریزی و سیاست گذاری در کسب و کار الکترونیکی خود، امری حیاتی است. چه بسا مدیران اجرایی این وب سایت ها با ارائه اطلاعات و آمارهای نادرست به سهامداران، آنان را در برنامه ریزی به اشتباه بیاندازند. در اینجا قصد داریم سایتهای اطلاعات اینترنتی را به شما معرفی کنیم که بدون دخالت انسان و هوشمندانه گزارشات و اطلاعات تقریبا دقیقی از هر وب سایتی که مد نظر داشته باشید را به شما ارائه می دهد. یکی از این وب سایتها، الکسا است.
الکسا در آوریل ۱۹۹۶ تاسیس گردید، الکسا اینترنت ( Alexa Internet ) بر اساس چشم اندازی از راهبری هوشمند وب با بهبود دائمی آن و با همکاری کاربران خود، رشد نمود. در طول این مسیر، الکسا توسعه یافت و میلیونها نسخه از نوار ابزار آن بر روی مرورگرها نصب گردید و بدین ترتیب یکی از بزرگترین سایتها و مبنایی جهت پردازش و بکارگیری حجم عظیم اطلاعات گردید.
از نظر کاربران نوار ابزار و وب سایت الکسا، محصولی انقلابی در راهبری هوشمندانه وب بود و برای مدیران وب سایتها، مجموعه ای از ابزارهای مقیدی که می توانستند در محدوده خدماتی الکسا از آن بهره ببرند. الکسا از همکاری یک گروه ویژه برای جمع آوری اطلاعات خود استفاده می کند. شاید تا بحال حدس زده باشید منظور کدام گروه است. این گروه ویژه دقیقا خود کاربران وب هستند. پهنه بیکران وب، فقط از طریق کاربران آن قابل نفوذ است و الکسا بهترین نفوذ کننده در وب به شمار می رود. زیرا با ارائه نتایج هرچه بهتر، می تواند اعتماد کاربران را جلب نماید. الکسا با ارائه محصولی به نام نوار ابزار الکسا، اطلاعات به روز را به کاربران ارائه می دهند و خود نیز از تعاملاتی که هر کاربر در وب دارد جهت غنی نمودن بانک اطلاعاتی خود استفاده می کند. مطلبی که در اینجا لازم به ذکر است،اینست که با توجه به این مطلب که معمولا کاربران ایرانی تمایل چندانی به استفاده از نوار ابزارهای متفاوت در مرورگرهای خود ندارند و مبنای بسیار مهم برای آمار الکسا از بازخوردهایی است که نوار ابزار الکسا به سرور های خود ارسال می کند، نمی توان به صراحت گفت آماری که الکسا در مورد سایتهای ایرانی ارائه می دهد، کاملا دقیق است. پس هنگامی که سایتهای متفاوت را در الکسا مشاهده می کنید، حتما میزان خطای احتمالی را در نظر داشته باشید. این مشکل برای سایتهای با کاربران انگلیسی زبان تقریبا خطای کمتری دارد.

الکسا چگونه کار می کند؟
تصور کنید که الکسا به طور مستمر جهت خلق یک سری تصاویر لحظه ای توسط کارشناسان در وب نفوذ می کند و اطلاعاتی را برای تولید ویژگی ها و خدمات جدید گردآوری می کنند.
برای الکسا مهمترین اطلاعات شامل:
الف - اطلاعات سایت: رتبه ترافیکی، تصاویر سایتها، لینکهایی که به سایت هدف می رسند و …
ب- لینکهای مرتبط: سایتها و محتوایی که شما در حال حاضر مشاهده می کنید، می باشد. الکسا از ابتدای سال ۱۹۹۶ در حال نفوذ در پهنای اینترنت است و بطور مستمر میزان اطلاعاتی را که گردآوری کرده است ، افزایش می دهد. الکسا در حال حاضر ، ۶/۱ ترابایت اطلاعات (۱۶۰۰ گیگا بایت) را هر روز از طریق وب گردآوری می کند. هر برداشت تصویر گونه از وب، معمولا دو ماه به طول می انجامد. الکسا ۵/۴ میلیارد صفحه را از ۱۶ میلیون سایت گردآوری می کند. برای دسترسی به اطلاعات بیکران الکسا در مورد وب، می توانید صفحه خدمات وب الکسا را مشاهده کنید. همچنین می توانید چانچه مایلید، وب سایت خود را نیز به الکسا معرفی کنید.

گردآوری اطلاعات کاربردی وب
چه کسی می تواند در باره محتوای وب اطلاعات داشته باشد ؟ الکسا با نفوذ خود در وب، اطلاعاتی شامل نحوه استفاده کاربردی از وب را بازگو می کند و با این عمل بیان می کند که در حال حاضر، چه چیزی در وب در حال مشاهده است. این اطلاعات از طریق انجمن کاربران نوار ابزار الکسا قابل دریافت است. هر کاربر می تواند، با دریافت نوار ابزار مفیدی که الکسا در اختیارش قرار می دهد در عوض اطلاعات مفیدتری را در اختیار الکسا قرار دهد . در واقع کاربران نوار ابزار الکسا، در جمع آوری اطلاعات با ارزش وب ، نحوه استفاده از آن، اهمیت صفحات و سایتهای بازدید شده و …. مشارکت می کنند. این اطلاعات با ارائه گزارشات درخواستی اعضا در اختیارشان قرار می گیرد. بدین ترتیب الگویی از چگونگی استفاده از وب در اختیار همگان قرار خواهد گرفت.

آمار سایت
الکسا اطلاعات لازم جهت تهیه آمار کلیدی هر وب سایت را از طریق روشها و منابع مختلفی جمع آوری می کند. این اطلاعات شامل رتبه ترافیکی و سرعت آن که از طریق اطلاعات کاربردی وب جمع آوری گردیده است و همچنین سایتهای دیگری که به سایت هدف لینک شده اند، می باشد که جمعا منبع خوبی را فراهم می آورد. برای دسترسی به این اطلاعات می توانید به www.Schwab.com مراجعه نمایید. همچنین الکسا می تواند با نفوذ در هر وب سایت به جمع آوری اطلاعاتی شامل محتوای داخلی آن نیز بپردازد که حتی اسم و آدرس صاحب سایت، تلفن و ایمیل های داخل آن را شامل میشود . با برنامه اطلاعات کاربردی وب، الکسا قادر است، اطلاعات ترافیکی، شامل تعداد صفحات مشاهده شده، توسط کاربران متفاوت را دریافت نموده و آنها را به صورت جداول گرافیکی بازگو نماید. هدف الکسا از جمع آوری این اطلاعات ، ارائه آمار و اطلاعات دقیق از سایتها و محتوای آنها به کاربران است .
نوار ابزار الکسا با دیدن یک صفحه وب ، اطلاعاتی از این صفحه و دیگر اطلاعات مانند صفحات مشابه یا پیشنهادهایی که سرور الکسا به کاربر می دهد را بر روی نوار ابزار نشان می دهد. این موضوع، چندین تکنیک را جهت ارائه خدمتی بی نظیر با خود همراه نموده است:
• مسیر کاربردی اعضای الکسا:
مهمترین منبع جهت کسب اطلاعات الکسا است. این مسیر نشان می دهد که کاربران ، کدام وب سایت را مهمتر، مفیدتر و جالب تر می دانند .
• دسته بندی: صدها میلیون لینک می توانند برای دسته بندی سایتهایی که شبیه یا مرتبط به یکدیگر هستند، مورد استفاده قرار گیرند. الکسا اطلاعات را از این دسته بندی ها استخراج نموده و جهت ارائه به کاربران استفاده می کند.
• پیشنهاد کاربران: الکسا بوسیله نوار ابزار خود، از پیشنهاد یک وب سایت یا لینک استقبال می کند .
نوار ابزار الکسا، برنامه ای است که شرکت الکسا اینترنت تهیه کرده است ، که توسط کاربران بر روی مرورگر خود نصب می شود و با تغییر هر صفحه ای ، انجمن کاربران نوار ابزار الکسا، می توانند اطلاعات مفیدی بر روی آن بیابند و سرور الکسا نیز اطلاعات جدیدی را دریافت کند.

ارائه اطلاعات بر روی آرشیو اینترنتی
الکسا به عنوان سروری برای پژوهشگران، گروههای مرتبط و آیندگان، مورخ اینترنت به شمار می رود، الکسا یک کپی از هر نفوذ خود در اینترنت را در مکانی به نام آرشیو اینترنتی قرار داده است. یک سازمان غیر انتفاعی جهت حفاظت و نگهداری درازمدت مجموعه رو به رشد اطلاعات وب بسیج شده است. در الکسا، باور بر این است که ذخیره و حفاظت میراث دیجیتالی در حال حاضر جهت کاربرد روزانه ما مهم است ولی برای نسل های آینده حیاتی است. همچنین همیاری عمومی ، بهترین روش جهت ساماندهی این سرمایه جهانی است. شما می توانید جهت دسترسی به این آرشیو به آدرس www.archive.org مراجعه نمائید.

 


ویندوز یا لینوکس

 

 

ویندوز، لینوکس، این ها کلماتی آشنا برای کاربران رایانه اند، از ویندوز که مطمئنا استفاده کرده اید اما، از لینوکس چطور؟ فقط اسمش را شنیده اید؟ مهم نیست، امتحانش کنید، نگران نباشید به رایانه تان آسیب نمی رساند، حداقل به رایانه ما که تا کنون آسیب نرسانده است.

تاریخچه ویندوز و لینوکس
اولین نسخه ویندوز در سال ۱۹۸۳ عرضه شد(ویندوز ۱/۰). این برنامه، یک واسط کاربری گرافیکی و محیطی پنجره ای را تحت سیستم عامل دیسکی یا همان MS-DOS فراهم می کرد. در سال ۱۹۹۲، ویندوز ۳/۱ ارائه شد که نسبت به نسخه های قبلی، بسیار متحول شده بود. روند ارائه و بهینه سازی این سیستم عامل، همچنان با ویندوز ۹۵، ۹۸، ME، XP و Vista برای رایانه های شخصی و ویندوز NT، ۲۰۰۰ و ۲۰۰۳ برای سرورها ادامه دارد.

اما پروژه گنو (GNU) که در اوایل دهه ۱۹۸۰ توسط ریچارد استالمن شروع شد، توسعه نرم افزارهای باز متن را رهبری می کرد. پروفسور اندرو تانباوم با سیستم عامل مینیکس (MINIX) و مطالعه آن، سیستم عامل ها را از حالت تئوری به عملی تبدیل کرد و در نهایت با همت و تلاش لینوس توروالدز در ۲۵ اوت سال ۱۹۹۱ لینوکس متولد شد، امروزه لینوکس یک حرکت جهانی است که توسط میلیون ها نفر برنامه نویس باز متن و از سوی شرکت های بزرگی مانند IBM حمایت می شود.

ویندوز
ویندوز با استفاده از رابط گرافیکی (GUI) پا به عرصه رقابت با دیگر شرکت ها گذاشت و تا کنون بیشترین میزان کاربر را در سطح جهان دارا بوده است. شرکت مایکروسافت یک شرکت آمریکایی چند میلیتی با ۷۶ هزار کارمند در ۱۰۲ کشور است که در زمینه فناوری های رایانه ای فعالیت می کند. درآمد این شرکت در سال ۲۰۰۷ میلادی ۵۱ میلیارد و ۱۲ میلیون دلار بود.

پرفروش ترین محصول مایکروسافت سیستم عامل ویندوز است و در راستای شعار اصلی شرکت یعنی یک کامپیوتر روی هر میز و در هر خانه، که نرم افزارهای مایکروسافت را اجرا کند به وجود آماده است، ویندوز مهم ترین محصول مایکروسافت است و در حدود یک چهارم از سود سالانه این شرکت از فروش همین محصول حاصل می شود.

لینوکس
لینوکس سیستم عاملی است شبیه بقیه سیستم عامل های دیگر که از ویژگی های بارز آن در دسترس بودن کد منبع آن است و به عنوان سیستم عاملی چند کاربره محسوب می شود. در واقع لینوکس بستری را برای سیستم عامل نویسان فراهم می کند تا با استفاده از این بستر سیستم عامل مخصوص خود را طراحی کنند. تا کنون ویرایش های متفاوت متنوعی از لینوکس توسط شرکت های مختلفی ارائه شده است که از آن جمله می توان Fedora, Suse, Red Hat و Ubunto را نام برد.

بر اساس آمار ارائه شده توسط شرکت تحقیقاتی IDC، لینوکس در سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ در بازار Client سریعترین رشد را داشته است. قبل از ظهور لینوکس، تقریبا کنترل به صورت تمام و کمال در دست مایکروسافت بود و شرکت هایی نظیر Lotus, Borland, NovellDr Dos, SCO Unix و Netscape که شرکتهای نسبتا موفقی نیز به شمار می آمدند، قدرت رقابت کمی در مقابل مایکروسافت داشتند اما با ظهور لینوکس، این سیستم عامل، بزرگترین رقیب سیستم عامل مایکروسافت شد.

بر اساس گزارش های منتشر شده، بر اساس پیش بینی شرکت تحقیقاتی IDC بازار لینوکس با رشد سالانه ۲۶ درصد تا سال ۲۰۰۸ به ۳۵/۷ میلیار دلار می رسد. طی این تحقیقات، بازار نرم افزار لینوکس با نرخ رشد سالانه ۴۴/۷ درصد تا سال ۲۰۰۸ به ۱۴ میلیارد دلار می رسد.

رایانه های شخصی، لینوکس یا ویندوز!
جایگاه لینوکس در رایانه های شخصی همچنان ناامید کننده است و توانایی غلبه سیستم عامل متن باز (لینوکس) بر ویندوز در رایانه های شخصی مورد تردید است. بر اساس آمارIDC در سال ۲۰۰۲ تنها ۳ درصد رایانه های شخصی مجهز به سیستم عامل لینوکس بودند که تحلیلگران IDC آمار واقعی را از این رقم نیز پایین تر می دانند. به گفته کارشناسان، سیستم عامل ویندوز شرکت مایکروسافت هم اکنون پر کاربردترین سیستم عامل جهان محسوب می شود به طوری که بیش از ۹۰ درصد رایانه های شخصی جهان از این سیستم عامل استفاده می کنند.

لینوکس یا ویندوز در سرورها؟
ال گیلن، نایب رئیس بخش پژوهش موسسه تحقیقاتی IDC در این باره می گوید: لینوکس در بخش سرورهای تجاری روند رو به رشدی را شاهد است و پیش بینی می شود ارزش بازار سرورهای لینوکسی که در سال ۲۰۰۷ برابر با ۲۱ میلیارد دلار بوده است تا سال ۲۰۱۱ به ۴۹ میلیارد دلار افزایش یابد.

طبق برآورد وی سهم لینوکس از کل بازار سرور تا سال ۲۰۱۱ سالانه ۹ درصد رشد خواهد داشت.

بر اساس مطالعه موسسه IDC در سال ۲۰۰۴ در منطقه آمریکای لاتین، بیش از سایر مناطق جهان لینوکس جایگزین ویندوز شده است. این شرکت می گوید، عامل کاهش هزینه ها هنوز اصلی ترین دلیل رشد سرورهای لینوکس در آمریکای لاتین است، این روندی است که ابعادی کوچک اما رو به افزایش دارد. شهرزاد کلانتری مشاور طرح ملی نرم افزارهای آزاد متن باز در خصوص وضعیت لینوکس در سرورهای قاره آسیا به بایت گفت: بر اساس نظر سنجی شرکت تحقیقاتی گارتنر که از میان ۶۵۹ شرکت در منطقه آسیای جنوب شرقی و در مارس ۲۰۰۵ انجام شد، ۳۹ درصد شرکت های تجاری روی سرورهای خود لینوکس نصب کرده اند.

این کارشناس فناوری اطلاعات افزود: کاربردهای نرم افزاری اصلی روی سیستم عامل لینوکس در این شرکت ها عبارتند از سرورهای ایمیل، فایل، چاپ و دیتا در شبکه.

او با اشاره به رشد سیستم عامل ردهت لینوکس در جهان گفت: ۸۷ درصد کاربران لینوکس از سیستم عامل ردهت استفاده می کنند.

مزایای لینوکس نسبت به ویندوز
دکتر محمد خوانساری مدیر سابق طرح ملی نرم افزارهای آزاد متن با اشاره به حفره های امنیتی در ویندوز به بایت گفت: با توجه به اینکه کد سیستم عامل لینوکس باز است (Open Source) قابلیت این که ویروس روی آن باشد کمتر است چون به طور مداوم در دست بررسی و ارزیابی توسط کارشناسان و متخصصان متعدد در کشور های گوناگون است.

وی ادامه داد: از طرف دیگر چون کد باز است افرادی که برنامه ویروسی می نویسند علاقه کمتری برای نوشتن ویروس روی لینوکس دارند. یعنی به طور کلی می توان گفت، حفره های امنیتی موجود در ویندوز در لینوکس نیست چون سورس ویندوز موجود نیست، افراد به آن دسترسی ندارند و فقط مایکروسافت برای برطرف کردن حفره های آن باید وقت بگذارد و مشکل را رفع کند. این استاد دانشگاه صنعتی شریف افزود: می توان گفت، ویندوز در واقع دزد اطلاعات کامپیوتر شماست وقتی شما روی کامپیوترتان جست و جو (Search) می کنید اگر بخواهید دیواره آتش (Firewall) نصب و یا هر نرم افزاری را به روز کنید پیغام می دهد که اطلاعات در حال ارسال به اینترنت است. خوانساری با اشاره به مزایای لینوکس نسبت به ویندوز گفت: بحث حق مالکیت معنوی و الزامات سازمان تجارت جهانی نیز یکی از دلایل انتخاب لینوکس است چرا که در صورت پیوستن به این سازمان باید مبالغ هنگفتی را بابت استفاده از لایسنس ویندوز، اوراکل و نرم افزارهای دیگر بپردازیم.

وی افزود: در خصوص امنیت هم باید گفت اگر کاربردهای مختلف امنیت اطلاعات و بستر های اطلاعاتی مان را بر مینای یک شرکت خصوصی مثل مایکروسافت بگذاریم هیچ تضمینی وجود ندارد که نتوان روزی به آن نفوذ کرد بنابراین ما هم مثل بسیاری از کشورهای پیشرفته دیگر باید به سمت لینوکس برویم.

مزایای ویندوز نسبت به لینوکس
مهندس علی حسنی دارنده مدرک بین المللی مهندسی شبکه و مدیریت شبکه مایکروسافت در این باره می گوید: بنابر تحقیقات انجام شده در وب سایت مایکروسافت، بیش از ۹۰ درصد سیستم های عامل رایانه های خانگی و بیش از دو سوم سیستم های عامل سرورهای جهان از ویندوز شرکت مایکروسافت استفاده می کنند و بقیه رایانه ها از سیستم های عاملی همچون لینوکس، یونیکس و غیره بهره می برند.

این مدرس دوره های شبکه مایکروسافت در خصوص مزایای ویندوز افزود: قابلیت سازگاری ویندوز با سرویس ها و شرکت های جهان از جمله Intel, Sony, HP, IBM و … یکی از بزرگ ترین مزایای این سیستم عامل است.

وی سازگاری برنامه های کاربردی را با محیط ویندوز یک مزیت بزرگ دانست و گفت: کاربران به راحتی می توانند از برنامه های کاربردی محیط ویندوز استفاده کنند اما شعاع گستردگی سازگاری برنامه های کاربردی در خصوص لینوکس صدق نمی کند لذا برنامه هایی در لینوکس کاربرد دارند که به صورت اختصاصی برای این سیستم عامل نوشته شوند. این کارشناس یکی دیگر از مزایای ویندوز را نسبت به لینوکس وجود بیش از دو میلیون و پانصد هزار متخصص مایکروسافت در سرار جهان دانست و گفت: حدود ۳۰۰ هزار دارنده مدرک MCSA, MCSE و دیگر متخصصان مایکروسافت هزینه نگهداری و پشتیبانی سیستم های عامل ویندوز را تا ۷۵ درصد کاهش داده اند. او با اشاره به اینکه هم اکنون قیمت ویندوز XP و ویندوز ویستا به ترتیب حدود ۱۵۰ و ۳۰۰ دلار است، ادامه داد: طی تحقیقات انجام شده، ۱۰ درصد هزینه نگهداری سرویس (TCO) یک سیستم کمتر از ۱۰ درصد هزینه خرید آن است.

وی با بیان این که همه نسخه های سیستم عامل لینوکس رایگان نیست، افزود: همچنین کد هسته این سیستم عامل در اختیار کاربران قرار نمی گیرد.

وی با بیان این که لینوکس با توجه به سخت بودن پیکر بندی، نصب و استفاده آن، کاربران کمی دارد گفت: کاربران برای استفاده و نصب لینوکس باید تخصص کافی در این زمینه داشته باشند یا به دنبال متخصص لینوکس بروند.

وی همچنین در خصوص امنیت ویندوز نسبت به لینوکس گفت: با توجه به کاربر کم لینوکس و متن باز بودن آن هکرها هم بسیار کمتر به سمت نفوذ به این سیستم عامل می روند و در فکر نفوذ به سیستم عامل های مایکروسافت هستند.

وی با بیان این که قابل اعتماد بودن یک سیستم عامل فقط به پایداری سیستم عامل نیست، گفت: سادگی در پیکر بندی و حفظ سیستم عامل و همچنین رفع عیب آن باعث قابلیت اعتماد سیستم عامل می شود اما لینوکس با توجه به هزینه بالای نگهداری و پشتیبانی از این مزیت محروم است.

این کارشناس رایانه در خصوص شایعات امنیتی و حفره های ویندوز گفت: ضعف مدیران شبکه در جهان و کشور یکی از مهم ترین دلایل این شایعات است زیرا آن ها نکات امنیتی مایکروسافت در امنیت شبکه را رعایت نمی کنند.

او همچنین در خصوص ویندوز ویستا گفت: هم اکنون تمام رایانه های رومیزی شرکت های Sony, Dell و … از این ویندوز برای این رایانه ها استفاده می کنند زیرا ویندوز امکانات بسیاری نسبت به نسخه های قبلی خود دارد و قاعدتا این امکانات به سخت افزار متناسب با رشد بازار جهانی احتیاج دارد.

مهندس علی بیدخانی یک کارشناس ارشد فناوری اطلاعات در خصوص مزایای لینوکس نسبت به ویندوز به بایت گفت: کدباز بودن لینوکس، قیمت مناسب و ارزان و امنیت بالاتر نسبت به ویندوز، ۳ امتیاز برتر لینوکس نسبت به ویندوز است. او ادامه داد: کد باز بودن لینوکس برای کسی که سواد بالای برنامه نویسی دارد مزیت شمرده می شود نه کاربر خانگی، قیمت ارزان و مناسب تر هم در ایران که کپی رایت رعایت نمی شود معنا ندارد و حتی لینوکس گران تر از ویندوز فروخته می شود.

وی همچنین در خصوص مزایای ویندوز نسبت به لینوکس گفت: سادگی نصب و پیکر بندی، قابلیت دسترسی بیشتر، نصب ساده برنامه های کمکی، پشتیبانی و رفع اشکال راحت تر و محیط کاربری دوستانه از جمله مزایای ویندوز نسبت به لینوکس است.

وی افزود: منظور از سادگی نصب و پیکر بندی این است که احتیاج به اطلاعات تخصصی و زیادی نیست بر عکس لینوکس که نصب و پیکر بندی پیچیده ای دارد، قابلیت دسترسی بیشتر هم مربوط به ایران می شود چون بعضی از توزیع های لینوکس در ایران پیدا نمی شود و یا به سختی در دسترس است ولی آخرین نسخه ویندوز یک هفته پس از تولید به وفور در بازار موجود است.

با تمام این تفاسیر، این سوال پیش می آید که حال باید از لینوکس استفاده کنیم یا ویندوز؟ مسلما جواب این سوال را باید خودتان پیدا کنید.

 


درباره لینوکس فارسی بیشتر بدانیم

 

پیشنهاد فارسی سازی گنو/لینوکس در قالب یک طرح پژوهشی در سال ۱۳۷۹ توسط مرکز تحقیقاتی فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف به شورای عالی انفورماتیک ارائه شد. فعالیت اجرائی طرح ملی گنو/لینوکس فارسی در بهمن سال ۱۳۸۱ با هدف به وجود آوردن بستر یک سیستم عامل ملی بر مبنای سیستم عامل گنو/لینوکس در راستای امنیت، استقلال نرم افزاری کشور، توسعه فناوری اطلاعات و بهره وری اقتصادی با تشکیل سه رکن اصلی زیر آغاز گردید:
۱-دولت به عنوان کارفرمای طرح، تامین اعتبارات برای مناقصه ها به جهت انجام زیر پروژه توسط شرکت های خصوصی را بر عهده داشته که با توجه به تغییرات مدیریتی و سیاسی در دولت متفاوت بوده اند.
شورای عالی انفورماتیک (بهمن ۸۱ تا تیر ۸۳)، شورای عالی اطلاع رسانی (تیر ۸۳ تا تیر ۸۵)، مرکز تحقیقات مخابرات ایران (تیر ۸۵ تا تیر ۸۶). از تیر ۸۶ طرح فاقد هرگونه حمایت رسمی دولتی می باشد و مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته شریف بدون کمک دولت آن را اداره می کند.
۲- مرکز تحقیقات فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف در جایگاه دانشگاه به عنوان مدیریت، راهبری و نظارات فنی بر طرح است.
۳- شرکت های انفورماتیکی فعال در زمینه، گنو/لینوکس، در جایگاه بخش خصوصی به عنوان مجریان پروژه] ها قرار می گیرند.

مدیریت طرح ملی گنو/لینوکس فارسی کار خود را با فعالیت های زیر آغاز نمود:
شناسایی ظرفیت ها و توانمندی کشور در این حوزه
تشکیل کارگروه فنی با هدف بررسی تخصصی موضوعات گنو/لینوکس
تشکیل کارگروه راهبری با هدف سیاست گذاری طرح و نظارت بر فعالیت های مرکز
با توجه به بررسی های کارگروه فنی و تایید کارگروه راهبری، پر کردن خلاء مربوط به زبان فارسی در سیستم عامل لینوکس به صورت زیر بنایی و بین المللی حداقل نیازمند یک مدت زمان سه ساله بود و در همین راستا طرح کلان (Master Plan) در خرداد ماه ۸۲ ارائه شد. در کنار توجه به افزودن قابلیت استفاده از امکانات فارسی در گنو/لینوکس و نرم افزار های وابسته به آن، ترویج فرهنگی استفاده و توسعه محتویات آموزشی نیز به عنوان ضرورتی انکار ناپذیر در دستور کار طرح قرار گرفت.
همچنین با توجه به گسترش دامنه فعالیت های طرح و اقدامات انجام گرفته برای توسعه نرم افزار های آزاد/متن باز در کشور و عدم جامعیت عنوان “فارسی سازی گنو/لینوکس” برای کلیه فعالیت ها و طبق پیشنهاد کارگروه فنی و مصوبه کارگروه راهبری، طرح در جلسه مورخ یازدهم مهرماه ۸۴، عنوان طرح به “طرح ملی نرم افزارهای آزاد/متن باز” تغییر یافت و مقرر گردید دامنه آن به FOSS.ir تغییر یابد.

در کل، اهداف اصلی این طرح در چند بند خلاصه می شود:
بستر سازی یک سیستم عامل ملی بر مبنای سیستم عامل گنو/لینوکس.
رفع مشکلات پایه ای زبان فارسی و پر کردن خلاء زبان فارسی در توسعه بین المللی سیستم عامل گنو/لینوکس بر اساس چهاچوب های استاندارد.
گسترش کاربرد و فرهنگ سازی استفاده از FOSS و جلوگیری از انحصار نرم افزار های اختصاصی در کشور در راستای جنبش جهانی نرم افزار های آزاد/متن باز (در هر دو قسمت خادم و کاربر نهایی).
ایجاد یک جایگزین برای انتخاب سیستم عامل به عنوان بستر فناوری اطلاعات کشور و سایر نرم افزار های پرکاربرد در صورت برخورد با عواملی چون اجرای قانون بین المللی کپی رایت در ایران و اعمال تحریم های بین المللی توسط شرکت های آمریکایی همچون مایکروسافت.
بین المللی سازی خروجی کلیه پروژه ها با هدف نهادینه کردن زبان فارسی در نرم افزارهای پرکاربرد آزاد/متن باز.

خصوصیات سیستم عامل ملی و شاخص های انتخاب گنو/لینوکس به عنوان بستر
در هر رایانه، حداقل یک سیستم عامل وجود دارد بدین معنی که سیستم عامل مهم ترین برنامه نصب شده در رایانه است که فعالیت های اصلی را از نظر نرم افزاری بر عهده دارد. به یک تعبیر ساده می توان گفت سیستم عامل نقش “روح” را برای پیکر سخت افزار و شبکه ایفا می کند و تصمیم در خصوص انتخاب سیستم عامل کلیه ابعاد فنی رایانه و فناوری اطلاعات را تحت الشعاع قرار می دهد. به عبارتی خشت اول و زیر بنای توسعه فنی و نرم افزاری فناوری اطلاعات توسط سیستم عامل پایه گذاری می شود. از این رو داشتن سیستم عامل ملی ضرورتی اجتناب ناپذیر است. این موضوع از دو دیدگاه زیر قابل بررسی است:

خصوصیات سیستم عامل ملی
سیستم عامل ملی باید از هر لحاظ حقوق معنوی و اقتصادی متعلق به هیچ کشور یا شرکتی نباشد تا علاوه بر حفظ استقلال و عزت ملی قابل دخل و تصرف باشد.
سیستم عامل، زیر ساخت توسعه واقعی فناوری ارتباطی و اطلاعاتی است، لذا سیستم عامل ملی باید توانایی های ویژه ای در پیاده سازی زیر ساخت شبکه های ارتباطی داشته باشد.
سیستم عامل ملی، باید قابلیت تامین امنیت، بنا به نیاز استفاده کننده را داشته باشد.
سیستم عامل ملی باید زبان بومی را به خوبی پشتیبانی نموده و در عین حال استاندارد باشد. این بومی سازی رشد استفاده از فناوری اطلاعاتی در بین افراد جامعه را به همراه دارد.
یک سیستم عامل ملی باید برای استفاده کننده اش پشتیبانی و خدمات پس از عرضه کافی داشته باشد.
در سیستم عامل ایده آل ملی، نکاتی مانند کاربر پسند بودن، شباهت محیطی با سامانه های عامل رایج، عملکرد مناسب، سازگاری با نرم افزاری های موجود و پشتیبانی از اسناد الکترونیکی رایج لحاظ شده است.

شاخص های سیستم عامل گنو/لینوکس برای ملی کردن
تحریم آمریکا علیه ایران و عدم پشتیبانی شرکت اصلی نرم افزار اختصاصی به علت تحریم.
کم توجهی شرکت های بزرگ مانند مایکروسافت به بومی سازی اصولی و رعایت استانداردهای ایران برای زبان و خط فارسی.
احتمال قرار گرفتن ایران در بن بست به علت تغییرات شرایط جهانی.
پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی (WTO) و اهمیت قرار یافتن حق تالیف و تکثیر، کم توجیه اقتصادی لینوکس را به دنبال دارد.
با در نظر گرفتن روند رو به رشد فناوری اطلاعات در کشور ما، تعداد حدود ۵ و نیم میلیون کاربر رایانه در سال ۲۰۰۳ که همگی نیاز به سامانه عامل و یا برنامه های دفتری دارند و با پیش بینی ۳۰ میلیون نسخه سامانه عامل در انتهای دهه جاری در کشورمان، به نظر شما در آینده نزدیک و در صورت پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی، چقدر سرمایه از کشور خارج خواهد شد؟ با فرض هزینه میانگین هر نسخه سامانه عامل به همراه نرم افزارهای جانبی، ۵۰۰ دلار در سال، مبلغ ۱۳۵ هزار میلیارد ریال درسطح ملی باید برای یک سال پرداخت نمود! و این فقط هزینه کاربران می باشد. در سمت خادم، این رقم جدای از مسائل راهبردی و امنیتی بسیار بالاتر می باشد.
مزیت متن باز بودن و به خصوص مجوز GPL و رعایت حقوق معنوی تولید کننده با حفظ آزادی کاربران.
کاهش هزینه های و افزایش امنیت به دلیل خصوصیات نرم افزارهای متن باز (حمایت جهانی برنامه نویسان، دانشگاه ها و … به علت آزاد بودن منبع).
اشکال زدایی و کاهش خطاهای فنی به واسطه بررسی های مداوم کد منبع.
کیفیت بالا و هزینه کم برای اصلاح کد، بومی سازی سامانه عامل.
بسیاری امکاات و خدمات پشیتبانی تدریجی سامانه های عامل اختصاصی، مستلزم پرداخت هزینه از سوی کاربر است.
وجود مستندات متنوع و رایگان.
ابزارهای برنامه نویسی قوی و رایگان

 


قابلیت مخفی ویندوز ۷

 

در وبگردی های امروز یه قابلیت جالب در ویندوز ۷ کشف کردم که کاربران حرفه ای با دیدن اون کلی حال خواهند کرد. (امیدوارم من رو هم دعا کنن). اگر شما روی دسکتاپتون یه شاخه بسازید و متن زیر رو به عنوان نام اون شاخه انتخاب کنید تغییر آیکون خواهد داد. حالا روی شاخه ایجاد دشه دوبار کلیک کنید و حالش رو ببرین. تمام تنظیمات مدیریتی ویندوز ۷ رو می تونین اینجا ببینین و تغییر بدین.

GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

 


دانلود ویدئوهای یوتیوب

 

توسط نرم افزار YoutubePick می توانید به راحتی ویدئو های سایت یوتوب با فرمت FLV را دانلود کرده و حتی آن ها را به فرمت دلخواه نظیر iPod, PSP, MP4, 3GP, AVI, WMV و… تبدیل کنید.

لینک دریافت نرم افزار (حجم حدود ۴ مگابایت)

 


TeamViewer

 

نرم افزاری برای پشتیبانی و دموی آنلاین
TeamViewer نرم افزاری بسیار سودمند و مفید برای دریافت خدمات پشتیبانی، آموزش و یا دمو به صورت آنلاین و همزمان هست.
با کمک این نرم افزار می شه به کامپیوتر بقیه متصل شد و به طور همزمان به کار با سیستم ها و نرم افزار ها پرداخت.
با کمک این نرم افزار برای آموزش، دمو یا خدمات پشتیبانی نیازی به حضور فیزیکی نیست و این خدمات با سرعت و خیلی آسون تر از چیزی که فکر کنین در دسترس شما قرار می گیره.

نحوه استفاده:
۱/ نرم افزار رو از اینجا دانلود کنین.
۲/ زمان اتصال از طریق نرم افزار رو بطرف دیگه هماهنگ کنین.
۳/  پس از اجرا  ID  و Password  مشخص شده توسط نرم افزار رو از طرف مقابل بگیرین.
۴/ این طرف ID و Password رو در نرم افزارتون وارد می کنین و به کامپیوتر طرف مقابل وصل میشین.

 


Plupload: بارگزاری چند فایل به صورت همزمان و حرفه ای

 

Plupload یه بارگزار فایل متن باز بسیار شیک و زیبا و قابل انعطاف هست که با استفاده از امکانات و تکنولوژی های زیر این کار رو انجام می ده:
HTML5 Gears, Silverlight, Flash, BrowserPlus, normal forms

Plupload قابلیت های زیادی داره:
می تونه اندازه تصاویر رو تغییر بده
مقدار پیشرفت فایل های آپلود شده رو نمایش می ده
می تونین با استفاده از قابلیت کشیدن و رها سازی فایل ها رو انتخاب کنین
همزمان چندین فایل رو برای شما آپلود می کنه
برای فایل های آپلود شده اسم فایل یکتا درست می کنه
می تونین برای فایل هایی که برای آپلود انتخاب می شن محدودیت حجم بذارین
و ….
یه فایل سمت سرور هم همراه فایل هایی که دریافت می کنن هست که با زبان PHP نوشته شده و وظیفه مدیریت بر فایل های آپلود شده بر عهده اون هست.
می تونین ترتیبی از روش اجرا رو برای برنامه انتخاب کنین (Flash, HTML5 Gears, …) و برنامه قابلیت اجرا رو برای هر کدوم از اونها چک می کنه و هر کدوم که قابل اجرا بود با همون روش اجرا میشه.
مستندات و مثال های خیلی خوب و متنوعی همراه برنامه هست.

وب سایت

پیش نمایش (دمو)

 


سایبریا 3

 

در وب سایت رسمی سازنده سری بسیار زیبا و فوق العاده سایبریا, "میکرودایس" اعلام شد که در حال تکمیل و بازبینی های نهایی بازی سایبریا 3 بر رو کنسول پلی استیشن 3 و کامپیوتر هستند.
آن طور که در وب سایت سازنده عنوان شده است اتفاقات این شماره بعد از قسمت دوم رخ خواهد داد. سیستم بازی تماما 3D Real Time بوده و این بار نیز تجربه بسیار بهتری از کلیک و اشاره همانند گذشته خواهید داشت.
اتفاقات این قسمت در زمانی بین رویا و واقعیت به وقوع خواهد پیوست. کیت واکر به دنبال قاچاقچی آثار هنری به نام "ویک مک-فرسون" سفر خود را از اروپا آغاز خواهد کرد و در طی این سفر با اتفاقات بسیاری روبرو خواهد شد...
زمان انتشار بازی ژوﺋﻦ 2010 عنوان شده است.

یه شخصه برای بازی کردنش لحضه شماری می کنم نمی دونم شما چطور ...

 


ویندوز آزور Azure

 

شرکت مایکروسافت سیستم پردازش ابری یا Cloud Computing را معرفی کردکه اطلاعات و نرم‌افزار را بر روی یک سرور و یا یک کامپوتر شخصی جمع نمی‌کند.
این سیستم عامل جدید که آزور Azure نام دارد، در گردهمایی برنامه‌نویسان و متخصصان  در لس‌آنجلس معرفی شد.
ری آزی، مدیر معماری نرم‌افزار مایکروسافت، این سیستم عامل را به عنوان "ویندوزی برای پردازش ابری" معرفی کرد.
این سیستم‌عامل همراه با ویندوز7 به بازار عرضه خواهد شد و انتظار می‌رود پاسخی به رقبای مایکروسافت همچون آمازون در زمينه پردازش ابری باشد.
هدف این سیستم‌عامل‌ها، ساختن برنامه‌هایی است که به جای اینکه بر روی یک سرور و یا بر روی یک کامپیوتر نصب شوند، با تمام اجزایشان بر روی اینترنت ساخته و نصب شود و مورد استفاده قرار گیرد.
مایکروسافت بر این باور است که استفاده کنندگان از این سیستم‌ها توانایی نصب و ذخیره انواع اطلاعات بر روی سرور‌های ابری Azure را خواهند داشت و می‌توانند به این اطلاعات از هرکجا و و در هر زمانی دسترسی پیدا کنند.اصطلاح پردازش ابری یا Cloud Computing از زمانی بسیار مرسوم شد که شرکت‌ها و دارندگان اطلاعات و نرم افزار‌های بزرگ؛ از سرور‌های اینترنتی برای ذخیره دیتا استفاده کردند ولی به دلیل زیاد بودن ترافیک و هزینه استفاده از سرورها در مقیاس بالا، نیاز به سیستم‌عاملی جدید برای مدیریت این امکانات احساس شد.
شرکت مایکروسافت که در حال حاضر از ویندوز Xp و Vista و سیستم‌های آفیس خود سود کلانی می‌برد قصد دارد با ورود به بازار سیستم‌های پردازش ابری از رقبای خود پیشی گیرد.
آمازون که مدیریت میلیون‌ها تراکنش آنلاین را به عهده دارد با سیستم‌ ESC: Elastic Cloud Service خود مدت‌هاست که در این زمینه فعال است. سرور‌ها و سایت‌های دیگری مانند شبکه Facebook نیز در حال کار بر روی ساخت و گسترش نرم‌افزار‌های آنلاین هستند.

 


تکنولوژی بکار رفته در cpu های دو هسته ای

 

 چندین ماه گذشته پیشرفت های جدیدی در طراحی پروسسورها، بویژه از طرف شرکت AMD حاصل شد. این شرکت علاوه بر اینکه یک cpu با طراحی کاملا ْ۶۴ بیتی عرضه کرد که باعث برتری یافتن این شرکت در بازار کامپیوترهای رومیزی پیشرفته گردید، همچنین در حذف کنترل کننده‌های حافظه (MCH) پیشقدم شد که در عملکرد Athlon ۶۴ و چیپهای optron یک پیشرفت قابل ملاحظه نسبت به پروسسورهای intel به حساب می‌آید. اینتل به طور متقابل پروسسور سازگار ۶۴ بیتی را عرضه نمود. به تازگی نیز هر دو شرکت پردازشگرهای دوهسته ای را عرضه نموده‌اند، این پروسسورها بهتر از آن چیزی که شما انتظار دارید کار می‌کنند. پروسسورهای اینتل و AMD هر دو دارای دو هسته پروسسور، در حال کار در یک قالب می‌باشند که هر یک از هسته‌ها بصورت مستقل توابع و پردازشهای داده را انجام می‌دهند (در مورد اینتل این مورد کامل تر است) و هر دو این هسته‌ها توسط نرم افزار سیستم عامل هم آهنگ می گردند.

 


آشنايي با GPGPU و كاربرد آن در پردازش تصوير.

 

امروزه پردازنده‌‌هاي گرافيكي كه بر روي كارت‌گرافيك‌هاي گران‌قيمت نصب مي‌شوند توان پردازشي خارق‌العاده‌اي را نسبت به پردازنده‌هاي مركزي ارائه مي‌دهند، اين موضوع موجب گسترش كاربرد‌هاي اين پردازنده‌ها در حوزه‌هايي فراتر از بازي‌هاي كامپيوتري گشته است، پردازنده‌هاي گرافيكي مدرن با معماري موازي خود پردازنده‌هاي بسيار سريعي به شمار مي‌روند، در عين حال با قيمت و توان مصرفي كمتري عرضه مي‌شوند و جهت پياده‌سازي الگوريتم‌ها و برنامه هاي بينايي ماشين و پردازش تصوير كه بار پردازشي زيادي را جهت رسيدن به نرخ فريم بيشتر طلب مي‌كنند، يك راه‌كار اقتصادي و كارآمد به شمار مي‌رود، طوري كه برنامه نويس بدون نياز به فراگيري واسط‌هاي برنامه نويسي گرافيكي به كمك كتابخانه‌هاي موجود براي اين‌كار مي‌تواند بار پردازشي برنامه خود را به سادگي از پردازنده مركزي به پردازنده گرافيكي منتقل كند.

مقدمه

اشتياق فراوان طرفداران بازي‌هاي كامپيوتري به بازي‌هاي زيبا و طبيعي‌‌تر، موجب به‌وجود آمدن تحولات متعددي در كارت‌‌گرافيك‌ها و فن‌آوري‌هاي وابسته به آن شده به طوري كه كارت‌گرافيك‌هاي مدرن مي‌توانند به درمان سرطان كمك كنند! زمين لرزه برزگي در شهر سانفرانسيسكو را پيش‌بيني كنند و با فراهم‌ آوردن توان پردازشي خارق‌العاده، مسائل بسيار پيچيده محاسباتي و رياضي را به سادگي حل كنند. آيا تا كنون به اين موضوع فكر كرده‌ايد كه كارت‌گرافيك‌هاي چندصد هزار توماني به غير از بازي‌هاي كامپيوتري در چه كاربرد‌هاي ديگري به درد مي‌خورد؟

سال‌ها است كه افزايش روز افزون عملكرد كارت‌گرافيك‌ها، محققين را به فكر بهره‌گيري از توان پردازشي آنها در كاربردهاي غيرگرافيكي انداخته است. در همين راستا شاخه جديدي در علوم كامپيوتر به نام GPGPU ايجاد گشته كه هدف نهايي فعالان اين عرصه بهره‌گيري از كارت‌گرافيك به عنوان يك كمك پردازنده‌ محاسباتي در برنامه‌هاي غيرگرافيكي و برنامه‌هاي عمومي است.

 

در همايش SuperComputing 2006 كه در شهر Tampa ايالت فلوريدا برگزار شد، محققين دانشگاه كارولينا نتايج آزمايش‌هاي گسترده خود را در مورد مقايسه عملكرد پردازنده‌گرافيكي(GPU) با پردازنده‌مركزي (CPU) منتشر كردند، پردازنده‌گرافيكي، نوعي پردازنده‌ موازي است كه بر روي كارت گرافيك‌ها قرار دارد (شكل 1). اين پردازنده به صورت كاملا اختصاصي براي پردازش گرافيكي محيط‌هاي سه‌بعدي و بازي‌هاي كامپيوتري طراحي شده است كه طي سال‌هاي گذشته توسط صنعت چند بيليون دلاري بازي‌هاي كامپيوتري آن چنان تحول يافته كه امروزه از نظر كارايي با

 پردازنده‌مركزي كه يك پردازنده همه منظوره به شمار مي‌رود رقابت مي‌كند. بكار گيري پردازنده‌گرافيكي در محاسبات عمومي جايگاه جديدي براي كارت‌گرافيك‌هاي قدرتمند ايجاد كرده است، جايي كه از پردازنده‌گرافيكي ديگر براي پردازش محاسبات گرافيكي بازي‌هاي‌كامپيوتري استفاده نمي‌شود، در عوض در نقش يك پردازنده كمكي، بخشي يا تمامي بار محاسباتي پردازنده‌مركزي را تقبل كرده و به عمليات پردازش سرعت مي‌بخشد.

 


از RAID نترسيد!

 

 سرنامِ عبارت Redundant Array of Independent Disks (آرايه‌ي افزونه‌ي ديسك‌هاي مستقل) است و به حداقل دو سخت‌ديسك براي پيكربندي نياز دارد تا بتواند كارايي سخت‌ديسك‌ها و يا قابليت اطمينان اطلاعات ذخيره‌ شده در آن‌ها را بهبود بخشد. بنابراين به‌طور كلي هدف از تشكيل RAID، افزايش كارايي (RAID 0) و يا بالا بردن قابليت اطمينان (RAID 1) است.

مقدمه


 

در سال‌هاي بين 1980 تا 1990 ميلادي، مقدار اطلاعاتي كه بايد در سخت‌ديسك‌ها ذخيره مي‌شد، افزايش چشم‌گيري پيدا كرد. حجم نرم‌افزارها، برنامه‌هاي كاربردي و ... به حدي افزايش يافتند كه كاربران كامپيوترها، به سخت‌ديسك‌هايي با ظرفيت‌هاي بالاتر نياز پيدا كردند. در آن زمان، به دليل پيشرفت كُند فن‌آوري ذخيره‌سازي، سخت‌ديسك‌هاي ظرفيت بالا، قيمت‌هاي بسيار بالايي داشتند و براي كاربران كامپيوتر‌هاي خانگي، پرداخت اين هزينه‌ها امكان‌پذيز نبود. به عنوان مثال، سخت‌ديسك 20 گيگابايتي قيمتي حدود 150 دلار و سخت‌ديسك 40 گيگابايتي قيمتي در حدود 400 دلار داشت. بنابراين مهندسان كامپيوتر براي رفع مشكل ذخيره‌سازي در كامپيوترها، راه‌حل ساده‌‌اي به نام RAID را ارايه كردند. امروزه تعداد كامپيوتر‌هايي كه از اين ويژگي استفاده مي‌كنند رو به افزايش است و تقريباً بيش‌تر مادربرد‌هاي جديد از اين ويژگي پشتيباني مي‌كنند. اما اصلاًً RAID چيست؟ بسياري از كاربران كامپيوتر هيچ‌گونه اطلاعاتي در مورد اين ويژگي و نحوه‌ي پيكربندي آن ندارند، بنابراين از به كار بردن آن مي‌ترسند. در اين مقاله قصد داريم ابتدا در مورد ويژگي‌هاي انواع مختلف RAID صحبت كنيم و سپس نحوه‌ي پيكربندي آن‌ها را به شما آموزش دهيم. 

 

 

 

 

RAID 0

RAID 0 تحت نام Data Striping نيز مشهور است و موجب افزايش كارايي سخت‌ديسك‌ها مي‌شود. اين نسخه از RAID به حداقل دو سخت‌ديسك نياز دارد و توسط نوشتن فايل‌ها درون چندين «قطعه» (Stripe) و ذخيره كردن هر يك از قطعه‌ها در سخت‌ديسكي متفاوت، عمل مي‌كند. براي مثال، اگر فايلي 200 كيلوبايتي و دو سخت‌ديسك داشته باشيد، اين پيكربندي فايل‌ها را به دو قطعه‌ي مساويِ 100 كيلوبايتي تقسيم كرده و هر قطعه را درون يكي از سخت‌ديسك‌ها ذخيره مي‌كند. به عبارتي، نيمي از فايل شما در سخت‌ديسكِ 1 و نيمي ديگر در سخت‌ديسكِ 2 ذخيره مي‌شود.

 

توضيح بالا خيلي مختصر است. در حقيقت مقدار «قطعه» بايد در زمان پيكربندي سيستم RAID مشخص شود. به عنوان مثال، اگر در تنظيمات RAID، مقدار قطعه را 128 كيلوبايت درنظر گرفته باشيد، فايلِ 200 كيلوبايتي بالا به دو قطعه‌ي مساوي 128 كيلوبايتي تقسيم مي‌شود (هر قطعه روي يكي از سخت‌ديسك‌ها قرار دارد) و چون حجم فايل از مجموع حجم دو قطعه كم‌تر است، 28 كيلوبايت در انتهاي هر يك از دو قطعه خالي خواهد ‌ماند (به مجموع هر دو قطعه‌اي كه بخشي از داده را روي خود ذخيره مي‌كنند، يك بلوك مي‌گويند). اما اگر به جاي فايلي 200 كيلوبايتي، فايلي 64 كيلوبايتي داشتيد، آن‌گاه 96 كيلوبايت در انتهاي هر قطعه‌ خالي مي‌ماند (يعني 32 كيلو‌بايت روي هر ديسك ذخيره مي‌شد). اما اگر در تنظيمات RAID، مقدار قطعه 32 كيلوبايت تنظيم شود، فايل 200 كيلوبايتي به 8 قطعه‌ي 32 كيلوبايتي تقسيم مي‌شود و روي هر سخت‌ديسك، 4 قطعه ذخيره خواهند شد و روي هر قطعه، 7 كيلو بايت فضاي خالي موجود خواهد بود (جدول شماره‌ي «1»). در وضعيتي مشابه، فايل 64 كيلوبايتي به 2 قطعه‌ي 32 كيلوبايتي تقسيم ‌مي‌شود و هيچ‌ فضايي از سخت‌ديسك بيهوده تلف نخواهد شد.

 

با توجه به اين دو مثال، به سادگي متوجه مي‌شويد كه وقتي با فايل‌هاي كم‌حجم سر و كار داريد، اگر مقدار قطعه را در تنظيمات RAID بالا در نظر بگيريد، مقداري از فضاي ذخيره‌سازي سخت‌ديسك‌هاي شما بيهوده تلف خواهد شد. بنابراين اگر فايل‌هاي شما حجم كمي دارند، بهتر است هنگام پيكربندي RAID 0، گزينه‌ي Stripe (همان مقدار قطعه) را روي كم‌ترين ميزان، و هنگامي كه با فايل‌هاي حجيم سر و كار داريد، اين گزينه را روي مقادير زيادتر تنظيم كنيد.

 

 

بلوك

سخت‌ديسك 1

سخت‌ديسك 2

بلوك 1

قطعه‌ي 1

قطعه‌ي 2

بلوك 2

قطعه‌ي 3

قطعه‌ي 4

بلوك 3

قطعه‌ي 5

قطعه‌ي 6

بلوك 4

قطعه‌ي 7

قطعه‌ي 8

جدول شماره‌ي «1»: نحوه‌ي پيكربندي RAID 0

 

اما RAID 0 چگونه سبب افزايش كارايي مي‌شود؟ در مثال بالا، همان‌طور كه مشاهده كرديد، به جاي ذخيره كردن يك فايل 200 كيلوبايتي در يك سخت‌ديسك، دو فايل 100 كيلوبايتي در دو سخت‌ديسك ذخيره شدند. زمان صرف شده براي ذخيره كردن يك فايل 100 كيلوبايتي، به‌طور تئوري نصف زمانِ صرف شده براي ذخيره‌سازي يك فايل 200 كيلوبايتي است. به‌طور كلي، RAID 0 با موازي كردن دو سخت‌ديسك، اجازه مي‌دهد سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات در سخت‌ديسك‌ها افزايش پيدا كند و اين موضوع نيز سبب افزايش كارايي آن‌ها مي‌شود.

 

مجموع كل ظرفيت دو سخت‌ديسك، مقدار ظرفيت آرايه‌ي RAID 0 را تعيين مي‌كند. به عنوان مثال، اگر شما از دو سخت‌ديسك 80 گيگابايتي استفاده كنيد، ظرفيت ذخيره‌سازي سيستم 160 گيگابايت خواهد بود.

 

اگر قصد داريد سيستمي با كارايي بالا تهيه كنيد، بايد در عوضِ يك سخت‌ديسك ظرفيت بالا، دو سخت‌ديسك با ظرفيت پايين‌تر بخريد و آن‌ها را به حالت RAID 0 پيكربندي كنيد. اين روش، علاوه‌ بر اين‌كه سبب افزايش كارايي مي‌شود، هزينه‌ها را نيز كاهش مي‌دهد، زيرا امروزه قيمت دو سخت‌ديسك 250 گيگابايتي (براي مثال) ارزان‌تر از يك سخت‌ديسك 500 گيگابايتي است. البته بايد اين نكته را ياد‌آور شد كه RAID 0 معايبي نيز دارد كه مهم‌ترين آن‌ها، امنيت پايين است. به عبارتي، اگر يكي از سخت‌ديسك‌ها صدمه ببيند، تمامي اطلاعات صدمه مي‌بيند و غيرقابل استفاده خواهد شد.

 

همان‌طور كه گفته شد، اگر يك فايلِ تصويري 200 كيلوبايتي توسط آرايه‌ي RAID 0 ذخيره شود، به دو بخش 100 كيلوبايتي تقسيم خواهد ‌شد و در هر يك از ديسك‌ها، 100 كيلوبايت از اين تصوير ذخيره مي‌شود. بنابراين با صدمه ديدن يكي از سخت‌ديسك‌ها، اين تصوير غيرقابل مشاهده خواهد شد. تصوير شماره‌ي «1»، به‌طور خلاصه نحوه‌ي عملكرد RAID 0 را نمايش مي‌دهد.

 

 

 

 

 

تصوير شماره‌ي «1»: شيوه‌ي عملكرد RAID 0 (Data Striping)

 


برترین سایتهای سال 2009 از لحاظ طراحی

 

وب‌سایت crazyleafdesign برترین سایت‌های سال ۲۰۰۹ رو معرفی کرد که البته این وب‌سایت زیاد رسمی نیست اما وب سایت معروفی هست و تقریبا پارسال زمانی که این خبر رو منتشر کرد کرد یعنی بهرین سایت های سال ۲۰۰۸ رو که اعلام کرد خیلی از نشریات و مجلات به این خبر وب‌سایت (crazyleafdesign) لینک و منتشرش کردن… اما خالی از لطف نیست که طراحی و صفحه آرایی و زیبایی این سایت‌ها رو دید واقعا عالی طراحی شدن… .
 
۸۴colorsCampus VidaJuan Diego VelascoMatbloggMacaliciousViget ExtendProductive DreamsPays Sud GatineMerchand de TrucsWebericaStrawPollMacAllan RidgeGisele JaquenodOctwelveI Love ColorsAlex CohaniucTomas ProjetaAyush Saran13 CreativeBCandulloEveningLabAsvaliaDezinerfolioCult-fooIndiqo MediaBright KiteGo GlampingEman Media StudioFreebies DockAndy MontoyaAdventures of TingerShannon MoellerOld LoftDropBagsPaul KadyszJochem van WettenAndreas HinkelUtah TravelParcheggioMorphix Design StudioCoolBrushDesignBeerenberg FarmStorenvyVReplayAmbreroLipton Green MintL’Effet CreaHappy TapperNine LionBrown Bag FilmsRockateePhunk’n CreativeMarko PrljićDanny DiabloDuirwaighSaizen Media 2009

 


بدست آوردن پسورد با See Password 2.05

 

برای شما تا حالا اتفاق افتاده یا حتما" خواهد افتاد که رمز عبور ری فرامورش کرده باشید و امکان باز یابی ان برای شما مشکل باشد.SeePassword برای برای شما یک ابزاراست که به راحتی برای بازیابی رمز عبور فراموش شده به شما کمک خواهد کرد. 
با وجود این نرم افزار دیگر نگران فراموش شدن پسورهایتان نباشید. چراکه توسط آن براحتی می توانید رمز های عبور فراموش شده خود را بیابید. فقط کافیست قسمت شیشه ای نرم افزار را روی کاراکتر های ستاره ای پسورد برده و آن را بخوانید

 


پرتابل کردن نرم افزارها

 

امروزه نرم افزارهای Portable یا به اصطلاح پرتابل (قابل حمل) به دلیل مزیت‏های خاصی که دارند از طرفداران زیادی برخوردارند. این گونه نرم افزارها نسخه‏های بدون نیاز به نصب برنامه‏های معمولی هستند که دارای کاربردهای گوناگونی می‏باشند. در سیستم‏هایی که محدود شده‏اند و امکان نصب برنامه وجود ندارد با استفاده از نسخه‏های پرتابل برنامه‏‏ها امکان اجرای آنها بدون نیاز به نصب وجود دارد. همچنین نرم افزارهای پرتابل را می‏توان در فلش دیسک ذخیره کرد تا در هر زمانی امکان اجرای مستقیم برنامه‏ها بدون نصب آنها فراهم باشد. برای دستیابی به نسخه‏های پرتابل برنامه‏ها راه‏های گوناگونی وجود دارد. می‏توان آنها را مستقیماً از اینترنت دانلود کرد. یا اینکه با استفاده از نرم افزارهای جانبی نظیر Thinstall به قابل حمل سازی برنامه‏ها پرداخت. اما در این ترفند قصد داریم به نحوه پرتابل کردن نرم افزارها با استفاده از نرم افزار معروف WinRAR بپردازیم. WinRAR را اکثر کاربران به عنوان یک نرم افزار فشرده ساز می‏شناسند اما با استفاده از این ترفند از آن می‏توان برای پرتابل کردن نرم افزارها نیز استفاده کرد.ابتدا پیش از هر کاری به این نکته دقت داشته باشید که این ترفند زمانی کاربرد دارد که نرم افزار مورد نظر پس از نصب شدن، فایل‏های خود را در پوشه‏ای غیر از پوشه محل نصب کپی نکند. برخی نرم افزارها فایل‏های ocx و dll خود را در مسیرهایی نظیر Windows/System32 کپی می‏کنند که این موضوع باعث عدم کارایی این ترفند خواهد شد.
همچنین اطمینان داشته باشید که نرم افزار WinRAR بر روی ویندوز نصب باشد.

 


معرفي ممتازترين فناوري‌هاي سال 2009

 

30 شگفت‌انگيز!
استقبال گرم مردم و مصرف‌کنندگان از فناوري‌هاي تازه و رويدادهاي مربوط به آن، جلوه‌اي شگفت‌انگيز به سال 2009 بخشيد. در اين سال وقايع گوناگوني در عالم فناوري دستگاه‌هاي رايانه‌اي و سخت‌افزار و نرم‌افزار آن رخ داد. بسياري از سخت‌افزارها و فناوري‌هايي که برخي از آنها نيز در ابتدا کم‌اهميت شمرده مي‌شدند، در طول سال و با گذشت زمان، جايگاه و اهميت واقعي خود را در بين کاربران و مصرف‌کنندگان پيدا کردند.

در اين راستا تعدادي از بهترين و پراهميت‌ترين آنها را که نقش مهم و تاثيرگذار و ماندگاري نيز در ذهن و حافظه مصرف‌کنندگان سخت‌افزار رايانه در طول سال گذشته داشته‌اند، به شما معرفي مي‌كنيم. گفتني است که برخي از آنها جزو فناوري‌هايي هستند که به‌دليل اهميت زياد و قرار داشتن در چرخه سير تکاملي، دامنه‌شان به سال 2010 نيز تعيم يافته است.

 1- کارت گرافيک رادئون اچ‌دي5870 با فناوري جديد رويايي DirectX 11 و OpenCL و با سرعت سيکل ساعتي تا 2برابر سرعت نسل قبلي که کارآيي آنها را نيز نسبت به نسل پيشين خود 2برابر کرده، داراي اهميت خاصي بوده و با برتري يافتن به‌واسطه داشتن برخي از انواع بردهاي واحد پردازشگر گرافيکي 2قلو، سمبل معماري واحدهاي پردازنده گرافيکي جديد هستند.

 2- بعد از آن نيز انويديا GeForce GTX 295 با يک جفت واحد پردازشگر گرافيکي GT 200 هر يک داراي 896مگابايت حافظه GDDR3 جاي دارد.

 3- رايتر لوح فشرده پرتوآبي (بلوري) پايونير مدل BDR- 2203

4- سيستم چندکاره خنک‌کننده مايع و سيستم خنک‌کننده هوايي Cooler Master Hyper 212+ راه‌حلي موثر براي سيستم خنک‌کننده

5- سيستم 24-SSD Raid سامسونگ که با استفاده از 2تنظيم‌کننده رايد به موازات استفاده از همه درگاه‌هاي اتصال روي مدار يک مادربورد به‌همراه آرايش 24ديسک وضعيت جامد با هم، توانست يک فضاي ذخيره داده 6گيگابايتي با خروجي 2گيگابايت بر ثانيه‌اي بسازد.


 6- رسيدن فضاهاي ذخيره داده به ظرفيت 2‌ترابايت؛ اولين هاردديسک فوق سريع 6گيگابايت بر ثانيه‌اي سي‌گيت راهي بازار شد.
 

7- بهترين درايو ديسک‌هاي سخت با ظرفيت ترابايتي:

 SEAGATE BARRACUDA 7200.12 (1ترابايت) و WESTERN DIGITAL BLACK CAVIAR (2ترابايت)

 8- انويديا با يک به‌روز‌رساني نرم‌افزاري، درايور افزايش سرعت رندر بازي‌هاي رايانه‌اي ATI را از کار انداخت، اما کاربران علاقه‌مند با ارائه يک پچ جديد آن را خنثي کردند.

 9- بهترين کارت صدا: Asus Xonar STX

 10- عينک‌هاي 3‌بعدي انويديا و ATI داراي فناوري ديافراگم  شيشه 3بعدي (3D Shutter Glass)، مورد استقبال کاربران و بازي‌خورها واقع نشدند.

 11- بهترين نت‌بوک: ايسوس EEE 1000 HE با پردازنده اتم N280، دوام شارژ باتري عالي و دسترسي آسان به حافظه رم و ديسک سخت جهت ارتقاي دستگاه.

 12- فناوري Larrabee اينتل که قرار بود به موازات واحدهاي پردازشگر گرافيکي بر اساس X86 کار کند، ابتدا با سروصدايي زياد به‌نمايش گذاشته شد و سپس ورودش به‌تاخير افتاد.

 13- فاصله قيمت بين حافظه‌هاي رم DDR2  و DDR3 کمتر شد.

 14- تراشه‌هاي پردازنده ويديوي HD کوچکتر شدند و از قيمت‌شان نيز کاسته شد.

 15- بهترين ماوس مخصوص بازي: LOGITECH G9x بسيار روان با حسگر dpi5700 ليزري و  توانايي مطابقت با نمونه 1000بار در ثانيه.

 16- جالب‌ترين کيس رايانه: Thermaltake Level 10 با قيمت 700 دلار.

 17- انويديا، توانايي 3بعدي را به‌صورت Embedded در پردازنده‌هاي ARM روي تراشه Tagra را براي دستگاه‌هايي با مصرف ناچيز برق (که در جيب جا مي‌گيرند)، ايجاد كرد كه براي اولين بار در دستگاه Zune HD عرضه شد.

 18-  بهترين مادربورد P55: گيگابايت GA-P55-UD6 با برتري بر رقيب خود ايسوس، پشتيباني از سوکت 1156، کارآيي بالا و پيکربندي DIMM قابل انعطاف 6تايي به‌جاي نوع عادي 4تايي.

 19- بهترين پردازنده 4هسته‌اي باقيمت زير 100دلار: AMD Athlon II X4 620 با توانايي انکود فايل‌هاي ويديويي در يک چهارم زماني که يک پردازنده پنتيوم4 براي اين کار صرف مي‌کند.

 20- عرضه اولين تراشه تنظيم‌کننده مافوق سريع  يواس‌بي3.

 21- بهترين دستگاه کتاب‌خوان: Kindle برخوردار از مجموعه کاملي از خصوصيات، از جمله طول‌عمر طولاني باتري، فرآيند دانلود آسان، صفحه نمايش بي‌ضرر براي چشم از نوع جوهر الکترونيکي.
 

22- بهترين ديسک سخت وضعيت جامد: PATRIOT TORQX 128گيگابايت با تنظيم‌کننده قدرتمند Indilinx و سرعت بازخواني داده بيش از 200مگابايت بر ثانيه و سرعت بازنويسي داده بيش از 175مگابايت بر ثانيه با پشتيباني از فرمان TRIM.


 23- درجا زدن و از ميدان بدر شدن انويديا در سال 2009: انويديا ‌جدا از اينکه هيچ کارت گرافيگي جديدي را براي رقابت با رادئون اچ‌دي5870 ATI ارائه نکرد، در جبهه توليد مجموعه تراشه‌هاي مادربورد براي پردازنده‌هاي اينتل نيز به‌علت وجود درگيري‌هاي قانوني در مقابل اينتل، وادار به عقب‌نشيني شد که از توسعه هر 2مجموعه تراشه‌هاي LGA1366 و LGA1156 باز ايستاد و تنها به توليد مجموعه تراشه‌هاي مخصوص پايگاه فناوري AMD ادامه داد.

 24- بهترين مديا پلير قابل حمل: بازگشت مايکروسافت به عرضه مدياپليرهاي قابل حمل و رقابت شانه‌به‌شانه آن با آيپاد به‌وسيله عرضه زون اچ‌دي که صفحه نمايشي عالي از جنس OLED، رابط کاربري آسان و عمر باتري طولاني شگفت‌آوري را ارائه مي‌دهد.

 25- به جريان افتادن و کاربردي شدن پايگاه فناوري يون توسط انويديا با به‌کارگيري مجموعه تراشه يون براي نت‌بوک‌ها، نت‌تاپ‌ها و ساير دستگاه‌هاي قابل حمل که  DiectX 9از طريق واحد پردازشگر گرافيکي آراسته‌اي كه ارائه داد، سختي و مضيقه نمايش ويدئوي گرافيک‌هاي تعبيه شده را از بين برد.

 26- ورود نسخه رسمي سيستم‌عامل ويندوز7 موجب شادماني همه کاربران شد. ويندوز7 ترکيبي از امنيت و فناوري ويستا و سرعت ويندوز XP را با هم دارد که رابط کاربري سرهم‌بندي شده جديدي به آن اضافه شده است.

 27- جنون چند‌لمسي در همه جا شيوع پيدا کرد و تمام لوازم از ماوس و صفحه کليد گرفته تا صفحه نمايش‌ها را نيز در بر گرفت. لذا مايكروسافت با پشتيباني رسمي ويندوز7، اين فناوري (پيوستن همه توليدکنندگان به صنعت چند‌لمسي) را آسان کرد.

 28- آيفون راه را براي به نهايت کمال رسيدن تلفن‌هاي همراه هوشمند هموار کرد. اپل با تازه کردن سخت‌افزارهاي خود در آيفون3G رقباي ديگري مثل بلک‌بري، ويندوز موبايل و حتي گوگل با آندرويد و WebOS پالم را نيز به ميدان آورد.

 29- بهترين پردازنده 4هسته‌اي با قيمت متوسط سوکت LGA 1156 لينفيلد  Core i7-860اينتل. پردازنده سريع چندصد دلاري که با حالت‌هاي افزوده شده توربو، PCI-E روي صفحه سيليکوني سازنده و مجموعه‌اي از 8هسته يا نخ در معرض سيستم‌عامل قرار داده شده (که در مقايسه با هم نژادهاي LGA 1366 گران قيمتش، انواع مادربوردها و حافظه‌هاي رم ارزانتري را مورد پشتيباني قرار مي‌دهد)، نزديک به رسيدن به کمال است.

 30- فناوري Fermi انويديا هنوز براي شما قابل دسترسي نيست. آيا مي‌دانيد که انويديا  در رقابت با کارت گرافيکي رادئون5870 چه آشي براي ATI پخته؟! انويديا در کنفرانس GPU خود از واحد پردازشگر گرافيکي داراي توان محاسبات موازي آينده خود پرده‌برداري کرده است. فرمي يک واحد پردازنده گرافيکي غول‌آسا با 2بيليون ترانزيستور است که از محاسبه مستقيم، Open CL و CUDA پشتيباني مي‌کند.

 


همه چیز آنلاین می شود

 

به خاطر افزایش سرعت اینترنت در دنیا، موج جدیدی از آنلاین سازی برنامه ها شروع شده.
توی این موج جدید هر شرکتی سعی میکنه برنامه های خودش رو طوری باز نویسی کنه که بشه از طریق اینترنت با اون برنامه کار کرد.
مثلا ماکروسافت داره مجموعه Office خودش رو آنلاین میکنه. یعنی دیگه لازم نیست برنامه Word یا Excel روی سیستمتون نصب کنید.
البته گوگل هم از این موج عقب نمونده و یک مجموعه کامل از این امکانات رو در http://docs.google.com فراهم کرده.
حالا چیزی که من میخوام معرفی کنم، خیلی جالب تره.
Pixlr-Logo.gif
یک گروهی اومدن یک برنامه ساختن دقیقا شبیه Photoshop، البته آنلاین. با کمک Flash که الان دیگه توی هر کامپیوتری
نصبه، تونستن یک کپی از فتوشاپ رو بسازن و شما به راحتی میتونید هر فایل عکسی رو که خواستید باهاش باز کنید و ویرایش کنید.
Pixlr-T.jpg
تقریبا تمام ابزارهای فتوشاپ رو هم توش قرار دادن. از لایه ها گرفته، تا فیلترهای عکس. حتی میتونید فایلهای PSD (فرمت فتوشاپ) رو باهاش باز کنید.
به آدرس http://www.pixlr.com/editor بروید و لذت ببرید.

 


Symbian چیست؟

 

Symbian چیست؟

در ابتدا تلفن‌های همراه دارای ساختار پیچیده‌ای نبودند. سخت افزار محدود نیاز به نرم‌افزارهای پیچیده نداشت، تا اینکه شرکتهای مطرح ساخت گوشی‌های تلفن همراه نسل‌های دوم و سوم گوشی‌های خود را عرضه کردند. این گوشی‌ها دارای امکانات سخت افزاری بیشتری بودند که شامل پردازنده، حافظه و دیسک سخت بوده و تقریباً به صورت یک رایانه کوچک طراحی شدند. در این زمان بود که این شرکتها به اهمیت نرم‌افزار در این گوشی‌ها پی برده و رقابت نرم‌افزاری در کنار رقابت سخت‌افزاری شروع شد. مایکروسافت یکی از شرکتهایی بود که قبلا روی سیستم عامل رایانه‌های جیبی خود کار کرده بود و ویندوز سی‌ای را به همین منظور طراحی کرده بود. این ویندوز قابلیت این را داشت که روی موبایل‌ها نیز نصب شود. بعد از رسمیت یافتن موبایل‌های نسل جدید شرکت‌های مطرح در این صنعت که به مشکلات بی شمار ویندوز سی‌ای پی برده بودند و نمی‌خواستند نرم‌افزار این صنعت را در انحصار یک شرکت نگه دارند با همکاری هم سیستم عامل جدیدی برای موبایل‌ها به وجود آوردند که سیمبیان نام گرفت. البته رقبای دیگری نیز مثل سیستم عامل لینوکس در این صنعت وجود دارند که فعلا به صورت عمده استفاده نشده‌اند. در اصطلاح به موبایل‌هایی که از این سیستم عامل استفاده می‌کنند SmartPhone گفته می‌شود.

پیدایش و حیات سیمبیان

داستان بوجود آمدن ‏Symbian‏ نیز در نوع خود جالب است . داستان ما از شرکت کوچک انگلیسی-کانادائی با نام ‏Psion‏ آغاز ‏می شود که در سال 1980 با هدف تولید نرم افزارهای سرگرمی که عمدتاً بازی های مبتنی بر کامپیوترهای اولیه ‏ZX81‎‏ بود ، ‏بوجود آمد (نام ‏Psion‏ برگرفته از ‏Potter Scientific Instruments Or Nothing‏). در سال 1983 شرکت همکار ‏Psion‏ با نام ‏Sinclair‏ به آن پیشنهاد تولید نرم افزاری کاربردی نظیر ‏Office‏ امروزی را داد که نتیجه آن تولید پکیجی با نام ‏QL‏ شد که دارای ‏نرم افزارهای ‏Quill‏ (پردازنده متن)، ‏Archive‏ (بانک اطلاعاتی)، ‏Abacus‏ (برنامه مشابه ‏Excel‏) و ‏Easel‏ (برنامه گرافیکی مدیریت) ‏بود که این مجموعه بعدها با نام ‏PC-Four‏ یا ‏Xchange‏ وارد سیستم عامل ‏MS-DOS‏ نیز شد. علاوه بر آن در سال 1984 شرکت ‏Psion‏ با ارائه ‏Psion Organiser‏ ،که در حقیقت نسخه ابتدائی ‏PDA‏ های امروزی ست، پا در عرصه سخت افزاری نیز گذاشت ‏که شباهت زیادی به یک ماشین حساب بسیار بزرگ داشت. در سال 1986 شرکت ‏Psion‏ با اعمال تغییرات و اصلاحیه‌های ‏فراوان ‏Psion Organiser II‏ را معرفی نمود که شرکت ‏Psion‏ را به آینده روشن ‏PDA‏ و سیستم عامل پرتاب کرد و تمرکز اصلی ‏شرکت را بروی این مقوله متمرکز نمود. در سال 1987 شرکت ‏Psion‏ با ارائه محصولات جدید خود بر پایه پلاتفرم جدید آن ‏شرکت با نام ‏SIBO‏ ، سیستم عامل جدید مخصوص به محصولات خود را نیز معرفی کرد سیستم عاملی با نام ‏EPOC‏ ‏‏(‏Electronic Piece Of Cheese‏). اولین نسخه این سیستم عامل جدید بر پایه تکنولوژی 16 بیتی ارائه شد و بر همین اساس ‏EPOC 16‎‏ نام گرفت و زبان برنامه نویسی که در ساختار آن به کار گرفته شده بود زبان اسمبلی و ‏C‏ بود. تا ارائه نسل جدید این ‏سیتم عامل سالهای نسبتاً زیادی گذشت تا اینکه در سال 1997 نخستین نمونه از سیستم عامل جدید با نام ‏EPOC 32‎‏ در ‏جدیدترین ‏PDA‏ شرکت به نمایش گذاشته شد. در حقیقت تنها وجه تشابه میان این دو سیستم عامل بدون شک نام های ‏نسبتاً مشابه آنها بود جائیکه سیسم عامل جدید (که اینک به اختصار تنها ‏EPOC‏ نامیده می‌شد) با زبان برنامه نویسی ‏قدرتمند ‏C++‎‏ و ساختار جدید کد نویسی خود کاملاً از رقیب کهنسال خود بالاتر و سریع تر بود. یکی از نکات مهم در ساختار ‏این سیتم عامل این بود که ‏EPOC‏ تنها برای پردازنده‌های ‏ARM‏ نوشته و بهینه شده بود. در همین اثنا بود که ‏Psion‏ تصمیم ‏گرفت امتیاز تولیدمحصولات بر پایه این سیستم عامل را با شرکت دیگری شریک شود، اولین شرکت در این میان شرکت کوچکی ‏بود با نام "‏Geofox‏" که تنها با تولید چیزی نزدیک به 1000 عدد از محصولات ‏Psion‏ کناره گیری خود را اعلام کرد. سپس شرکت ‏بزرگ ‏Ericsson‏ و چندین نام کوچک‌تر در این میان مطرح گردیدند . تا اینکه در سال 1998 شرکت ‏Psion‏ با شراکت با بزرگان دنیای ‏موبایل یعنی ‏Ericsson، ‏Motorola‏ و ‏Nokia‏ به کل متحول گردید و سیستم عامل ‏EPOC‏ از ویرایش ششم به بعد با نام ‏Symbian‏ ‏خوانده شد.‏

 مشخصات ورژن های مختلف سیمبیان

تا کنون 10 سیستم عامل با نام ‏Symbian‏ منتشر شده اند که آخرین نسخه استفاده شده در گوشی های معمول نسخه 9.2 ‏آن است .آخرین نسخه‌هایی هم که به نمایش درآمده ولی هنوز خبری از استفاده آنها در گوشی های موبایل نیست نسخه ‏های 9.3 و 9.4 می‌باشد که به ترتیب در جولای 2006 و مارچ 2007 به نمایش درآمده اند. از تغییراتی که در نسخه 9.4 ‏نسبت به نسخه‌های دیگر دیده می‌شود یکی اینکه برنامه‌ها تا 75% سریعتر اجرا می‌شوند و دیگری بهینه سازی جهت ‏تکنولوژی ‏DVB-HTV‏ در آن است علاوه بر این پشتیبانی از ‏SQL‏ نیز توسط ‏SQLite‏ در آن فراهم شده است.‏ هم اکنون ورژن های جدید سیمبین مانند 9.4 بر روی گوشیهایی مانند نوکیا N97 و نوکیا 5800 XpressMusic استفاده می‌شوند.

شرکت‌های به وجود آورنده:

14 شرکت اصلی و چند شرکت فرعی از به وجود آوردندگان این محصول بودند، بعضی از این شرکتها در زمینه نرم‌افزار و بعضی از آنها در زمینه سخت‌افزار به رشد این سیستم عامل و موبایل‌های آن کمک کرده‌اند. در آن نوکیا با ‏‏47.9% پیشتاز است و پس از آن ‏Ericsson‏ با 15.6% ، ‏SonyEricsson‏ با 13.1% ، پاناسونیک با 10.5% ، ‏Siemens‏ با 8.4% و ‏سامسونگ با 4.5% قرار دارند

فناوری سیمبیان

Symbian‏ سیستم عاملی ست که شاید مهم‌ترین توصیف در قبال آن این است: ‏Symbian‏ سیستم عاملی ست برای ‏وسایل دستی و همراه پس می بایست قدرت ارائه بالاترین کارائی در پائین ترین امکانات سخت افزاری را داشه باشد بنابراین ‏و با در نظر گرفتن این ویژگی بسیار کم پیش می‌آید که در این سیستم عامل با موضوع کمبود حافظه روبرو شویم . یکی دیگر ‏از ویژگیهایی که ‏Symbian‏ را از سیستم عاملهای دیگر نظیر دسک تاپ ها متمایز می‌کند این است که ممکن است این ‏سیستم عامل برای ماهها و شاید سالها روشن و مشغول به کار باقی بماند بنابراین قدرت پایداری و ‏Stability‏ این ‏سیستم می بایست در سطح بسیار بالائی قرار بگیرد. از دیگر ویژگی های ‏Symbian‏ ویژگی ست با نام ‏Active Objects‏ که در ‏آن در لحظاتی که از ‏CPU‏ استفاده نمی‌شود بطور کلی آن را خاموش می‌کند و به این ترتیب در مصرف باتری بسیار صرفه ‏جوئی می‌گردد. زبان برنامه نویسی اصلی ‏Symbian‏ همانگونه که اشاره شد ‏C++‎‏ می‌باشد که البته این بدان معنی نیست ‏که نمی‌توان برنامه‌های دیگر را در ساختار آن استفاده کرد . در حقیقت می‌توان توسط زبان های برنامه نویسی دیگری نظیر ‏OPL،Python‏ ،ویژوال بیسک و یا حتی ‏Perl‏ و جاوا نیز برای ‏Symbian‏ برنامه نوشت.‏ از لحاظ ساختاری در پائین ترین لایه، هسته یا کرنل سیستم عامل بهمراه کتابخانه توابع قرار دارد که به توسط آن برنامه‌های ‏اجرا شده توسط کاربران اجازه می‌یابند که به این توابع کتابخانه‌ای دسترسی پیدا کنند. در حقیقت هسته اصلی ‏Symbian‏ بر ‏پایه معماری میکرو کرنل (‏MicroKernel Architecture‏) بنا شده است بدین معنی که در ساختار آن کمترین رجوع و استفاده از ‏کرنل توسط سیستم عامل انجام می‌شود و کلا این هسته شامل دو عنصر مدیریت حافظه و ‏Schedular‏ می‌باشد و در آن ‏خبری از پشتیبانی از فایل های سیستمی و یا عناصر شبکه وجود ندارد و در حقیقت اینگونه وظایف به عهده سرور های خارج ‏از کرنل واگذار شده است تا با محدود کردن وظایف کرنل سیستم عامل کند و سنگین نگردد. اندکی بالاتر و در لایه بعدی ‏سیستم، قسمت ‏System Libraries‏ قرار دارد که در آن اندازه و ظاهر تمام شکل ها و کاراکتر ها بهمراه بانک اطلاعاتی ‏DBMS‏ ‏قرار دارد که جزئی حیاتی از کارکرد متعادل سیستم می‌باشند. لایه بعدی ‏Networking and communication‏ نام دارد که در ‏آن سه بخش قابل تفکیک دیده می‌شود با نام های : ‏ETEL‏ ،‏‎ ‎‏ ‏ESOCK‏ و ‏C32‎‏ که هر کدام وظایف خاصی در رابطه با ارتباطات ‏پیرامون این سیستم عامل بعهده می‌گیرند به‌عنوان مثال قسمت ‏C32‎‏ مسئول بخش ارتباطات سریال دستگاه می‌باشد. علاوه ‏بر این قسمت هایی برای ارتباطات کوتاه نظیر بلوتوث ‏IrDA‏ و ‏USB‏ نیز در این بخش تعبیه شده است. بخش عمده دیگری که در ‏ساختار سیستم عامل یافت می‌شود بخشی ست با نام ‏UIKON‏ که مسئول شیوه نمایش رابط کاربری (‏User Interface‏) می ‏باشند و چون معمولاً این قسمت توسط برنامه‌های جانبی (‏Themeها به‌عنوان مثال) قابل تغییر است لذا تنها رابط کاربری پیش ‏فرض در اینجا دیده می‌شود

زبانهای برنامه نویسی برای سیمبیان

بدون شک زبان اصلی برنامه نویسی برای سیمبیان زبان ++C است اما زبانهای مختلفی برای برنامه نویسی در این سیستم عامل به وجود آمده‌اند.


++C

سیستم عامل symbian با زبان ++c نوشته شده و بهمین دلیل این زبان به‌عنوان زبان اولیه برای برنامه نویسی در آن انتخاب شده است .++c بیشترین امکان دسترسی به API های سیستم عامل سیمبیان را فراهم می‌کند و بهترین کارکرد در حافظه و سرعت اجرا را داراست. اما در گزینه‌های زیر باید ازین زبان استفاده شود :

برنامه‌هایی که مانند سرور عمل می‌کنند مانند برنامه‌هایی که در پشت صحتنه کار می‌کنند و یکی از بخش های سیستم را مدیریت می‌کنند. مانند پورت های COM PLUG in ها که محیطی را بر پایه سیستم عامل ایجاد می‌کنند . بطور مثال برنامه‌ای که فایل های html را به فایل های word سیمبیان تبدیل می‌کند از کتابخانه مبدل سیستم عامل استفاده می‌کند . درایور های دستگاه که با Kernel کار متعامل می‌کنند. استفاده از زبان ++c در سیستم عامل سیمبیان بر روی مناسب بودن کارکرد گوشی ها متمرکز شده است ، که بدین معناست که چند تا از عملگرهای استاندارد زبان ++c مانند مدیریت استثناها قابل استفاده در برنامه نویسی سیمبیان نیستند .


JAVA

جاوا اکثرا به‌عنوان زبان برادر ++c و جایگزین آن در سیمبیان کاربرد دارد. سیستم عامل symbian یک MIDP (Mobile Information Device Profile)را فراهم کرده است که MIDP یک گروه از API های جاوا را در خود جای داده که این API ها برای استفاده در گوشی های موبایل طراحی شده اند . مثلاً برای مقاصد طراحی واسط کاربر ، شبکه و برنامه‌ها . MIDP تحت کلاس های ایجاد شده توسط CLDC اجرا می‌شود و از ماشین مجازی K استفاده می‌کند که یک ماشین مجازی طراحی شده برای گوشی های موبایل است.پشتیبانی سیمبیان از نصب و اجرای برنامه‌های MIDP در راهنمای MIDP جاوا توضیح داده شده است.

PersonalJava 1.1.1 و JavaPhone که در سیمبیان ورژن 6 آمدند در ورژن 7 دیگر بخشی از سیستم عامل نیستند.


Python

زبان پایتون و برنامه نویسی اپن سورس جدیدا وارد دنیای سیمبیان و برنامه نویسی موبایل شده است . مفسر ها و ابزاری چون py2sis (برای تبدیل کد پایتون به فایل sis) نیز توسط شرکت نوکیا اراءه شده است . هم اکنون برنامه‌های نوشته شده با پایتون بخوبی بر روی سری ۶۰ نوکیا اجرا می‌گردند .


Assembler

اکثر مقاصد برنامه نویسی با زبان ++c مرتفع می‌گردد . چون این زبان به اندازه کافی دسترسی به بخش های سطح پایین سیستم را فراهم می‌کند و نیاز به اسمبلر حس نمی‌شود. سیمبیان در موارد خاص که بیشترین کارایی مطرح است از اسمبلر استفاده می‌کند مانند برنامه‌های scheduler.


JavaScript

جاوا اسکریپت پروسس کلاینت ساید روی صفحات html را بر عهده دارد و اکثرا برای بررسی درستی ورودی کاربر استفاده می‌شود .


WML Script

این زبان یک زبان اسکریپتی WAP است که با جاوا اسکریپت اهداف یکسانی را دنبال می‌کنند. اما در یک مرورگر WAP استفاده می‌شود .


C

این زبان بطور نرمال برای نوشتن برنامه‌های جدید سیمبیان استفاده نمیشه ، اما میتونه یک انتخاب برای شما باشه هنگامی که میخواهید کد C را به سیمبیان تبدیل کنید . برای این هدف سیمبیان شامل یک جعبه ابزار از کتابخانه استاندارد C می‌باشد.


OPL

یک زبان مانند بیسیک است که روی PDA ها فعال شده بود . اما در سیمبیان ورژن 7 ساپورت نمی‌شود .

 رابط‌های کاربری:

هم اکنون دو رابط اصلی کاربری برای سیمبیان به وجود آمده است. اولین رابط که بیشترین استفاده را در موبایل‌ها دارد توسط نوکیا نوشته شده است. این رابط دارای نسخه‌های مختلفی است اما Series 60 نسخه اصلی این رابط است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. رابط کاربری دوم با نام UIQ به وجود آمده است که دارای امکانات بسیار خوبی است و رفته رفته در حال باز کردن جای خود در بین شرکت‌های تولید کننده موبایل است. هر دوی این رابط‌ها به صورت کاملاً گرافیکی و شبیه به هم طراحی شده‌اند و کار با آنها بسیار راحت است.

معرفی UIQ و S60:

از ساختار درونی سیستم عامل که بگذریم شاید مهم‌ترین نکته قابل بررسی در ساختار ‏Symbian‏ نگارش های متفاوت آن ‏است، این نگارش ها و یا رابط های کاربری هر کدام به شیوه خود از مزایای ‏Symbian‏ بهره مند شده اند و هر کدام نیز به شیوه ‏خود یک ‏SDK‏ برای برنامه نویسان ‏Symbian‏ فراهم می‌کنند(‏Software Developing Kitیا ‏SDK‏ بطور خلاصه مجموعه‌ای از ‏ابزارهای طراحی و توسعه در هر نرم افزار است که در حقیقت تولید کننده یک برنامه نظیر یک سیستم عامل با انتشار آزادانه ‏SDK‏ آن سیستم عامل به برنامه نویسان اجازه می‌دهد که با استفاده از ساختار سیستم عامل نسبت به گسترش استفاده ‏عموم از آن با استفاده از برنامه‌های مختلف نوشته شده اقدام نمایند و به بیانی ساده تر تولید کننده راهی را به برنامه نویس ‏نشان می‌دهد که بتواند بدان صورت برنامه‌های مختلف را برای آن بنویسند) . عمده ترین رابط های کاربری موجود برای ‏Symbian‏ رابط های کاربری ‏UIQ‏ و ‏S60‎‏ هستند که هر کدام نیز توسط گوشی های مختلفی استفاده می‌شوند، و در این ‏میان هرکدام از این دو نیز برای خود ویژگی های منحصر به فردی دارند. عمده ترین استفاده کننده رابط کاربری ‏UIQ‏ ،گوشی ‏های سونی اریکسون هستند که البته در میان نوکیایی ها هم گوشی ای مثل ‏Nokia 6708‎‏ وجود دارد که دارای ‏UIQ‏ می‌باشد. ‏S60‎‏ رابط کاربری عمده گوشی های نوکیا می‌باشد و توسط آنها نیز به سایر شرکت ها جهت استفاده از آن مجوز داده می ‏شود شرکت هایی نظیر : ‏Lenovo‏ ،‏LG Electronics‏ ،‏Panasonic‏ و ‏Samsung‏ . مشخصه عمده گوشی های دارای رابط کاربری ‏S60‎‏ این است که در آنها می‌توان از برنامه‌های مبتنی بر ‏Java MIDP، ‏C++‎‏ و ‏Python‏ نیز استفاده نمود. ‏S60‎‏ دارای سه ‏نگارش مختلف است که به ترتیب عبارت‌اند از نگارش اولیه در سال 2001 ، نگارش ‏Second Edition‏ در سال 2004 و نگارش ‏‎3rd ‎Edition‏ در سال 2005 که در میان این نگارش ها نیز هر از چند گاهی اصلاحیه‌هایی با نام ‏Feature Pack‏ ها ارائه می‌گردد. ‏ رزولوشن پیش فرض ‏S60‎‏ در نگارش اولیه 208×176 پیکسل بود که از ‏Feature Pack‏ شماره 3 نگارش دوم ‏S60‎‏ به بعد این رابط ‏توانائی ساپورت رزولوشن های 208×176 ، 320×240 و 416×352 پیکسلی را متناسب با نوع گوشی دارا شد (در این میان ‏مثلاً ‏Nokia N90‎‏ اولین گوشی بود که با رزولوشن 416×352 پیکسلی ارائه شد). البته در این میان رزولوشن های عجیب و ‏غریب متناسب با ظاهر گوشی شکل گرفت مثلاً ‏Siemens SX1‎‏ با رزولوشن 220×176‏‎ ‎و یا ‏Nokia 5500‎‏ با رزولوشن 208×208 ‏پیکسلی.‏‏ و اما رابط کاربری ‏UIQ‏ بر مبنای زبان برنامه نویسی ‏C++‎‏ شکل گرفته است و در آن می‌توان از برنامه‌های ‏Java‏ نیز استفاده ‏کرد (خبری از پشتیبانی از ‏Python در آن نیست). ظاهر بسیار آسان و امکانات بسیار فراوان، ‏UIQ‏ را به سیستمی ایده آل تبدیل ‏کرده است. یکی از نکات مثبت در درون ‏UIQ‏ خصوصیتی ست که در آن تمامی تغییرات بوجود آمده در یک ‏Application‏ بصورت ‏کاملاً خودکار حتی هنگامی که برنامه هنوز باز است در آن ذخیره می‌گردد و کاربر به هیچ عنوان نگرانی بابت از دست دادن ‏اطلاعات باز بروی صفحه را ندارد. ورژن های مختلفی از ‏UIQ‏ ارائه گردیده است که هر کدام در نوع خود تفاوت هایی با دیگری ‏دارد ولیکن یکی از نکات مشترک در ساختار آنها شکل گرفتن تقریباً تمامی آن ها بر پایه صفحه حساس به تماس و قلم است. ‏رزولوشن صفحه نمایش در نسخه‌های ‏UIQ 1.X ‎‏ و ‏UIQ 2.X‏ برابر 320×208 پیکسل و در نسخه ‏UIQ 3.X‏ بر پایه 320×240 ‏پیکسل می‌باشد. یکی از نکات جالب در مورد گوشی های دارای ‏UIQ‏ مسئله عمق رنگ است که با توجه به مدل گوشی، این ‏عمق رنگ 12 بیت (با 4096 رنگ) ،16 بیت (با 65 هزار رنگ) و یا 18 بیت (با 262 هزار رنگ) می‌باشد که شاید این یکی از ‏دلایل 16 میلیون رنگی نبودن گوشی های سونی اریکسون باشد(حداقل در مورد مدل های سیستم عامل دار آن). آخرین ‏نسخه‌ای که از ‏UIQ‏ منتشر شده است نسخه 3.1 آن است که تا بحال فقط در گوشی ‏Motorola Z8‎‏ دیده شده است. البته ‏گوشی استثنائی موتورولا با نام ‏Motorola Z10‎‏ که فقط چند روز از معرفی آن می گذرد ، نیز از این رابط استفاده کرده است

 


لاتک LaTex

 

لاتک چیست؟

در سال ۱۹۸۷، دونالد کانوت (Donald Knuth) -که یکی از مشهورترین و معتبرترین دانشمندان علوم کامپیوتر است- شروع به ساخت یک سیستم حروف‌چینی به نام تک (TeX) کرد. طراحی زبان تک پس از ده سال تمام شد (خودش در آغاز فکر می‌کرد یک سال بیشتر طول نخواهد کشید‍!). تک می‌توانست چیدمان (layout) نوشته‌ها را به طرز حیرت‌آوری تنظیم کند. البته این قدرت زیاد باعث می‌شد که خیلی هم پیچیده باشد. تا این که در دههٔ ۱۹۸۰ کسی به نام لسلی لمپرت (Leslie Lamport) مجموعه‌ای از ماکروها را طراحی کرد تا از این پیچیدگی‌ها بکاهد. کار او باعث شد تا حروف‌چینی نوشته‌ها آسان‌تر شود، و در ضمن محتوای نوشته و ظاهر آن از هم مستقل باقی بماند. این سیستم جدید لاتک (Latex) نام گرفت.

لاتک درواقع یک زبان نشانه‌گذاری (markup language) است. محتوا در یک پروندهٔ متنی نوشته می‌شود و نشانه‌گذاری‌ها به شکل فرمان‌هایی بین متن قرارمی‌گیرند و مشخص می‌کنند که هر بخش از نوشته چه‌طور نمایش یابد. مفسر لاتک آن پرونده را می‌خواند، محتوا را به شکل یک نوشته درمی‌آورد و یک پروندهٔ خروجی می‌سازد. همان طور که می‌بینید، لاتک مثل نرم‌افزارهای واژه‌پرداز معمولی نیست.

جدابودن محتوا و ظاهر نوشته

برتری بزرگ لاتک در این موضوع برای کاربران Word چندان واضح نیست، زیرا آن‌ها نمی‌دانند که این ویژگی چه‌قدر خوب است. وقتی با لاتک نوشتهٔ خود را می‌نویسید، فقط به محتوای نوشته فکر می‌کنید و ساختار متن را مستقیماً به لاتک می‌گویید؛ مثلاً می‌گویید که از این‌جا به بعد یک بخش جدید آغاز می‌شود، ولی لازم نیست به این فکر کنید که عنوان بخش چه‌شکلی باید تایپ شود.

این درست برعکس کاربران Word است که بلافاصله عنوان نوشته را انتخاب کرده و قالب‌بندی‌اش می‌کنند (مثلاً آن را بزرگ می‌کنند، یا فونتش را تغییر می‌دهند). نکته این‌جاست که این کار باید در کل نوشته با دست اعمال شود. در مقابل، لاتک برای قالب‌بندی از سبک‌های تعریف‌شده‌ای استفاده می‌کند. این سبک‌ها می‌گویند که هر بخش از نوشته چه‌طور باید نمایش یابد. اگر مثلاً خواستید فونت عنوان همهٔ بخش‌های نوشته‌تان را تغییر دهید، کافی است که تعریف آن سبک را عوض کنید تا کل نوشته خودبه‌خود به‌روز شود. خوبی این روش این است که نوشته‌تان خودسازگار و هماهنگ باقی می‌ماند.

البته Word هم این ویژگی سَبْک (Style) را دارد. ولی از آن‌جا که به‌کاربردن این ویژگی اختیاری است، کاربران معمولاً نمی‌دانند که چنین ویژگی‌ای هم اصلاً هست. لاتک مجبورتان می‌کند که ساختار منطقی نوشتهٔ خود را مشخص کنید (و کار خیلی خوبی می‌کند!) و برای همین است که می‌تواند از نوشتهٔ شما یک خروجی بسیار زیبا بسازد.

انعطاف‌پذیری

می‌توانید با لاتک هرکاری که فکرش را می‌کنید انجام دهید! در طول سالیان دراز، بسته‌های بسیار زیادی ساخته شده‌اند که ویژگی‌های لاتک را گسترش می‌دهند و بیشتر آن‌ها هم به رایگان در دسترس هستند. برای نمونه، کاربران اصلی لاتک که دانشگاهیان و پژوهشگران هستند بستهٔ Bibtex را به کار می‌برند که نوشتن و مدیریت مراجع مقالات را بسیار آسان می‌کند (من همیشه برای همکاران Wordکارم که مراجع را با دست تایپ می‌کنند افسوس می‌خورم). بسته‌های دیگری هستند که با آن‌ها می‌توانید نت‌های موسیقی بنویسید، حرکات شطرنج را نمایش دهید، و هزار کار دیگر. با توجه به سابقهٔ زیاد تک، هر کاری که با لاتک بخواهید بکنید احتمالش زیاد است که کسی قبلاً بسته‌ای برایش نوشته باشد.

تسلط بر نوشته

حتی در نوشته‌های کوتاه هم شاید شما با رفتار غیرهوشمندانهٔ Word روبه‌رو شده‌باشید. مثلاً گاهی وقت‌ها می خواهید تصویری را در پایین صفحه بگذارید و می‌دانید که تصویر در آن‌جا جا می‌شود، ولی Word نمی‌گذارد آن‌جا بگذاریدش! یا مثلاً در یک نوشتهٔ ۳۰ صفحه‌ای پر از شکل و جدول، یک بعدازظهر را صرف می‌کنید تا همه‌چیز مرتب شود؛ همهٔ تصاویر سرجای خودشان باشند و غیره. آن وقت می‌فهمید که یک جای نوشته‌تان کمی گنگ است و تصمیم می‌گیرید آن‌جا را کمی بیشتر توضیح دهید. یک جمله به متن اضافه می‌کنید، و می‌بینید که یکی از تصویرها به صفحهٔ بعد می‌پرد و یک فضای خالی بزرگ در پایین صفحه باقی می‌گذارد! بعد می‌فهمید که در یک واکنش زنجیره‌ای، همهٔ تصویرها و جدول‌هایتان تا آخر نوشته به هم ریخته‌اند! واقعاً خنده‌دار است. در مقابل، لاتک خیلی باهوش‌تر است و تصویرها و جدول‌هایتان را همیشه در جاهای معقول می‌گذارد. بنابراین اگر خواسته باشید که تصویرتان در پایین یک صفحه بماند، آن تصویر همیشه همان پایین می‌ماند!

البته با این که لاتک در جزئیات حروف‌چینی به جای شما تصمیم می‌گیرد، ولی اگر بخواهید، می‌توانید روی نمایش نوشته‌تان اختیار کامل داشته باشید.

کیفیت

به سختی می‌توان این موضوع را انکار کرد که کیفیت خروجی‌های لاتک بسیار فراتر از خروجی‌های Word است. این برتری وقتی آشکارتر می‌شود که نوشتهٔ شما پر از روابط ریاضی باشد. لاتک همچنین الگوریتم‌های بسیار بهتری برای ترازبندی متن، شکستن کلمات و غیره دارد که باعث می‌شود خروجی شما بسیار حرفه‌ای‌تر به نظر برسد.

مردم معمولاً یادشان می‌رود که حروف‌چینی یک مهارت حرفه‌ای است. حروف‌چین‌ها سال‌ها آموزش می‌بینند تا بیاموزند که یک کتاب را چگونه حروف‌چینی کنند. اما به محض این که شما برنامهٔ واژه‌پردازتان را باز می‌کنید، مرتکب اشتباهات حروف‌چینی می‌شوید. مثلاً حروف‌چین‌ها می‌دانند که خواندن سطرهایی که پهنایشان ۶۶ حرف است آسان‌تر است. به کتاب‌هایتان نگاه کنید و تعداد حرف‌ها را بشمارید! ولی تنظیم پیش‌فرض واژه‌پردازها به طور میانگین ۱۰۰ حرف در هر سطر است. حدس می‌زنم که خیلی‌ها برایشان مهم نیست، ولی اگر قرار باشد نوشته‌های بزرگ زیادی را بخوانید، برایتان مهم می‌شود.

یک مثال فوری. یک نوشتهٔ لاتک را که پیش‌تر با آن ساختار نوشته‌ها را در لاتک معرفی کرده‌بودم برداشتم. همان نوشته‌ها را در Word هم نوشتم و سبک‌های معادل Word را رویش اعمال کردم. همه‌جا از سبک‌های پیش‌فرض استفاده کردم. در Word سبکی برای چکیده وجود نداشت، برای همین فقط عنوان را پررنگ کردم. خروجی Word را با خروجی لاتک مقایسه کنید. سبک‌هایی که Word به کار می‌برد چندان خوب نیستند. البته می‌توان این سبک ها را آن‌قدر دستکاری کرد که تاحدی شبیه لاتک شوند، ولی من ترجیح می‌دهم این کار را نکنم و به جایش با همان لاتک خودم کار کنم!

بیشتر کتاب‌ها با لاتک حروف‌چینی می‌شوند. واژه‌پردازها برای این کار معمولاً آن قدر خوب نیستند- آن ها را فقط نویسندگان برای نوشتن به کار می‌برند و نوشته‌هایشان بعداً به نرم‌افزار حروف‌چینی حرفه‌ای منتقل می‌شود. البته با Word هم می‌شود کتاب‌ها را حروف‌چینی کرد، همان‌طور که با پا هم می‌شود رانندگی کرد، ولی کار عاقلانه‌ای نیست!

پایداری

یکی از دلایلی که مردم با Word مشکل دارند این است که Word در هنگام ویرایش نوشته‌های طولانی زیاد قفل می‌کند. «بازیابی نوشته‌ها» (Document Recovery) یکی از ویژگی‌های پرکاربرد Word است. نمی‌دانم چرا مایکروسافت به جای طراحی این ویژگی روی پایداری نرم‌افزارش بیشتر کار نمی‌کند! (البته پایداری لزوماً قابل‌تعمیم نیست. من فقط از تجربهٔ شخصی خودم و دوستانم حرف می‌زنم. کسی را هم نمی‌شناسم که تا حالا دچار مشکل ناپایداری Word نشده باشد، ولی معنی‌اش این نیست که چنین کسی وجود ندارد.)

از آن‌جا که لاتک بسیار کامل است، و برنامه‌نویسان بسیار باهوشی آن را ساخته‌اند، اشکالات آن بسیار کم است. حتی اگر هم اشکالی وجود داشته باشد، هیچ‌گاه پروندهٔ ورودی شما از دست نمی‌رود. ولی در Word، اگر هر ابزارش قفل کند، می‌تواند نوشتهٔ شما را نابود کند.

و در ضمن، در لاتک نیازی نیست نگران ویروس‌هایی باشید که در ماکروهای Word پنهان می‌شوند!

قیمت

در این مورد لاتک هیچ حرفی باقی نمی‌گذارد، چون رایگان است! ضرب‌المثل «هرچی بیشتر پول بدی، بیشتر آش می‌خوری» دربارهٔ لاتک صادق نیست، درست مثل بیشتر نرم‌افزارهای آزاد/متن‌باز. شما با یک نرم‌افزار بسیار قوی و پایدار روبه‌رویید که سال‌ها از رقیبانش جلوتر است.

غلط‌یاب املایی چه‌طور؟

نکتهٔ خوبی است. این یک کمبود لاتک نیست، زیرا لاتک فقط متنی را پردازش می‌کند که شما به آن می‌دهید. اما در ویرایشگر متن، بر خلاف Word، شما خط‌های قرمزی را که اشتباه‌های املایی یا دستوری را یادآوری می‌کنند نمی‌بینید. و این چیزی است که بیشتر کاربران می‌خواهند داشته باشند.

به نظر من داشتن یک غلط‌یاب دستوری چیز خوبی نیست. کسی که واقعاً برای نوشتن نیازمند غلط‌یاب دستوری است، بهتر است به جای تکیه‌کردن بر توصیه‌های به دردنخور غلط‌یاب، برود یک کتاب دستور زبان بخواند.

دوم، وجود ویژگی اصلاح خودکار اشتباه‌های املایی (auto-correct)، هرچند که چیز خوبی به نظر می‌آید، در درازمدت مفید نیست. درست است که اشتباه‌های رایج ما را برطرف می‌کند، ولی باعث می‌شود که نتوانیم از اشتباه‌هایمان بیاموزیم. اگر هربار که به جای the می‌نویسیم teh، قرار باشد Word آن را برایمان اصلاح کند، هیچ‌گاه نمی‌فهمیم که داریم اشتباه می‌کنیم. با این حال، اگر فکر می‌کنید که خیلی نیازمند این ویژگی هستید، به آسانی می‌توانید هر ویرایشگر متن آبرومندی را مجهز به غلط‌یاب املایی کنید. برنامه‌های Ispell و Aspell رایج‌ترین غلط‌یاب‌های املایی هستند که هر دو متن‌بازند و می‌توانند با ویرایشگرهای متن یک‌پارچه شوند.

فرایند یادگیری

خب پس چرا همه با لاتک کار نمی‌کنند؟ زیرا کار با لاتک نیاز به «کمی» آموزش دارد. باید کمی وقت بگذارید تا کار با لاتک را یاد بگیرید. ولی خیلی زود می‌فهمید که لاتک ارزش این زمان کم را داشت. ساده‌ترین نوشتهٔ لاتک چنین چیزی است:

% hello.tex - Hello world Latex example
\documentclass{article}
\begin{document}
Hello World!
\end{document}

این دستورات این خروجی را می‌سازند. خیلی هم پیچیده نبود، نه؟ برای آموختن مقدمات لاتک، می‌توانید راهنمای لاتک را ببنید.

پس لاتک برای چه کسانی خوب است؟

خیلی ساده، هر کسی که نوشته‌های نه‌چندان ساده می‌نویسد و از محیط ناکارامد واژه پردازها خسته‌شده، لاتک را درخواهدیافت! اگر شما کار دانشگاهی می‌کنید، احتمالاً مجبورید با لاتک کار کنید! هرکس که باید نوشته‌های مربوط به ریاضی بنویسد، نرم‌افزاری قوی‌تر و باکیفیت‌تر از لاتک پیدا نخواهد کرد. حتی دانشنامهٔ ویکی‌پدیا هم برای نوشتن رابطه‌های ریاضی در مقاله‌هایش، لاتک را به کار می‌برد.

لاتک برای آدم‌های خیلی تنبل یا آن‌هایی که تغییر را دوست ندارند خوب نیست! برای من این تغییر کاملاً سودآور بود، زیرا الان می‌توانم نوشته‌ها و گزارش‌هایم را با سرعت بیشتری بنویسم. هرکسی می‌تواند لاتک را امتحان کند و تفاوتش را ببیند و تصمیم بگیرد که چه نرم‌افزاری را برای نوشتن به کار ببرد.

منبع

 


الگوریتم فشرده سازی هافمن

 

الگوریتم فشرده سازی هافمن را دیوید هافمن پروفسور دانشگاه MIT (Massachusetts Institute of
Technology) آمریکا اختراع کرد. روش فشرده سازی هافمن الگوریتمی است که برای فشرده سازی
متن مناسب می باشد.
الگوریتم هافمن جزو خانوادهء الگوریتم هایی است که طول کد متغییری دارند. این به آن معناست که
نماد های مجزا (برای نمونه کاراکترهایی در یک فایل متنی) با رشته بیت هایی که طول های
مختلفی دارند تعویض می شود. بنابراین نماد هایی که زیاد در یک فایل تکرار می شوند یک رشته
بیت کوتاه می گیرند در حالی که نمادهای دیگر که به ندرت دیده می شوند رشته بیت طولانی تری را
می گیرند.

تاریخچه

در سال ۱۹۵۱ David.A.Huffman و هم شاگردی‌هایش در کلاس «تئوری اطلاعات» دانشگاه MIT، حق انتخاب بین تحقیق در مورد یک مفهوم یا دادن امتحان پایانی را داشتند.استاد Robert M. Fano موضوع تحقیق را مسالهٔ پیدا کردن کارآمد ترین کد دودویی تعیین کرد. هافمن ناتوان در پیدا کردن کارآمد ترین، تصمیم گرفته بود خودش را برای امتحان پایانی آماده کندکه ایده‌ای به ذهنش رسید. ایدهٔ استفاده از درخت دودیی مرتب شده بر حسب تکرار(frequency) وتوانست اثبات کند که این کارآمد ترین روش است. در انجام این کار، شاگرد از استادش که با مبدع تئوری اطلاعات، Claude Shannon برای ساختن کدی مشابه کار کرده بود، پیشی گرفت. هافمن از مشکل اصلی روش کدگذاری نیم بهینهٔ Shannon-Fano coding جلوگیری کرده، درخت را به جای ساختن از بالا به پایین، از پایین به بالا ساخت.

کد‌گذاری هافمن

 یک الگوریتم کد‌گذاری برای فشرده‌سازی بی‌اتلاف اطلاعات است. این تعبیر بر می‌گردد به استفاده از جدول کد طول متغیر برای کد کردن هر کدام از نشانه‌های مبدا (مانند کاراکترهای یک فایل). جدول کد طول متغیر از روشی بخصوص مبنی بر احتمال وقوع هر کدام از نشان‌های مبدا بدست می‌آید. این روش بوسیلهٔ دیوید هافمن توسعه یافت. وی دانشجوی دورهٔ دکتری در دانشگاه MIT بود و در سال ۱۹۵۲ مقالهٔ «روشی برای تولید کدی با کمترین تکرار زوائد» را منتشر کرد.


در کد کذاری هافمن، از روشی خاص برای انتخاب نحوهٔ نمایش هر نماد استفاده می‌شود. روشی به نام کد‌های بدون پیشوند(گاهی هم روش «کدهای پیشوندی» گفته می‌شود. یعنی در این روش رشته‌ای که نشان دهندهٔ یک کاراکتر خاص است هیچ گاه پیشوند رشتهٔ دیگر که نمایانگر کاراکتری دیگر است، نمی‌باشد.).در این روش کاراکتر‌های پرکاربرد تر با رشته‌های بیتی کوتاهتری نسبت به آن‌هایی که کاربردشان کمتر است، نشان داده می‌شوند.
هافمن موفق شد کارآمد ترین روش فشرده سازی از این نوع را طراحی کند: نگاشت نکردن نشان‌های منفرد مبدا به رشته‌های بیتی یکتا، هرگاه تعداد تکرار نماد‌های اصلی با آنهایی که برای ایجاد این کد مورد استفاده قرار گرفتند مطابقت کند، خروجی‌هایی با اندازهٔ کمتر تولید می‌کند. بعدها روشی برای انجام این کار پیدا شد که این کار را در زمانی خطی انجام می‌داد.
برای مجموعه‌ای از نمادها با توزیع احتمالی یکنواخت و تعداد عضو‌هایی برابر با توانی از ۲، کد گذاری هافمن هم ارز با قطعه کد سادهٔ دوجمله‌ای است. مانند کد گذاری ASCII. کد گذاری هافمن روشی متداول برای ایجاد کد‌های بدون پیشوند است بطوریکه عبارت «کد هافمن» به گستردگی به عنوان مترادفی برای «کد بدون پیشوند» استفاده می‌شود، هرچند چنین کدی با الگوریتم هافمن بدست نیامده باشد.
اگرچه کد گذاری هافمن برای کد کردن نماد به نماد بهینه‌است، اما گاهی کارآمدی آن بیش از مقدار واقعی پنداشته می‌شود. برای مثال، کد کردن حسابی و کد کردن LZW، گاهی توانایی بالاتری در فشرده سازی دارند.


کد قانونی هافمن

اگر وزن های مربوط به ورودی های مرتب شده بر اساس الفبا، به ترتیب عددی باشند، کد هافمن طولی برابر طول کد الفبایی بهینه دارد که می‌تواند از طریق محاسبه بدست آید. کد بدست آمده از ورودی های مرتب شده از نظر عددی ، کد قانونی هافمن گفته می‌شود و کدی است که به خاطر سادگی رمز کردن و رمز گشایی ،در عمل استفاده می‌شود. تکنیک پیدا کردن این کد ، اکثرا کد گذاری Huffman-Shannon-Fano نامیده می‌شود. و این به خاطر آن است که مانند کدگذاری هافمن بهینه، ولی در احتمال وزن ها مانند کد گذاریShannon-Fano coding الفبایی است. کد هافمن Shannon-Fano مربوط به این مثال {000,001,01,10,11} است که در آن طول کد کلمه‌ها ، همان مقداری است که در حل اصلی آمده است.

 

کد هافمن با ارزش حرفی متفاوت

در کد گذاری استاندارد هافمن، فرض شده است که هر نماد در مجموعه‌ای که کد ها از آن استخراج می‌شوند،ارزشی یکسان با بقیه دارد: کد کلمه‌ای که طول آن N است ارزشی برابر N خواهد داشت ،مهم نیس که چند رقم آن 1 و چند رقم آن 0 است. وقتی با این فرض کار می کنیم، کم کردن هزینهٔ کلی پیام ، با کم کردن تعداد رقم های کل 2 چیز یکسانند. کد هافمن با ارزش حرفی متفاوت به نحوی عمومیت یافته که این فرض دیگر صحیح نیست: حروف الفبای کدگذاری ممکن است طول های غیر همسانی داشته باشند ، به خاطر خصوصیت های واسطهٔ انتقال. مثالی بر این ادعا،الفبای کد گذاری کد مورس است، که در آن فرستادن یک 'خط تیره' بیشتر از فرستادن یک 'نقطه' طول می‌کشد ، پس ارزش خط تیره در زمان انتقال بالاتر است. درست است که هدف هنوز کم کردن میانگین طول وزنی کد است اما دیگر کم کردن تعداد نماد های بکار برده شده در پیام، به تنهایی کافی نیست. هیچ الگوریتمی شناخته نشده است که این را به همان روش و همان کارآیی کد قراردادی هافمن انجام دهد.

 

انواع

انواع مختلفی از کد گذاری هافمن وجود دارد، که بعضی از آنها از الگوریتم‌هایی شبیه الگوریتم هافمن و بعضی دیگر از کد‌های بهینهٔ پیشوندی (با محدودیت‌های خاص برای خروجی)استفاه می‌کنند. در حالت اخیر، نیاز نیست که روش، شبیه روش هافمن باشد و حتی ممکن است زمان اجرایی چند‌جمله‌ای هم نداشته باشد. لیست کاملی از مقالات مربوط به انواع مختلف کد گذاری هافمن، در «درخت‌های کد و تجزیه برای کد کردن بی زیان اطلاعات» [۱] داده شده‌است.

 

کد هافمن n تایی

الگوریتم کد هافمن n تایی از الفبای {۰, ۱,..., n − ۱} برای کد کردن پیام‌ها و ساختن درخت n تایی استفاده می‌کند. این روش دسترسی بوسیلهٔ هافمن و در مقاله اش بررسی شده بود.

کد هافمن انطباقی

نوع دیگری به نام کد هافمن انطباقی، احتمالاتی را که به صورت پویا و بر اساس تکرار واقعی در منبع اصلی است، محاسبه می‌کند. این به گونه‌ای مربوط به خانوادهٔ الگوریتم‌های LZ است.

الگوریتم الگوی هافمن

بیشتر اوقات، وزن‌های مورد استفاده در اجرای کد هافمن، نمایانگر احتمالات عددی است ولی این الگوریتم چنین چیزی را نیاز ندارد بلکه فقط به راهی برای منظم کردن وزن‌ها و اضافه کردن آنها نیازمند است. الگوریتم الگو هافمن امکان استفاده از هر نوع وزنی را می‌دهد.(ارزش-تکرار-جفت وزن ها-وزن‌های غیر عددی) و هر کدام از روش‌های ترکیبی مختلف. اینگونه الگوریتم‌ها می‌توانند مسائل فشرده سازی دیگر را نیز حل کنند.

کد هافمن با طول محدود

کد هافمن با طول محدود نوعی دیگر از کد هافمن است. این نوع هنگامی مورد استفاده قرار می‌گیرد که هدف هنوز بدست آوردن طول مسیر با کمترین وزن است اما یک شرط دیگر نیز وجود دارد و آن این است که اندازهٔ هر کد، باید کمتر از مقدار ثابت خاصی باشد. الگوریتم بسته بندی-ادغام این مشکل را بوسیلهٔ یک الگوریتم حریصانه ساده شبیه به همانی که در الگوریتم هافمن بکار رفته بود، حل می‌کند. پیچیدگی زمانی این الگوریتم O(nL), که L ماکزیمم طول یک کدکلمه(codeword)است.

هیچ الگوریتمی شناخته نشده که این کا را در زمان linear or linearithmic انجام دهد,بر خلاف مسائل پیش مرتب شده و مرتب نشدهٔ هافمن.
یک مثال کاربردی اجزای کار را به شما نشان می دهد.

فرض کنید می خواهید تکه اطلاعات زیر رافشرده کنید:
ACDABA

از آنجایی که 6 کاراکتر داریم، این متن 6 بایت یا 48 بیت می باشد. با رمز گزاری هافمن، فایل برای
بیشترین تکرار ظاهر شدن نمادها (در این مثال نماد A سه بار تکرار می شود) جستجو می شود و
سپس یک درخت ساخته می شود که نماد ها را با رشته بیت های کوتاه تر جایگزین می کند. در این
حالت خاص الگوریتم از جدول جایگزینی زیر استفاده می کند:
A=0 , B=10 , C=110 , D=111.

اگر این کد برای فشرده سازی فایل استفاده شود، اطلاعات فشرده شده به صورت زیر در می آیند:
01101110100

این به این معنی است که 11 بیت به جای 48 بیت مصرف شد. در این مثال خاص نسبت فشرده
سازی 4 به 1 می باشد.
رمزگزاری هافمن به دو روش مختلف می تواند بهینه تر شود:
1. کد هافمن انطباقی (Adaptive Huffman code) به صورت پویا کلمات کد را با توجه به تغییر احتمال
وقوع نماد ها تغییر می دهد.
2. فشرده سازی گستردهء هافمن (Extended Huffman Compression) می تواند گروهی از نماد ها را
نسبت به یک نماد رمز گزاری کند.

این روش می تواند بین 20% تا 90% اطلاعات را فشرده کند.

این الگوریتم فشرده سازی اساسا برای فشرده سازی متون و فایل های برنامه سودمند است.

کد گذاری به روش هافمن

کد گذاری به روش هافمن، روشی است برای بهینه سازی مقدار حجم استفاده شده برای نگهداری داده های معلوم.

همانطور که می دانید، هر کاراکتری در کامپیوتر با یک کد (با استاندارد اسکی بین 0 تا 255) نمایش داده می شود، فرض کنید برای نمایش حرف  A از عدد 65 استفاده شود، عدد 65 در مبنای 2 (که مبنای ذخیره سازی کامپیوتر های رقمی است) به صورت 1000001 در خواهد آمد و در نتیجه به 7 بیت فضا برای ذخیره سازی نیاز دارد.
در این صورت رشته ی AAAAAAAA که متشکل از 8 حرف A است نیاز به فضایی معادل 8*7=56 بیت یا به بیان ساده تر 7 بایت  دارد.
دلیل اینکه ما کد 65 را برای حرف A انتخاب کردیم این است که (در استاندارد Ascii) 254 کاراکتر مجاز دیگر به جز A برای کامپیوتر ها در نظر گرفته شده است. اما در رشته فوق از آنجا که میدانیم فقط یک نوع کاراکتر به کار رفته است، می توانیم این کد را به طور قراردادی به کد کوتاهتری (مثلا 1) تغییر دهیم، در این صورت رشته ی فوق در فضایی به طول 8*1=8 بیت یا به بیان ساده تر 1 بایت قابل ذخیره سازی است.

و اما اینکه چگونه کد جدید (در این مثال 1 به جای 65) را به دست بیاوریم توسط روش Huffman بیان میشود.

روش هافمن:

1-   چگالی هر کاراکتر را محاسبه میکنیم (تعداد دفعات حضور کاراکتر در متن مورد نظر).
2-   دو کاراکتر با کمترین میزان تکرار (چگالی) را انتخاب میکنیم.
3-   کاراکتر های مرحله 2 را با کاراکتر جدیدی که دارای چگالی برابر با مجموع چگالی دو کاراکتر فوق است جایگزین میکنیم.
4-   تا زمانی که فقط یک کاراکتر باقی مانده باشد، به مرحله 2 میرویم.
5-   از عملیات فوق یک درخت حاصل می شود، بر روی این درخت هر مسیر به سمت چپ با 0 و هر مسیر به سمت راست با 1 وزن دهی میشود.
6-   کد هر کاراکتر با کنار هم گذاشتن وزن ها از ریشه تا آن کاراکتر به دست می آید.

درعلوم کامپیوتر و تئوری اطلاعات، کد‌گذاری هافمن یک الگوریتم کد‌گذاری برای فشرده‌سازی بی‌اتلاف اطلاعات است.

این تعبیر بر می‌گردد به استفاده از جدول کد طول متغیر برای کد کردن هر کدام از نشانه‌های مبدا (مانند کاراکترهای یک فایل). جدول کد طول متغیر از روشی بخصوص مبنی بر احتمال وقوع هر کدام از نشان‌های مبدا بدست می‌آید. این روش بوسیلهٔ دیوید هافمن توسعه یافت. وی دانشجوی دورهٔ دکتری در دانشگاه MIT بود و در سال ۱۹۵۲ مقالهٔ «روشی برای تولید کدی با کمترین تکرار زوائد» را منتشر کرد.

در کد کذاری هافمن، از روشی خاص برای انتخاب نحوهٔ نمایش هر نماد استفاده می‌شود. روشی به نام کد‌های بدون پیشوند(گاهی هم روش «کدهای پیشوندی» گفته می‌شود. یعنی در این روش رشته‌ای که نشان دهندهٔ یک کاراکتر خاص است هیچ گاه پیشوند رشتهٔ دیگر که نمایانگر کاراکتری دیگر است، نمی‌باشد.).در این روش کاراکتر‌های پرکاربرد تر با رشته‌های بیتی کوتاهتری نسبت به آن‌هایی که کاربردشان کمتر است، نشان داده می‌شوند.

هافمن موفق شد کارآمد ترین روش فشرده سازی از این نوع را طراحی کند: نگاشت نکردن نشان‌های منفرد مبدا به رشته‌های بیتی یکتا، هرگاه تعداد تکرار نماد‌های اصلی با آنهایی که برای ایجاد این کد مورد استفاده قرار گرفتند مطابقت کند، خروجی‌هایی با اندازهٔ کمتر تولید می‌کند. بعدها روشی برای انجام این کار پیدا شد که این کار را در زمانی خطی انجام می‌داد.

برای مجموعه‌ای از نمادها با توزیع احتمالی یکنواخت و تعداد عضو‌هایی برابر با توانی از ۲، کد گذاری هافمن هم ارز با قطعه کد سادهٔ دوجمله‌ای است. مانند کد گذاری ASCII. کد گذاری هافمن روشی متداول برای ایجاد کد‌های بدون پیشوند است بطوریکه عبارت «کد هافمن» به گستردگی به عنوان مترادفی برای «کد بدون پیشوند» استفاده می‌شود، هرچند چنین کدی با الگوریتم هافمن بدست نیامده باشد.

اگرچه کد گذاری هافمن برای کد کردن نماد به نماد بهینه‌است، اما گاهی کارآمدی آن بیش از مقدار واقعی پنداشته می‌شود. برای مثال، کد کردن حسابی و کد کردن LZW، گاهی توانایی بالاتری در فشرده سازی دارند.

 

تعریف مساله

 پیدا کنید: کد دودویی بدون پیشوند، (مجموعه‌ای از کدها) با کمترین امید ریاضی برای طول کد.(به طور معادل، درختی با کمترین مسیر وزن دار)

تاریخچه در سال ۱۹۵۱ David.A.Huffman و هم شاگردی‌هایش در کلاس «تئوری اطلاعات» دانشگاه MIT، حق انتخاب بین تحقیق در مورد یک مفهوم یا دادن امتحان پایانی را داشتند.استاد Robert M. Fano موضوع تحقیق را مسالهٔ پیدا کردن کارآمد ترین کد دودویی تعیین کرد. هافمن ناتوان در پیدا کردن کارآمد ترین، تصمیم گرفته بود خودش را برای امتحان پایانی آماده کندکه ایده‌ای به ذهنش رسید. ایدهٔ استفاده از درخت دودیی مرتب شده بر حسب تکرار(frequency) وتوانست اثبات کند که این کارآمد ترین روش است. در انجام این کار، شاگرد از استادش که با مبدع تئوری اطلاعات، Claude Shannon برای ساختن کدی مشابه کار کرده بود، پیشی گرفت. هافمن از مشکل اصلی روش کدگذاری نیم بهینهٔ Shannon-Fano coding جلوگیری کرده، درخت را به جای ساختن از بالا به پایین، از پایین به بالا ساخت.

 


نرم افزار AzConvert 3

 

نرم افزار AzConvert قابلیت تبدیل متون ترکی با الفبای عربی به الفبای لاتین و بلعکس همچنین تبدیل الفبابی سرسلیکی به الفبای لاتین را فراهم می سازد

ویرایش 3 نرم افزار AzConvert با تغییرات ظاهری و درونی فراوان نسبت به قبل آماده شد. از جمله تغییرات مهم در این ورژن، مهاجرت از #C به Qt و در نتیجه عدم نیاز به netframework. است. همچنین از آنجایی که در متن‌های با خط عربی، معمولاً از تقویم جلالی استفاده می‌شود و در نوشته‌های لاتین، از تقریم گریگوری، بنابراین یک مبدل تقویم هم به برنامه اضافه شده است.


آزکانوئرت ویرایش 3

توجه: برای بهبود کیفیت تبدیل عربی-->لاتین، کمک نیاز دارم. دوستانی که اطلاعات خوبی درباره ترکی آذربایجانی دارند و می‌توانند الگوریتم‌های مفید برای این کار ارائه دهند، لطفاً با من در تماس باشند. از جمله قواعد و الگوریتم‌هایی که نیاز دارم، اینها هستند:

1) تشخیص əهای حذف شده در خط عربی. یعنی یک کلمه گرفته شود و به طور هوشمند، از روی قواعد زبان، تشخیص داده شود که در کجا ə وجود داشته است که در خط عربی نوشته نشده است.

2) تشخیص این که حرف «ی» موجود در یک کلمه، صدادار است (یعنی i و ı) یا صامت (یعنی y) و درصورت صدادار بودن، کدام است.

3) تشخیص این که حرف «و» موجود در یک کلمه، صدادار است (یعنی u و ü و o) و یا این که صامت است (یعنی v) و در صورت صدادار بودن، کدام است.

4) تشخیص این که یک کلمه آیا دارای مصوت‌های جلویی (ə و e و i و ü و ö) است یا پشتی (a و ı و u و o).

5) تشخیص این که حرف nام در یک کلمه، در چندمین هجا است.


هر گونه الگوریتمی برای مسائل بالا، کمک بزرگی خواهد بود.

به زودی هم این برنامه OpenSource خواهد شد، و دوستان علاقمند می‌توانند در توسعه این برنامه مشارکت کنند.

 

منابع :

http://merendoglu.blogfa.com

http://azconvert.azeriblog.com

http://azconvert.sourceforge.net

 

 


4 ترفند کوچک در Yahoo Mail

 

ترفند1- آدرسهای مسدود شده
بدین وسیله قصد داریم تا آدرسهایی که نمیخواهیم از جانب آنها ایمیلی برای ما ارسال شود را مسدود کنیم. بدین منظور روی لینک Options کلیک کنید. در صفحه بعد به Block Addresses بروید. در این صفحه در قسمت Add Block ایمیل فردی را که میخواهید از جانب او ایمیلی برای شما نیاید را وارد کنید تا او بلاک شود. در حال حاضر شما تا 500 نفر را میتوانید مسدود کنید.

2- مشاهده IP افراد فرستنده ایمیل
بدین وسیله شما میتوانید IP افرادی که برایتان ایمیل ارسال کرده اند را پس از باز کردن ایمیلشان مشاهده کنید. بدین منظور پس از مراجعه به Options ، به General Preferences بروید. در قسمت Headers گزینه دوم یعنی Show all headers on incoming messages را انتخاب کنید. در پایان روی دکمه Save کلیک کنید. اکنون هر ایمیلی را که در Inbox تان باز کنید در قسمت X-Originating-IP میتوانید IP ارسال کننده را مشاهده کنید.

3- تنظیم تعداد ایمیلهای قرار گرفته شده در صفحه
با استفاده از این ترفند میتوانید تعداد ایمیلهای وارد شده در هر صفحه را تنظیم کنید که در هر صفحه Inbox جای بگیرد. اگر قصد پاک کردن کلیه ایمیل هایتان را داشته باشید این روش میتوانید کار شما را آسان تر گرداند. برای این کار پس از رفتن به صفحه Options مجدد به General Preferences بروید. حال در قسمت Messages per Page یکی از اعداد 10 ، 25 ، 50 ، 100 و 200 را انتخاب کنید. این اعداد نمایانگر تعداد ایمیلها در هر صفحه است. در پایان دکمه Save را بزنید تا اطلاعات ذخیره شود.

4- نام شما در ایمیلهای ارسالی
ممکن است دوست داشته باشید نام شما در ایمیلهایی که میفرستید یک نام خاص باشد تا نام و نام خانوادگی تان که در ابتدای ثبت نام وارد کرده اید. برای تنظیم نام تان در ایمیلهای ارسالی پس از مراجعه به Options و سپس General Preferences در قسمت From name یک نام برای خود در نظر بگیرید و با استفاده از دکمه Save تغییرات را ذخیره کنید.

 


اتصال دو کامپیوتر با پورت USB

 

 

آموزش

 اگر دو كامپيوتر در خانه يا محل كار خود داريد كه براي استفاده اشتراكي از فايلهاي موجود در هر كدام مي خواهيد آن دو را به يكديگر وصل كنيد. اين روش يكي از سريعترين روشهاي موجود است.

براي اتصال دو كامپيوتر استفاده از يك هاب يا روتر هميشه كار معقولي نيست. بلكه استفاده از يك كابل USBــ USB بسيار كاربردي و عملي تر است. با اين روش حتي مي توانيد اتصال اينترنتي را بين دو كامپيوتر به اشتراك بگذاريد.

در اين آموزش كوتاه براي شما نحوه اتصال دو كامپيوتر با يك كابل خاص USBــ USB ‎آموزش داده مي شود.

1ــ يك كابل USBــ USB بخريد.

اولين مرحله براي اتصال دو كامپيوتر از طريق USB پيدا كردن كابل USBــ USB است در اين مرحله بايد بسيار دقت كنيد. شما به نوعي كابل احتياج داريد كه اصطلاحاً به آن Bridge يا كابل شبكه USB مي گويند. اين بدان معناست كه در اين كابل قابليت اتصال دو كامپيوتر وجود دارد.

در اين كابلها يك مدار الكتريكي واسط وجود دارد و دو سر كابل داراي سوكت نوع A است. شما مي توانيد كابلي بخريد كه چيپ Bridge آن USB1.1 با سرعت 12 Mb بر ثانيه يا USB2.0 با سرعت 480 Mb بر ثانيه باشد البته توصيه ما USB2.0 است. چون سرعت آن به مراتب بيشتر است. به خاطر داشته باشيد شبكه هاي اترنت داراي استاندارد 100 Mb بر ثانيه هستند.2ــ نصب

بعد از اينكه كابل را بدست آورديد مي توانيد آن را متصل كنيد. اولين كاري كه بايد بكنيد نصب نرم افزار يا درايور كابل است.

بيشتر كابل ها 2 مود را پشتيباني مي كنند:

1ــ link mode: در اين حالت مي توانيد به آزادي فايل ها را بين دو كامپيوتر كپي كنيد.

2ــ network mode: در اين حالت فقط كپي كردن فايل نيست كه مي توانيد انجام دهيد، بلكه مي توانيد فولدرها، پرينترها و ارتباط اينترنتي را هم به طور اشتراكي استفاده كنيد.

3ــ شروع به استفاده از اتصال خود كنيد.

اگر از كابل خود در حالت لينك (link mode) استفاده كنيد. به سادگي به برنامه اي كه همراه نرم افزار كابل است دست پيدا مي كنيد و مي توانيد فايل هاي خود را انتقال دهيد.

اگر از كابل خود در حالت شبكه (network mode) استفاده مي كنيد. بايد كارهاي زير را انجام دهيد.

ــ وارد قسمت network connection شويد.آدپترهاي شبكه كه متصل هستند را مي بينيد.

ــ اكنون بر روي آدپتري كه كامپيوتر شما را به اينترنت متصل مي كند راست كليك كنيد.

گزينه properties را انتخاب كنيد. در برگه Advanced براي گزينه Allow other network users to connect through this computers Internet connection. يك علامت تيك قرار دهيد.

ــ بعد از اينكه اين كارها را انجام داديد كامپيوتر خود را restart كنيد. اكنون كامپيوتر ديگر هم مي تواند به اينترنت متصل شود.

شايد استفاده از هاب براي دو كامپيوتر كار مطمئن تري به نظر برسد ولي بايد پول بيشتري هم خرج كنيد به هر حال تصميم با شماست.


منبع :
www.ir4u.ir

 


SSL چيست ؟

 

از لحاظ لغوي مخفف Secure Sockets Layer مي باشد و در واقع يکي از پروتکل هاي انتقال اطلاعات روي وب است. اين پروتکل توسط کمپاني Netscape براي اولين بار به منظور انتقال اطلاعات بصورت امن بين دونقطه در اينترنت تهيه شد و پس از مدتي علاوه بر مرورگر Netscape Navigator و خانواده آن، مرورگر Internet Explorer نيز از آن استفاده کرد.

در اين روش تبادل اطلاعات ميان مرورگر و سايتي که در حال مرور شدن است، بوسيله کليد هاي خصوصي (private key) کد مي شود و چنانچه در طول مسير اطلاعات شنود شود، قابل استفاده نخواهد بود. بنابراين بخوبي مي توان از اين پروتکل براي کاربردهاي تجاري استفاده کرد. در حال حاضر بسياري از وب سايت ها علاوه بر پروتکل معمول http از SSL نيز حمايت مي کنند و شما مي توانيد براي دسترسي امن به اطلاعات اين سايت ها از طريق يک لينک SSL ، از https استفاده کنيد.

اما پس از معرفي SSL پروتکل ديگري بنام S-HTTP يا همان Secure HTTP براي همين منظور تعريف شد. اين پروتکل براي استفاده ايمن از وب مي باشد و فرقي که SSL با آن دارد در اين است که SSL فقط ميان دو نقطه يعني مبدا و مقصد تعريف مي شود. هر دوي اين پروتکل ها توسط اداره (IEFT (Internet Engineering Task Force بعنوان استاندارد تعريف شده اند.

 


معرفی سیستم‌عامل BSD

 

 افزون بر لینوکس و SVR4 نام مهم‌ترین خانواده در بین یونیکس‌ها ست و بسیاری از فناوری‌های شبکه که امروزه به‌کار می‌روند ، برنامه های BSD هستند. برای نمونه: BIND وSendmail در این دسته هستند. در گفتی دیگر BSD تنها یک سیستم عامل نیست بلکه نرم‌افزاری است که از چند فرهنگ دانشگاهی مانند متن‌باز ، نرم‌افزار رایگان و امن برخاسته است. و برعکس لینوکس که به فردی ویژه تعلق دارد BSD به هیچ کس تعلق ندارد و متعلق به یک گروه است.در سال 1992 متن برنامه‌های BSD ازمتن‌های AT&T جدا شدند و BSDLight انتشار یافت .هم اکنون از نسخه های امروزی BSD می‌توان نمونه‌های زیر را نام برد:

NetBSD
OpenBSD
Mac OS X
DragonFly BSD
MirOS BSD
Debian NetBSD
FreeBSD

فری‌بی‌اس‌دی در سال ۱۹۹۳به وسیله دیوید گرینمن از 386BSD Patchkit برنامه‌ریزی شد و از آن زمان تا کنون به عنوان یک سیستم عامل همه کاره به کار می‌رود. FreeBSD بانظر به بیست سال آزمودگی در شبکه یک سیستم عامل بسیار پرتوان و رشدیافته در شبکه است.
در گسترش FreeBSD تاکید بر کارایی خوب ٰ کاربرپسندی و استفاده آسان است.
درعمل FreeBSD پرکاربردترین یونیکس است و برای نمونه هم اکنون بیش از دو میلیون سرور در دنیا از این سیستم عامل استفاده می کنند. که برای نمونه می توان Yahoo, TaraSolution وApache را نام برد.
هم اکنون FreeBSD بیش از ۲۰۰ کمیتر دارد که می توانند هر زمان که بخواهند هر تغییری روی این سیستم عامل بدهند و هزاران برنامه ساز در دنیا برای آن برنامه سازی می کنند. گزینش کارگزاران (Commiters) به‌وسیله گروه هسته‌ای که هر دو سال از بین کارگزاران گزیده می شوند انجام می‌شود.
NetBSD و OpenBSD و Mac OS X

NetBSD هم زمان با FreeBSD با تغییر 386BSD شروع به گسترش کرد. نت بی اس دی یک سیستم عامل قابل حمل وپرتابل (Portable) است که روی بیش از گونه رایانه اجرا می شود. اپن بی‌اس‌دی (OpenBSD) بر اساس NetBSD ساخته شد . کسانی که اپن بی‌اس‌دی (OpenBSD) گسترش دادند به دنبال یک سیستم عامل با امنیت بالا بودند. هم اکنون اپن بی‌اس‌دی (OpenBSD) امن‌ترین یونیکس برای کاربری همگانی است. مک اُ اس اکس (Mac OS X) سیستم عاملی بازرگانی که بر پایه ی بی‌اس‌دی ساخته شده است. (مک اُ اس اکس (Mac OS X) را با مک اُ اس اشتباه نکنید.) مک اُ اس اکس (Mac OS X) با اینکه متن باز است تجاری هم هست که این همان فرهنگ BSD است .(Darwin and OpenDarwin) مک اُ اس اکس (Mac OS X) امن ترین سیستم عامل تجاری به حساب آمده و بزرگ‌ترین بخش دنیای یونیکس برای کاربران مکینتاش است.

پی سی بی اس دی (PCBSD)

یک سیستم عامل دسکتاپ رایگان بر پایه فری بی اس دی(Free BSD)میباشد که از رابط کاربری کی دی ای (KDE)استفاده میکند.

برای دانلود سیستم عامل باید به http://www.freebsd.org/where.html بروید.

 


Google در برابر Microsoft

 

چند ماه پیش اخبار جسته گریخته ای از طرف بلاگرهای مایکروسافت درباره شیرپوینت مطرح شد و آن بحث تبدیل شدن این ابزار به سیستم عامل وب برای شرکتها بود. چند ماه پس از مطرح شدن این بحث، گوگل در سمینار سالیانه خود تکنولوژی جدیدی با نام Google Wave را معرفی کرد که توجه تمام متخصصان IT در تمام دنیا را به خود جلب کرد. Google Wave یک پلاتفرم ارتباطی همزمان می باشد که به کاربر اجازه می دهد تا تمام ابزارهای ارتباطی و بهبود کارایی خود را در Browser در اختیار داشته باشد. درباره ویژگیهای Wave در یک پست جداگانه خواهم نوشت.

بعد از دیدن فیلم دموی Wave این سوال برایم مطرح شد که استراتژی مایکروسافت در قبال این حرکت گوگل چه خواهد بود؟ بر همه ما واضح است که ویندوز، سیستم عامل ۹۰% کامپیوترهای شخصی دنیاست. اما این موفقیت بلامنازع در وب از آن مایکروسافت نمی باشد و این سهم بازار بین شرکتهای زیادی تقسیم شده است. باید قبول کرد که مایکروسافت در بحث User Experience از دیگر رقبای خود از جمله گوگل با اختلاف زیادی عقب است. مقایسه کنید استفاده از موتور جستجوی گوگل و Live Search را. یا Hotmail در مقابل Gmail و یا Google Chrome در مقابل IE 8.0. البته باید این موضوع را در نظر داشت که مایکروسافت با ارائه ویندوز بازار کاربران شخصی را در اختیار دارد و با ارائه ابزارهای و نرم افزارهای مختلف بیشتر بر روی بازار کاربران تجاری سرمایه گذاری می کند. این دقیقا نقطه ای است که شاید گوگل به سختی به آن دست پیدا کند چرا که شرایط استفاده از تکنولوژی در محیطهای کاری با مصارف شخصی بسیار متفاوت است.

اما در حال حاضر Google با مطرح نمودن بحث Google Chrome OS خود را به بازار سیستم عامل نیز وارد می کند. این سیستم عامل بر اساس Chrome Browser و Linux Kernel طراحی شده است و قرار است برای کاربران اینترنتی بر روی Net Book ارائه شود. در واقع شما Net Book خود را روشن می کنید به جای ویندوز یا لینوکس Chrome بوت می شود و شما به اینترنت متصل هستید. تمام اطلاعات شما بر روی سرورهای گوکل ذخیره خواهد شد. می توانید از تمام قابلیتهای ارائه شده توسط گوگل از جمله Calendar، Word Proccessor و Spreadsheet استفاده نمایید. ارائه این تکنولوژی از طرف گوگل در جهت حرکت به سمت Cloud Computing می باشد که اتفاقا مایکروسافت نیز در این زمینه فعالیتهای قابل توجهی داشته است. ارائه Windows Azure و Sharepoint Cluod Deployment و همچنین Office Live به کاربران مایکروسافت اجازه می دهد تا در محیط Cloud به فعالیت پپردازند.

مایکروسافت در طول سالهای ارائه ویندوز به نقطه ای رسیده است که بسیاری از سازندگان سخت افزار خود را با ویندوز هماهنگ می کنند. این بزرگترین علامت سوال برای Google Chrome OS است. آیا این سیستم عامل می تواند با پرینترها، اسکنرها و دیگر ابزارهایی که استفاده روزانه برای کاربران دارند به خوبی هماهنگ شود؟

در هر صورت فکر می کنم بعد از ارئه Google Wave در اواخر سال میلادی جاری و با اعلام نهایی نسخه Google Chrome OS دنیای تکنولوژی و تجربه زندگی آنلاین به مرحله جدیدی وارد خواهد شد.

 


منتظر اتفاقات جدید در دنیای سیستم عامل ها

 

گوگل که بزرگ ترین جست وجوگر آنلاین دنیا محسوب می شود، در فضای رقابت از هیچ تلاشی دریغ نمی کند و همین مساله باعث شده با اختلاف فاحش، مایکروسافت و یاهو را در عرصه جست وجوهای آنلاین پشت سر بگذارد. این شرکت با کمک سرویس هایی چون Gmail، Google Docs، تقویم اینترنتی و... در حال گام برداشتن در فضای کاری مجازی است و به اعتقاد بسیاری از کاربران و کارشناسان، اندروید که این سرویس ها را در خود جا داده، یک پلت فورم جامع برای گسترش فضای کاری مجازی محسوب می شود و می تواند محبوبیت فراوانی را کسب کند. اما تلاش گوگل برای رقابت در حوزه سیستم عامل به اندروید ختم نمی شود و مدتی است که این شرکت قدرتمند از تولید سیستم عامل ویژه ای برای رایانه های رومیزی و همراه با نام Chrome OS خبر داده است.

ویندوز در حال حاضر به صورت گسترده در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد و بیش از دوسوم کاربران خانگی و تجاری آن را بهترین سیستم عامل موجود می دانند، اما گوگل با ذکر دلایل فراوان، تولید Chrome OS را امری بجا معرفی کرده و معتقد است می تواند در آینده جای ویندوز را بگیرد.

از ابتدای سال جاری میلادی شایعاتی در خصوص تولید سیستم عامل در شرکت گوگل منتشر شده بود، اما این شرکت حدود یک ماه قبل برای نخستین بار به صورت رسمی جزئیات اندکی را در مورد اولین سیستم عامل خود برای رایانه ها منتشر کرد و توضیح داد مهندسان و متخصصان گوگل سخت در تلاشند هر چه سریع تر Chrome OS را تکمیل کنند. شرکت گوگل معتقد است Chrome OS از جنبه های مختلف بهتر از ویندوز مایکروسافت، Mac OS X اپل، لینوکس و حتی اندروید خواهد بود.

کاربران طی سال های گذشته روش فعالیت های خود را در رایانه های شخصی تغییر داده اند و آن را از حالت آفلاین به آنلاین تبدیل کرده اند. این مساله یکی از مهم ترین عواملی محسوب می شود که گوگل را برای تولید این سیستم عامل جدید ترغیب کرده است.

سیستم عامل جدیدی که گوگل در حال تکمیل آن است، به جای اشغال حجم زیادی از حافظه داخلی رایانه، بر مبنای سیستم مجازی اینترنتی اجرا می شود. در این سیستم عامل اگر قصد گشت وگذار اینترنتی، ارسال پست الکترونیکی، نوشتن متن، به اشتراک گذاری تصویر، به روزرسانی شبکه های اجتماعی و... را داشته باشید، با سرعت بیشتری نسبت به سیستم های عامل سنتی این اقدامات را انجام خواهید داد و نیازمند استفاده از پردازنده قوی برای انجام چند فعالیت رایانه ای سنگین به صورت همزمان نخواهید بود.

این سیستم عامل جدید مبتنی بر فضای جدیدی از فناوری های مجازی موسوم به Cloud Computing است. عبارت Cloud Computing در اصل به معنی توسعه و به
کارگیری فناوری های کامپیوتری (Computing) بر مبنای اینترنت (Cloud) است. این شیوه به کاربر امکان می دهد تا بدون آنکه اطلاعات تخصصی در مورد فناوری های پیچیده و تخصصی داشته باشد یا بخواهد کنترل زیرساخت های فناوری های نوین را در دست بگیرد، به صورت اینترنتی به آنها دسترسی پیدا کند. عبارت Cloud Computing یک مفهوم کلی است که برای یکپارچه کردن فناوری های نوینی مثل نرم افزار، وب2 و دیگر ترفند های جدید عرضه شده به کار می رود تا با موضوعات معمول و روزمره خود را تطابق دهد و تمامی نیازهای کاربران را برطرف کند. برای مثال، سرویس Google App ابزارهای عمومی تجاری را به صورت آنلاین عرضه می کند تا کاربران بتوانند در حالتی که اطلاعات و نرم افزارهای آنها روی سرور موجود است، از طریق یک مرورگر اینترنتی به آنها دسترسی داشته باشند.


بحش اعظم زیرساخت های توسعه و به کارگیری فناوری های کامپیوتری مبتنی بر اینترنت که در حال حاضر موجود است، شامل سرویس های قابل اطمینانی می شود که از طریق نسل آتی مراکز داده بر مبنای فناوری های مجازی سازی محاسبات و ذخیره سازی اطلاعات ساخته شده است. این سرویس ها با استفاده از اینترنت به عنوان تنها راه موجود، در سراسر دنیا قابل دسترس هستند و به کلیه نیازهای کامپیوتری کاربران پاسخ می دهند. سرویس های تجاری و بازرگانی در چنین نظامی باید از کیفیت مطلوب برخوردار باشند. از نظر محاسبه هزینه، بسیاری از سرویس های مبتنی بر فضای Cloud Computing با مدل های ارائه خدمات عمومی مانند برق، آب و تلفن مشابهت دارند، اما برخی دیگر از سرویس های مبتنی بر Cloud Computing به گونه ای هستند که کاربر باید در آن مشترک شود و به این صورت از خدمات آن استفاده کند. با به اشتراک گذاری فناوری های کامپیوتری «غیرملموس و میرا» بین مشترکان اینترنتی، میزان استفاده از این ابزارها افزایش می یابد و سرورها بی استفاده نمی مانند و با افزایش سرعت در توسعه نرم افزارها، هزینه این کار تا اندازه زیادی کاهش می یابد.

یکی از تاثیرات این رهیافت، افزایش قابل ملاحظه ظرفیت های کامپیوتر است و نیاز کاربران را به ارتقای کامپیوتر برطرف می کند. این به اشتراک گذاری با گسترش خطوط پهن باند پرسرعت اتفاق می افتد که به کاربران امکان می دهد در یک زمان، پاسخ زیرساخت های متمرکز کامپیوتری که در فضای دیگر قرار گرفته اند را دریافت کنند. گوگل هم اکنون ادعا می کند امکان ارائه خدمات مبتنی بر فضای Cloud Computing را در سیستم عامل Chrome OS ایجاد کرده و به جای آنکه کاربر آن را روی رایانه شخصی خود نصب کند، بخش اصلی سیستم عامل روی سرور مرکزی نصب می شود و سرعت اجرای سیستم عامل و نرم افزارهای نصب شده روی آن نسبت به برنامه ای نظیر ویندوز به میزان چشمگیری افزایش می یابد.

منابع آگاهی که از فعالیت گوگل در این زمینه اطلاع دارند، گزارش داده اند این شرکت برای اجرای همزمان چند برنامه و نرم افزار در سیستم عامل Chrome OS از روش نوینی استفاده می کند که تاکنون در سیستم های عامل رقیب وجود نداشته است.
گوگل همچنین معتقد است ذخیره فایل ها و برنامه ها روی حافظه داخلی رایانه امری قدیمی و نامناسب برای ساماندهی اطلاعات محسوب می شود و به همین دلیل، در سیستم عامل جدید رابط کاربری ویژه ای ارائه شده است که جریان ذخیره سازی اطلاعات را با اندکی تفاوت پیش می برد و سرعت نقل و انتقالات اطلاعات را بیشتر می کند. یکی دیگر از مسائلی که در این سیستم عامل مورد توجه قرار گرفته، فضای HTML است که کلیه نرم افزارها را نیز تحت پوشش قرار می دهد.

سیستم عامل Chrome OS که با آخرین استانداردهای اینترنتی سازگار شده، بر مبنای وب2 طراحی شده است. البته باید توجه داشت این طرح چندان هم جدید به نظر نمی رسد و شرکت پالم پیشتر با عرضه گوشی Palm Pre سیستم عامل جدیدی روانه بازار کرد که هسته مرکزی آن بر مبنای فضای اینترنتی طراحی شده بود و توسعه آن نیز به واسطه استانداردهای اینترنتی صورت می گرفت.

اما گوگل ادعا می کند ایده جدید Chrome OS فراتر از سیستم عامل پالم است. سیستم عامل مجازی گوگل در اصل مجموعه کاملی از ابزارها و خدمات اینترنتی نظیر پست الکترونیکی، ایجاد فایل های نوشتاری، ویرایش تصاویر و... است که کاربر همه آنها را به صورت یکجا در اختیار می گیرد.
باید توجه داشت Chrome OS نخستین سیستم عاملی نیست که با هدف رقابت با ویندوز وارد بازار می شود و تاکنون شرکت های فراوانی قصد رقابت با ویندوز مایکروسافت را داشته اند اما به اعتقاد برخی کارشناسان، آنچه Chrome OS را از دیگر رقبای ویندوز متمایز می کند، وابستگی بیشتر این سیستم عامل به اینترنت است که بر این اساس، می توان این محصول جدید را بزرگ ترین رقیب ویندوز نام گذاری کرد. با همه این توضیحات، Chrome OS هنوز وارد بازار نشده و تاریخ عرضه عمومی آن موقعی است که از زمان ورود آخرین نسخه سیستم عامل مایکروسافت موسوم به «ویندوز 7» چند ماهی می گذرد. مایکروسافت برای «ویندوز 7» هیچ رقیبی در بازار نمی بیند و معتقد است حتی Chrome OS نیز نمی تواند با این محصول وارد رقابت شود.

در مقابل، گوگل ادعا می کند پس از عرضه Chrome OS، عرصه را «ویندوز 7» تنگ خواهد کرد و سهم قابل ملاحظه ای از بازار جهانی آن را به دست خواهد آورد. باید دید پایان این رجزخوانی ها به کجا ختم می شود.

 


فناوری ADSL چیست ؟

 

اينترنت،‌ Dial up و...
براى اتصال به اينترنت با استفاده از خطوط‌تلفن استاندارد (زوج سيم مسى ) در كنار سيستم معروف و آشناى  Dial up، روش‌هاى ديگرى هم وجود دارد، مانند استفاده ازمودمهاى كابلى‌، شبكه محلى و يا فناورى (DSL(Digital Subscriber Line و بى‌سيم (Wireless). فناورى‌ ADSL يكى از مناسب‌ترين و باصرفه‌ترين راهكارهاى دسترسى به اينترنت پر‌سرعت و مقابله با مشكلات سيستم‌هاى اتصال معمولى ‌‌Dial up است‌!

فناورى ADSL
Digital Subscriber Line) DSL) كه می‌توان آن را خط اشتراک دیجیتال نامید، روشی برای اتصال به اینترنت با سرعت بالا و هزینه كمتر است.
انواع مختلفی از DSL وجود دارد که امکان اتصال به اینترنت را با سرعت‌ها و امکانات مختلف مهیا می‌کنند. اما نوعی که بیشتر در کشورمان شناخته شده است Asymmetric-DSL یا ADSL یا DSL نامتقارن است.
Asymmetric-DSL يا‌ADSL،‌ ‌يكى از فناورى هاى رده‌ xDSL است.DSL ياخطوط اشتراك ديجيتالى‌با استفاده از كابلهاى تلفن معمولى،‌امكان بهره‌گيرى از سرعت بالا را براى اتصال به اينترنت فراهم مى‌كند‌DSL .امكانات و روش‌هاى گوناگونى براى مصارف خانگى فراهم مى‌كند كه مناسب‌ترين آنها روش خطوط ديجيتال نامتقارن يا‌‌ADSLاست. در اين روش با بهره‌گيرى از نوعى خاص مدولاسيون، پهناى باند قابل‌استفاده برروى كابل تلفن به باندهاى فركانسى متفاوتى تقسيم و هر سيگنال فركانسى (صوت ، ارسال و دريافت داده‌هاى ديجيتالى) در يك باند صورت مى‌پذيرد.
بدين‌صورت در هنگام اتصال به اينترنت ديگر خط تلفن براى مكالمات صوتى اشغال نخواهد بود و امكان تبادل صوت و تصويرنيز وجود خواهد داشت .
در‌‌ADSL سرعت ارسال اطلاعات با سرعت دريافت اطلاعات مساوى نخواهد بود، در بالاترين سطح تئورى، امكان دريافت اطلاعات (DownStream) با سرعتى در‌حدود ‌‌8mbps و ارسال داده‌ (UpStream) با سرعتى معادل ‌640‌mbps فراهم مى‌شود. دقيقا بدين‌خاطر از‌‌ADSL بانام نامتقارن ياد مى‌شود. بصورت عملى يك كاربرخطوط ‌ADSL مى‌تواند با سرعتى در‌حدود ‌‌2mbps دريافت و‌‌256mbps ارسال اطلاعات برروى اينترنت داشته باشد. در استفاده از اينترنت با فناورى‌ ADSL از‌Dial up وشماره‌گيرى و انتظار براى اتصال يا قطع ارتباط خبرى نخواهد بود‌و شما بصورت دائمى با مركز‌‌ISP و در نهايت شبكه اينترنت متصل خواهيد بود. با روشن كردن كامپيوتر خود اتصال شما به اينترنت برقرار مى‌شود.

مزاياى ‌‌ADSL
اولين دستاورد‌ ADSL بهره‌گيرى از خطوط تلفن معمولى و شبكه ارتباطى آماده خواهد بود و در نتيجه نيازى به سيم‌كشى و تجهيزات جديد مخابراتى نيست.

عدم اشغال خط‌تلفن در هنگام اتصال به اينترنت، امكان استفاده از اينترنت پر‌سرعت به نسبت روشهايى مانند‌ Dial up برروى سيستم هاى خانگى و شركتهاى كوچك كه از امكانات پيشرفته‌اى برخوردار نيستند، اتصال دائمى به شبكه اينترنت بدون نياز به شماره‌گيرى و اشغال بودن خط ، هزينه كم در نصب و راه‌اندازى و خريد تجهيزات، كاهش هزينه و عدم نياز به تجهيزات اضافى براى كاربران خانگى در استفاده از اينترنت و راه اندازى آسان و سريع از ديگر مزاياى مهم ADSL‌ است.

معايب خطوط‌ ‌ADSL
در فناورى‌هاى ‌‌DSL كيفيت‌و‌ سرعت انتقال اطلاعات وابستگى زيادى به مسافت ميان كاربر مشترك با مركز تلفن ارائه خدماتDSL دارد. هرچقدر مشترك از مركز تلفن مسافت دورترى داشته باشد به همان نسبت از سرعت و كيفيت پايين‌ترى برخوردار خواهد بود. در مسافت‌هاى بالاتر از 5 ‌‌كيلومتر عملا ارائه سرويس اينترنت پر سرعت امكانپذير نيست.
عدم تقارن سرعت ارسال و دريافت اطلاعات درADSL نيز براى شركت‌هاو سازمان‌هاى بزرگ مشكل ساز خواهد شد.
ضعيف و فرسوده بودن زيربناى ارتباطى مخابراتى و عمدتا عمر بالاى خطوط تلفن كه تاثير مستقيمى بركيفيت و سرعت خدمات‌ADSL خواهند داشت.
 
ADSL چگونه كار مى‌كند؟
زوج‌سيم مسى تلفن شهرى از محدوده فركانسى ميان صفر‌ تا ‌‌2 مگاهرتزپشتيبانى مى كند كه از اين ميان فقط براى كاربردهاى شهرى تلفن ثابت(PSTN) از پهناى باند 4 ‌كيلوهرتز پشتيبانى مى‌شود. بدين‌معنى كه هنگام استفاده از تلفن معمولى حداكثر باند فركانسى‌4‌كيلو هرتز مورد استفاده قرار گرفته و مابقى باند بلا‌استفاده مى‌ماند.
ADSL با‌بكار‌گيرى‌تكنولوژيهاى‌مدولاسيون‌‌تقسيم فركانسى و فشرده سازى اطلاعات‌‌‌‌ اين امكان را بوجود مى‌آورد كه سيستم شماره‌گيرى تلفن بتواند از پهناى باند ‌‌4 ‌كيلوهرتز خود استفاده كند و مابقى باند فركانسى آزاد براى اتصال به اينترنت و تبادل اطلاعات ميان كاربر و مركز خدمات‌ ADSL استفاده شود. استفاده از محدوده فركانس‌‌4‌كيلوهرتزى نمى‌تواند بيشتر از56kbps سرعت در‌اختيار كاربران قرار دهد و بااستفاده از يك پهناى باندى معادل ‌‌2 مگا هرتز ميتوان تصور كرده كه چه‌مقدار بر سرعت تبادل اطلاعات افزدوه مى‌شود (چيزى در حدود ‌‌500‌‌ برابر) و در اين حالت است كه ميتوان به سرعت‌هاى 8mbps و حتى خيلى بالاتر دست يافت (تكنولوژى هاى جديدتر‌ADSL قادر به ارائه سرعت‌هايى بيش از‌‌‌‌20mbps مى‌باشند). در عمل ‌ADSL از پهناى باند‌فركانسى‌ 30KHz تا ‌‌138KHz براى ارسال اطلاعات و باند فركانسى 138KHz تا ‌‌1.1Mhz براى‌گرفتن اطلاعات استفاده مى‌كند.

سازندگان تجهيزات‌‌ADSL معمولا از دو استاندارد تقسيم سيگنال فركانسى استفاده مى‌كنند‌:DTM وCAP،‌استاندارد قديمى‌ CAP با تقسيم كردن تمام پهناى‌باند به سه بخش مجزا، به مكالمات تلفنى باند صفر تا ‌4 كيلو هرتز را اختصاص مى‌دهد و براى ارسال‌داده (Upstream) محدوده ‌‌25 تا ‌‌160كيلوهرتز ودريافت اطلاعات از باند ‌‌240 كيلوهرتز به بالا صورت خواهد گرفت. بنابراين در نهايت اين شيوه از سه كانال مجزا استفاده مى‌كند. استاندارد DTM با تقسيم‌كردن پهناى‌باند به‌‌247 ‌كانال مجزا و اختصاص كانال‌هايى براى دريافت و ارسال داده‌‌‌ انعطاف‌پذيرى بيشترى را در كيفيت سرويس بوجود مى‌آورد. ولى درعوض پياده‌سازى به مراتب پيچيده‌ترى دارد.

تجهيزات ADSL
فارغ از تجهيزات مخابراتى تكنولوژى‌هاى ‌‌DSL بطور ساده در يك نگاه مى‌توان گفت‌ ADSL از دو دستگاه خاص استفاده مى‌كند: يك دستگاه معروف به مودمهاى‌ DSL در محل مشتركين و دستگاه DSL Access Multiplexer (DSLAM) در محل شركت ارائه دهنده خدمات. ADSL مودمهاى ‌‌DSL كه با نام ATU-R نيز از آنها ياد‌مى‌شود، مسئوليت برقرارى اتصال ميان كامپيوتر مشترك را با خط‌ DSL برعهده دارند. اين نوع از مودمها معمولا با‌ USB و يا پورت اترنت ‌‌10base-T به كامپيوتر كاربر متصل مى‌شوند DSLAM . با جدا سازى باندهاى فركانسى 4‌كيلوهرتزى از ديگر پهناى باند براى هر خط اتصالى ADSL امكان ارتباطات كاربران و اتصال به تجهيزات مجتمع پر‌سرعت را براى اينترنت در مراكز ارائه خدمات‌ADSL فراهم مى‌كند.
فركانس باند ‌‌‌4kbps نيز به سمت سوئيچ‌هاى مخابراتى هدايت مى‌شود. به هر DSLAM صدها زوج‌سيم متصل مى‌شود كه درنهايت بسوى يك اتصال اينترنت با پهناى باند خيلى‌زياد هدايت مى‌شوند و تا وقتى اين پهناى‌باند‌اشباع نشده است، مشترك مى‌تواند به ‌صورت يكنواخت و با سرعت‌بالا از اينترنت استفاده كند. در سمت مشترك، گاهى نياز است كه از يك‌دستگاه فيلتر جداكننده بنام ‌‌Splitterنيزاستفاده شود تا ميان باند‌فركانسى صدا براى مكالمات تلفن با اطلاعات ‌ت ADSL داخل بوجود نيايد.

2 ADSL گامى فراسوى اينترنت پر سرعت
فناورى ‌ADSL تحولى عظيم و يك نقطه‌عطف در صنعت ارتباطات راه‌دور و استفاده از شبكه جهانى اينترنت با استفاده از امكانات و زير ساختهاى موجود در كشورها و سازمانها است و امكان خدمات آنلاينى همانند صوت و تصوير و ويدئو را فراهم مى‌كند. با اين‌وجود با نگاهى فناورانه‌تر به مزايا و معايب ‌‌ADSL، فاصله ميان سرعت عملى ارتباطات‌‌ADSL برروى كامپيوتر مشتركين و بحث محدوديت فاصله ميان مراكز‌ ADSL با مشترك دو مشكل پيش‌روى اين فناورى هستند. همچنين برخى پارامترهاى كيفيتى نيز هنوز در‌‌ADSL پوشش داده نشده بودند. به‌همين جهت در سال ‌‌2002‌ و ‌‌2003‌‌ استاندارهاى جديدى براى اين فناورى با نام 2 ADSL و ‌‌+‌ADSL2 تعريف شد. در يك نگاهى كلى ‌‌‌ADSL2 امكان حركت بسمت سرعتهاى نجومى مانند ‌24mbps را فراهم مى كند و‌‌+2 ADSL بر مسافت موثر اين تكنولوژى تا مرز‌‌6‌‌ كيلومتر مى‌افزايد. اين همه ماجرا نيست، امكان انتقال صوت و تصوير، افزايش بهره‌ورى از پهناى‌باند و كاهش اتلاف باند‌فركانسى، تفكيك‌پذيرى بهتر باند‌فركانسى مكالمات تلفنى با باند ADSومديريت‌توان‌الكتريكى نيز از مهمترين دستاوردهاى فناورى‌هاى جديد‌ADSL هستند.
Reach ADSL2 ديگر استاندارد جديد‌ADSL است كه باز برخى كمبودهاى استانداردهاى قبلى را كامل نموده است. آنچه گفتنى است تطبيق و سازگارى كامل اين نوع از استانداردها با مودمهاى از نوع ‌ADSL است. لذا براى بهره‌گيرى از اين فناورى‌ها نيازى به تعويض مودم و تجهيزات‌‌ADSL نيست.

نگاهى به اينترنت پر‌سرعت در ايران
از تابستان‌‌83 ‌‌چندين شركت‌ PAP شروع به ارائه خدمات‌ ADSL در تهران و چند شهربزرگ ديگر نموده‌اند. براى استفاده از اينترنت پرسرعت يا همان خدمات‌‌ADSL ابتدا بايد ديد كدام شركت يا ISP خدمات‌‌ADSL را در منطقه مخابراتى‌شما ارائه مى‌دهد. همانطور كه بيان شد زمانى مى‌توان از خدمات‌ ADSL استفاده كرد كه فاصله مركز مخابراتى با مشترك بيش از ‌‌5 ‌‌كيلومتر نباشد . بسيارى از شركت‌هاى‌خدمات‌‌ADSL با گرفتن مبلغى بصورت وديعه مودم ‌DSL و ديگر تجهيزات موردنياز را بصورت امانى دراختيار مشترك قرارخواهند داد و نيازى به خريد مودم نخواهيد داشت. ديگر هزينه‌اى كه بايد پرداخت شود هزينه حق اشتراك و هزينه مخابراتى است كه براساس جدول انواع سرويس‌هاى ارائه شده (با معيار سرعت ارسال و دريافت اطلاعات) توسط شركت خدمات‌ ADSL متفاوت خواهد بود.
هزينه‌اينترنت پر‌سرعت براساس مقدار حجم مبادلات اطلاعاتى (download) توسط مشترك در ماه است .
هر شركت خدمات‌ ADSL سقفى را براى حجم‌انتقالى ديتا درنظرخواهد گرفت (در محدوده چند گيگابايت) و در صورت استفاده بيشتر براساس هر گيگابايت، هزينه اضافه‌اى بايد پرداخت شود.

آينده ADSL
از تولد‌ADSL در كشورهاى توسعه يافته بيش از يك دهه مى‌گذرد و اكنون فناورى بى سيم (Wireless) در بسيارى از كاربردها، جايگزين ‌ADSL شده است.
اماكماكان اين فناورى در بسيارى از كشورها‌مانند‌ايران، اولين راهكار دستيابى به اينترنت پرسرعت است.
بسيارى‌ازمفاهيم‌‌IT مانند دولت‌الكترونيكى، بانكدارى الكترونيكى، دانشگاه مجازى و آموزش الكترونيكى جز با دسترسى به شاهراه‌هاى پرسرعت تبادل اطلاعات و شبكه اينترنت تحقق‌پذير نخواهند بود.
اگر بخواهيم از گام بعدى در توسعه شبكه‌هاى ‌‌ADSL نام ببريم، بايد به فناورى VDSL اشاره كنيم.
VDSL) Very high bit-rate DSL) سرعت انتقال‌داده را تا مرز 25 مگابيت پيش‌خواهد برد كه در مقايسه با سرعت كنونى (بصورت عملى ‌‌2 ‌‌مگابيت بر ثانيه) بى‌شك، جهشى چشمگير خواهد بود.

 


بازی رایانه‌ای چیست ؟

 

بازی رایانه‌ای نوعی سرگرمی تعاملی است که توسط یک دستگاه الکترونیکی مجهز به پردازشگر یا میکرو کنترلر انجام می‌شود. بسیاری از بازی‌های رایانه‌ای به دلیل تولید تصویر متحرک با قابلیت نمایش روی صفحه تلویزیون یا نمایشگر رایانه، بازی ویدیویی نیز محسوب می‌شوند. تعداد مخاطبان بازی‌های رایانه‌ای در سال‌های گذشته افزایش چشم گیر داشته و این بازی‌ها به یکی از پر هوا دار ترین سرگرمی‌های موجود تبدیل شده‌اند.

بازی‌های رایانه‌ای بر اساس شیوه انجام بازی و حالت گرافیکی به گروه (ژانر)‌های زیادی از جمله موارد اشاره شده در فهرست زیر بخش می‌گردند:

 • آموزشی Educational
 • اتومبیل رانی Driving games
  • مسابقه اتومبیل رانی Racing
 • استراتژی Strategy
  • استراتژی نوبتی Turn Based Strategy
  • استراتژی بلادرنگ Real Time Strategy
 • اکشن - ماجرایی Action-Adventure
  • مخفی کاری Stealth Action
  • Survival Horror
 • اینترنتی Online games
 • پلتفرمر یا سکویی Platformers
 • تیراندازی Shooters یا Shoot'em Up
  • تیراندازی سوم شخص Third Person Shooters
  • تیر اندازی اول شخص First-person shooters
 • شبیه‌سازی Simulation
  • شبیه‌سازی فضایی Space simulation
 • ضرباهنگی Rhythm games
 • ماجرایی Adventure
 • مبارزه‌ای Beat 'em up/Fighting
 • معمایی Puzzle
 • نقش آفرینی (ایفای نقش) Role-Playing Games
  • نقش آفرینی غربی، آمریکایی یا کامپیوتری Computer RPG
  • نقش آفرینی کنسولی یا ژاپنی Japanese RPG
 • ورزشی Sports
 • هزارتو (لابیرینتی) Maze games

اهمیت بازی‌های رایانه‌ای

 • تاثیر گذاری: تأثیر گذاری بالای این گونه بازی روی مخاطب، این بازی‌ها را به یک ابزار با استعداد بسیار بالا برای آموزش، آگهی، ترویج مذاهب، سو استفاده سیاسی، شستشوی مغزی و... تبدیل کرده‌است. بسیاری از دولت‌ها بازی‌های رایانه‌ای را به دلیل احتمال تحریک کودکان و نوجوانان و ترویج خشونت محدود کرده‌اند.
 • سود آوری: امروزه صنعت تولید بازی‌های رایانه‌ای به یک عرصه سود آور تبدیل شده‌است و شرکت‌های بزرگ تولید کننده این گونه بازی‌ها هر سال سود هنگفتی به دست می‌آوردند، به گونه‌ای که در سال ۲۰۰۴ میزان سود خالص سالانه به دست آمده از صنعت بازی‌های رایانه‌ای به مرز ۱۰ میلیارد دلار رسید و سود حاصل سالانه به دست آمده از هالیوود (نه و نیم میلیارد دلار) را پشت سر گذاشت.
 • سر گرم کننده بودن: بازی‌های رایانه‌ای بر خلاف بیشتر سر گرمی‌های دیگر، تعاملی بوده و از این رو جذاب تر هستند.
 • اعتیاد: عده‌ای از محققین بازی‌های رایانه‌ای را اعتیاد آور و خطرناک قلمداد می‌کنند. هر چند این مساله ثابت نشده است؛ اما شواهد موجود نشان می‌دهد تعدادی از علاقمندان به بازی‌های رایانه‌ای به طرز غیر طبیعی به این سرگرمی وابسته شده و از زندگی عادی خود بازی می‌مانند.

منبع : ویکی پدیا

 


گنو چیست؟

 

پروژه گنو در سال ۱۹۸۴ به منظور توسعه یک سیستم عامل کاملِ شبه یونیکس که نرم‌افزار آزاد نیز می‌باشد آغاز شد: سیستم گنو.

هسته گنو هنوز تمام نشده است، به همین دلیل گنو به همراه هسته لینوکس استفاده می‌شود. ترکیب گنو و لینوکس سیستم‌عامل گنو/لینوکس خوانده می‌شود و امروزه توسط میلیون‌ها نفر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گاهی اوقات این ترکیب به اشتباه لینوکس نامیده می‌شود. در حال حاضر تعداد زیادی «توزیع» گنو/لینوکس وجود دارد.

ما توزیع‌های گنو/لینوکس که ٪۱۰۰ نرم‌افزار آزاد هستند؛ به عبارت دیگر بطور کامل به آزادی احترام می‌گذارند را پیشنهاد می‌کنیم.

نرم‌افزار آزاد چیست؟

«نرم‌افزار آزاد» درباره آزادی است، نه قیمت. برای درک بهتر باید به معنای «آزاد» در «آزادی بیان» فکر کنید، نه در «آبجو مجانی».

نرم‌افزار آزاد در مورد آزادی کاربران برای اجرا، کپی، توزیع، بررسی، تغییر و بهبود دادن نرم‌افزار می‌باشد. بطور دقیق‌تر نرم‌افزار آزاد به چهار نوع آزادی برای کاربران یک نرم‌افزار اشاره می‌کند:

 • آزادی برای اجرای برنامه برای هر منظوری (آزادی ۰).
 • آزادی برای مطالعه و بررسی چگونگی عملکرد برنامه و تغییر آن برای نیاز خود (آزادی ۱). دسترسی به کد منبع یک پیش‌شرط برای این آزادی می‌باشد.
 • آزادی برای توزیع مجدد کپی‌هایی از آن، بنابراین شما می‌توانید به همسایگان خود کمک کنید (آزادی ۲).
 • آزادی برای بهبود برنامه و انتشار این تغییرات برای عموم، بنابراین تمام جامعه از آن بهره می‌برند (آزادی ۳). دسترسی به کد منبع یک پیش‌شرط برای این آزادی می‌باشد.

بنیاد نرم‌افزار آزاد چیست؟

بنیاد نرم‌افزار آزاد (FSF) اصلی‌ترین پشتیبان سازمانی پروژه گنو می‌باشد. FSF وجوه بسیار کمی از بنگاه‌ها و بنیادهای خیریه دریافت می‌کند و بیشتر به پشتیبانی اشخاصی مثل شما تکیه می‌کند.

لطفا با به عضویت دائمی در آمدن، خرید کتاب‌های راهنما و یا با اهدا کردن پول به FSF کمک کنید. اگر در تجارت خود از نرم‌افزار آزاد استفاده می‌کنید، می‌توانید حمایت حقوقی و توزیع لوکس نرم‌افزار گنو را نیز به عنوان راه‌هایی برای کمک به FSF در نظر داشته باشید.

پروژه گنو از هدف FSF که حفظ، نگهداری و ترویج آزادی برای استفاده، بررسی، نسخه‌برداری، ویرایش، توزیع مجدد نرم‌افزارهای کامپیوتری، و دفاع از حقوق کاربران نرم‌افزارهای آزاد می‌باشد حمایت می‌کند. ما از آزادی بیان، مطبوعات، و انجمن‌ها در اینترنت، حق استفاده از نرم‌افزار رمزگذاری برای ارتباطات خصوصی، و حق نوشتن نرم‌افزار که بوسیله انحصاراتِ شخصی منع نشده باشد، حمایت می‌کنیم. در کتاب نرم‌افزار آزاد، جامعه آزاد می‌توانید مطالب بیشتری مطالعه کنید.

بنیاد نرم‌افزار آزاد سازمان‌های مشابهی در اروپا، آمریکای لاتین و هند نیز دارد.